Seyahat

Avrupa’nın En Ekonomik Şehirleri

Avrupa’nın en ekonomik şehirleri hangileri? Nereleri tercih etmelisiniz? Fiyatlar bütçenize uygun mu?  Tatil maliyetleri, pek çok kişi için heyecanla üzerinde kafa yorulan bir konu. İngiltere’de bulunan bir seyahat acentesi, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinde geçirilen bir günün maliyet tablosunu çıkardı. Sizler de bu maliyet tablosuna göre seyahat planlarınızı en ekonomik şekilde yapmaya başlayabilirsiniz. Bu listede Türkiye’den 2 sürpriz şehir de yer alıyor.

 

Avrupa’nın En Ekonomik Şehirleri

Düzenlenen bu  rapora göre normal  bir günün maliyeti Prag’ta 42 Euro iken Lonrda’da 117 Euro arasında değişiklikler gösteriyor. Yani  bir şehirde  50 Euro ile tüm günü geçirebilirsiniz. Ama öte yandan  bir diğer şehirde bu para, sadece öğle yemeğinizi karşılıyor. Şehirler arasındaki fiyat farklılıkları, dikkate değer bir biçimde değişkenlik gösterebiliyor.

Avrupa ya da Türkiye’de tatil planları yapanlar için AlphaRooms bir çalışma gerçekleştirmiştir.  Euromonitorinternational stratejik pazar araştırma şirketinin belirlediği 2018’in en fazla ziyaret edilen şehirlerini dikkate alarak yapılmıştır. Her bir destinasyonda kahvaltı, öğle ve akşam yemeği,  bir kokteyl, iki adet tek yön toplu taşıma bileti, iki tane ödenmiş ve bir adet ücretsiz kültür merkezi girişi masrafları düşünülerek hazırlanmış.  Bu raporda, sadece otel konaklamaları ve ekstra harcamalar dâhil değil.

 

Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’yı 50 Euro’luk bir bütçe ile seyahat etmek oldukça kötü bir fikir .Neden diye soracak olursanız şöyle bir cevap verelim. Cebinizde 50 Euro kadar var. Ve bu 50 Euro  saat 12.30 gibi suyunu çekecektir. Ama size şöyle bir durumdan bahsedelim. Kahvaltı, ulaşım ve tabi ki şehrin en fazla ilgi gören Buckingham Sarayını ziyarete gittiniz diyelim. Bu hesaba göre cebinizde para kalmayacaktır.  Yiyecek ve içecek fiyatlarının en pahalı olduğu şehirler arasında Londra birinci sırada geliyor. Bu sırayı Paris ikinci şehir olarak izliyor.  “Öğlen yemeğinde sonra şehrin favori noktaları Buckingham Sarayı ve Londra Kalesi’ni göreyim, üzerine akşam güzel bir kokteyl deneyeyim” derseniz, bu hoş gibi görünen aktiviteler, size günlük 118 Euro gibi bir bedele mal olacaktır. Londra  2018 senesinde  20 milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı. ,Tabi bu sayede yüzde 4 büyüyen  Londra’nın  Avrupa’nın en pahalı şehirleri arasında olması pek bir sürpriz değil.

 

Listenin En Ucuz Şehri Antalya 

Hem İstanbul hem de Antalya, 2018’de ziyaret edilen şehirler listesinin ilk beşinde yer alıyor. Bu şehirlere benzer profilde ki şehirleri göz önüne alırsak bu gayet doğal. Özellikle Antalya’da en popüler yerleri, meydanları keyifle ziyaret edip akşam yemeği de yerseniz, 31 Euro gibi uygun bir bütçeyle Antalya’nın en popüler yerlerini gezip, yemeğinizi de yiyebilirsiniz. Antalya, hem gezecek mekanlar konusunda hem de  yiyecek açısından en uygun şehirlerin başında geliyor. Ayrıca yaklaşık 17 Euro vererek Türk geleneksel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.  İstanbul için de aynısı söyleyebiliriz. Tadına doyum olmayan yerel mutfağı deneyip günü, görülecek muhteşem noktalar ile değerlendirirseniz, 43 Euro gibi bir masrafınız olacaktır.

 

Roma, Benidorm’dan Daha Ucuz

Benidorm’un yerine Roma’da 50 Euro’luk bir bütçe ile tatilinizi daha uzun bir süre  geçirebiliyorsunuz. İspanya’nın turizm cenneti olan Benidorm  1400 metre yüksekliğe sahip olan Puig Campana Dağı’nın eteğinde, uzun menzil şeklinde konumlanmış iki yumuşak kumlu plaja sahip. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde tarihi İtalya’da bir gün geçirmekten 12 Euro daha fazla maliyetli.

 

Prag, Londra’dan Üç Kat Daha Ucuz

Popüler Avrupa tatil destinasyonu, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag şehrinin en çok ziyaret edilen yerleri Prag Kalesi ve Charles Köprüsü’ne gitseniz bile diğer şehirlere nazaran daha az para harcamış oluyorsunuz. Her yıl yüzlerce turist ağarlayan nev-i şahsına münhasır bu şehirde harika yapıları ziyaret etmek için sadece 16 Euro yeterli oluyor.

 

Paris, Londra’dan Sonra En pahalı Yiyecek ve İçeceğe Sahip..

Aşıklar şehrinin kaliteli yemekler konusundaki şöhreti kesinlikle doğru olan bir gerçek. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği ile kokteyl, bütçenizin sınırları biraz zorlayabilir. Ama şöyle bir şey var fast food ya da ucuz yemek tercih edebilirsiniz. O zaman hem Londra’da hem de Paris’te günlük 65 Euro’dan daha az bir maliyetle günü geçirebilirsiniz. Fakat Avrupa’nın ana merkezlerine gitmişken, geleneksel mutfaklarını denemeden geri gelmekte olmaz.

 

İşte en pahalıdan en ucuza doğru sıralanan Avrupanın en ekonomik şehirleri 

10- Londra

9- Paris

8-Benidorm

7- Roma

6- Dublin

5- Viyana

4- Amsterdam

3- İstanbul

2- Prag

1- Antalya

Sonuç olarak tatil için seçilecek yerlerin ekonomiyi ne kadar sarsacağı ya da kişiyi ne kadar mutlu edeceği de önemli. Birikim yapıp hep görmek istenilen yerlere düşünmeden gitmek ya da her akla estiğinde uygun yerleri bulup ziyaret etmekte ayrı birer seçenek. Siz daha önce bu şehirlere seyahat etme fırsatı yakaladınız mı? Şehirler hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşmanızı rica ediyoruz.

Yaşanabilecek En Güzel Şehirler – Dünyanın En Pahalı 8 Şehri

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. benim şehrim Roma görmeyi çok istiyorum. umarım en kısa zamanda gidebilirim. bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık

  2. Umarım en yakın zamanda en ucuzundan ve ülkemizden baslayarak gezmeye çıkablırım güzel yazı olmus elinize saglık

  3. Yakın zamanda bir gezi planlıyordum. Maal günümüzde ekonomik kısmı önemli bir etken. Yazı için teşekkürler

  4. Prag epey etkileyici.. Şehrin dokusu, atıştırmalık lezzetleri, Kale çıkışı Charles Köprüsü’nün o cıvıl cıvıl güzelliği.. Şehir güzel olunca her şey güzel geliyor.. Veee Trdelnik.. Ah o çok güzel yaa..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu