Hayata Dair

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bugün ayakkabı alırken nelere dikkat etmeli konusuna değineceğiz. Ayakkabı özellikle de kadınların vazgeçilmezi. Çoğu kadının dolabında da her ayakkabı modelinden mutlaka 1 çift bulunur.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Peki, ayakkabı alırken dikkat etmemiz gereken şeyler neler bu konu hakkında bir fikriniz var mı? Ayaklarımız bütün gün bedenimizin tüm yükünü taşır. Bu sebeple onlar için en iyi, en sağlıklı seçimi yapmamız gerekir. İş sebebi ile çok rahat ettirmeyecek ayakkabıları giymek zorunda olanlar için de birkaç önemli bilgiyi derledik. Hazırsanız başlayalım…

Ayakkabının formu

Ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey; ayakkabının esnek forma sahip olması. Peki bunu nasıl test edeceksiniz? Beğendiğiniz ve satın almak istediğiniz ayakkabıyı bükmeye çalışın ve ardından bırakın. Eğer ayakkabı esnek bir formda ise ve kolayca bükülebiliyorsa, bu ayakkabının ayağınızı rahat ettirebileceği anlamına gelir. Aynı zamanda bu ayakkabının topuk kısmının burna göre daha sert olmasına dikkat edin. Çünkü tüm yükü topuk kısmı çeker.

Doğru numara

Alacağınız ayakkabıda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da doğru numara olması. Ayaklarınızın numarası ne ise ona göre seçim yapmanız mühim. Birkaç kez giydikten sonra açılır diye düşünüp alacağınız ayakkabı ya da ayağım rahat eder diyerek büyük numara alacağınız ayakkabı ayağınıza zarar verir.

Ayakkabının tabanı

Beğendiğiniz ve almak istediğiniz ayakkabının tabanı da alırken önem vermeniz gereken bir nokta. Tabanı esnek olmayan bir ayakkabı modeli ayağınızın şeklini almaz ve ayaklarınızın rahat etmesine engel olur. Bu da ayaklarınızın daha çok yorulması anlamına gelir.

Dar ayakkabılar

Alacağınız ayakkabının dar olması birçok soruna da şapka çıkarır. Dar formlu ayakkabılar dolaşım bozukluğuna sebebiyet verebileceği gibi aynı zamanda ayakkabının da formunu bozar ve modeli ve görüntüsünün çabuk bozulmasına sebep olur.

Ayakkabı alırken saat önemli

Bir ayakkabı alacaksanız, bu ayakkabıyı akşam geç saatlerde ya da sabah çok erken saatlerde almamaya özen gösterin. Ayaklarınız akşama doğru iyice şişer ve normalde sizi rahat ettirebilecek olan ayakkabıları giymeniz zorlaşır. Bunun için en doğru saatler öğle saatleri diyebiliriz.

Topuk yüksekliği

Alacağınız ayakkabıda topuk yüksekliği de önemlidir. Genelde ayakta çalışan biriyseniz bu boyun 9 santimetreyi geçmemesine özen gösterin. topuk ve taban arasındaki mesafe de en az 3 santimetre kadar olmalıdır. Topuk ve taban arasındaki mesafe arttıkça ayak parmaklarınıza binecek yük artar.

Deneyin

Ayakkabı satın alacaksanız online alışveriş yerine bir mağazaya gidip o ayakkabıyı birebir denemenizi tavsiye ederiz. Mağazadaki beğendiğiniz ayakkabıyı mutlaka çifti ile deneyin ve mağaza içinde yürüyün. Bu sayede ayağınızın rahat edip etmeyeceği konusunda fikir sahibi olacaksınız.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: İkinci El Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. ayakkabı alırken belli markalar dışında almam. çünkü ayak formuma uygun olan ve beni rahat ettirecek başka yerde ayakkabı bulamıyorum. bu önerilerle tekrar bakacağım

  2. Bu gerçekten çok önemli bir konu ben yanlış ayakkabı yüzünden ayak baş parmağımdaki tırnağı düşürdüm

  3. ayakkabıya fazlasıyla önem ve yatırım yapan biri olarak çok beğendiğim bu yazıyı. özellikle yazın açık ayakkabı kullanımı çok önemli. malum yara falan olduğunda kötü görüntü oluyor :(

  4. Esnek ve çok çok rahat olması benim için önemli ayakkabıda sahada daha aktif olduğum için yormaması gerek

  5. Ayakkabı benim için önemli hem şık hem de rahat olmalı, uzun yıllardır topuklu ayakkabı kullanıyorum genelde de yükseklikleri değişen ayakkabıları farklı zamanlarda kullanıyorum, tek yükseklikte kalındığında sağlık sorunu olabiliyor bu yüzden farklı giyilmeli hergün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu