Müzik - FestivalTiyatro

Ayaş Antik Tiyatro Festivali, 3 – 8 Ağustos 2018

3 – 8 Ağustos 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan Ayaş Antik Tiyatro Festivali, sanata emek vermiş, gönül vermiş 500 misafire ev sahipliği yapacak.

Silifke ve Erdemli ilçeleri arasındaki Ayaş beldesinin yakınında yer alan Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nin Roma döneminden kalan kalıntılarının sergilendiği alanda, Erdemli Belediyesi tarafından organize edilen Ayaş Antik Tiyatro Festivali 3 – 8 Ağustos 2018 tarihleri arasında tiyatro severler ile buluşacak.

Ayaş – Elaiussa Sebaste Antik Kenti tiyatrosu, 2.000 sene sonra yeniden tiyatro sanatçıları ve izleyicisiyle buluşuyor.

“Erdemli’de Güzel Şeyler Oluyor”, Ayaş Antik Tiyatro Festivali Hakkında

Mersin Erdemli Belediyesi Ayaş Antik Tiyatro Festivali Komitesi’nin yaptığı açıklamaya göre, festivalde 500 misafir ağırlanacak.

Erdemli Belediyesi, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli’nin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı, uzun seneler sanat şehri özelliğini bünyesinde barındırdığını belirterek, bu özelliği devam ettirmek istediklerini ve tekrar canlandırma için, kentin yaşadığı tarihten 2000 sene sonra aynı yerde, sanatın merkezinde sanatsever insanları toplamak, kendilerine keyifli vakit geçirtmek istedikleri açıklamasını yaptı. Tiyatronun öneminin asla yitirmediğini ve birleştirici gücünün asla değişmediğini belirten Belediye Başkanı Tollu, bu sene ilkini düzenleyecekleri festivale tüm sanatseverlerin katılımını beklediklerini belirtti.

“Erdemli’de Güzel Şeyler Oluyor” sloganı ile duyurulan festival için gelecek olan kişiler, Tarihi Ayaş – Elaiussa Sebaste Antik Kenti ‘nde kurulacak olan çadırlarda misafir edilecekler. Konaklama, festival komitesi tarafından sağlanıyor. Çadırlar, Akdeniz’de bulunan koyların en güzellerinden birinde, okaliptüs ağaçları arasında kurulacak.

Ayaş Antik Tiyatro Festivali Kamp

Festivale katılım ücretsiz olacak. Festival komitesi, festivale katılacak olan misafirlerin tatil, sanat ve denize doyabileceği pek çok etkinlik hazırlığında. Tiyatro temsillerinden başka satat atölye çalışmaları, müzik dinletisi, pek çok sahne gösterisi, söyleşiler, sürprizler sanatsever misafirlere keyifli anlar yaşatacak.

Elaiussa Sebaste Antik Kenti

Ayaş – Elaiussa Sebaste Antik Tiyatrosu

Ayaş Antik Tiyatro Festivali

Antik tiyatro, 1995 – 1999 seneleri arasında yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Elaiussa Sebaste Antik Kenti’nin özellikle bir Roma Liman Kenti olarak ünlü olduğu dönemlerde; M.S. 2. yy.da yapılmaya başlanan tiyatronun, M.S. 3. yy.da da kullanıldığı biliniyor. Elaiussa Sebaste Kenti’nin ticari faaliyetler, kültürel ve sanatsal etkinliklerinin Korykos Kenti’ne geçmesi sebebiyle 3. yy. itibariyle artık kullanılmadığı tahmin ediliyor.

Tiyatro, Lamos Nehri’nin, kente su taşıyan antik kanallar üzerinde kurulduğu, bu kanalların kent içindeki sarnıçlara su taşıdığı biliniyor. Bu sebeple, tiyatronun içindedn su kanalı geçiyor. Yapılan restore dahilinde, oturma düzenine sadık kalınarak bu su kanalı yeniden düzenlenmiştir.

Elaiussa Sebaste Antik Tiyatrosu’nun, tahminen 2.300 tiyatro seyircisini ağırlayabilecek kapasitede olduğu tahmin ediliyor. Oturma bölümü 23 basamaktan oluşuyor ve diazoma olarak isimlendirilen paralel koridorla iki bölüme ayrılmıştır.

Ayaş Antik Tiyatro Festivali

2018 Yaz Festivalleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu