Seyahat

Seyahat Tutkunları İçin Avrupa’nın Az Bilinen Köyleri

Paris, Venedik, Bükreş… Sürekli aynı rotaları görmekten sıkıldıysanız, Avrupa’nın az bilinen köyleri haberini sizler için derledik.

Haberimize başlamadan önce “Ucuz Seyahat Etmenin Püf Noktaları” haberimizi de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz!

Aynı yerleri tavsiye eden sitelerden sıkılanlar için Avrupa’nın az bilinen köyleri burada!

Avrupa seyahat önerilerinde sürekli aynı yerleri görmekten sıkılanlar için farklı destinasyonları bir araya getirelim dedik. Prag, Venedik, Viyana, Kiev, Paris, Dublin, Berlin, Lizbon, Madrid gibi klişe ve şehir dinamiğinin yüksek olduğu yerlerden ziyade daha sakin, huzur dolu ve doğa ile iç içe yerleri kesinlikle görmek isteyeceksiniz!

Marvao, Portekiz

Sessiz, sakin, huzurlu bir noktaya seyahat etmek gibi bir planınız varsa Marvao tam size göre! 1224 yılında bir uçurumun kıyısında kurulmuş olan köy, Portekiz’in Alentejo bölgesinde yer alıyor. Yerleşimin, Moorish şatosunun çevrelediği alanın tam ortasında olması, köye mistik bir hava katıyor. Köyde yaklaşık 5 bin civarı kişi yaşıyor. Sakin, huzurlu bir tatil için tercih edebileceğiniz bu bölge, küçük olmasına rağmen tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor olacak.

Aberdour, İskoçya

Avrupa’nın az bilinen köyleri tavsiyeleri Aberdour ile devam ediyor. Zamanda yolculuk henüz yapılamıyor olabilir fakat; İskoçya taraflarında bir seyahat düşünüyorsanız Aberdour şehrinde kendinizi Orta Çağ’da hissetmeniz mümkün. Sıcak ve ılıman iklimin görüldüğü Aberdour’da Victoria dönemine ait izler görmeniz mümkün. Edinburgh’tan bineceğiniz trenle 30 dakika sürecek efsane bir yolculukla yine Orta Çağ’da hissetmenizi sağlayacak bir istasyonda iniyorsunuz. Sonrasında ise Aberdour merkeze gitmek için yürümeniz yeterli. Zira bu denli yemyeşil bir yerde araç kullanımını pek tercih etmiyorlar.

Folégandros, Yunanistan

Yunanistan deyince çoğumuzun aklına şehir merkezleri ya da Santorini gelir… Sizlere tavsiye edeceğimiz bu gizli cennet ise pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Ülkemize yakın bir seyahat planı gerçekleştirecekseniz, Folégandros tam size göre! Santorini’ye göre daha sessiz ve sakin olan bu ada, muhteşem plajları ve yabancılık çekmeyeceğiniz sokakları ile görülmeye değer. Manzarası karşısında kelimeler kifayetsiz kalıyor diyebiliriz…

Arild, İsveç

Avrupa’nın az bilinen köyleri listesinde sırada İsveç var. İsveç’in havası suyu bir başka, ölmeden önce mutlaka gidip görmeniz bir yer derler… Evet sonuna kadar da haklılar fakat; bizim size seyahat tavsiyemiz Oslo ya da Helsinki gibi bilindik bir yer değil yukarıda da gördüğünüz üzere… Balıkçı kasabası olan Arild, yeşilin tüm tonlarını görebileceğiniz, tertemiz deniz kokusunu iliklerinize kadar çekebileceğiniz bir köy. Önerimiz, burayı bir bisikletle dolaşmanız. Büyüleyici tüneller, yemyeşil bahçeleri olan evler, çiçekler içindeki sokaklar “yeniden doğdum” dedirtecek.

avrupanın az bilinen köyleri aberdour

Hellnar, İzlanda

Ateş ve buzul ülkesi İzlanda’da Vikinglerin izini sürmeye ne dersiniz? Bir revayete göre bu köy, Vikinglerin ayak basmasından bu yana hiç değişmemiş. Snaefellsjökull volkanının deniz döküldüğü, lav tarlasının son durağı olan Hellnar balıkçı köyündeki evler, hidroelektrik gücü kullanılarak ısıtılıyor. Sahildeki kafelerde sıcak çikolatanızı yudumlarken, tatlı mı tatlı fokları fotoğraflayabilme şansınız var! 20-30 haneyi geçmeyen sayısı ve köyün sahip olduğu dinginlik, tüm dertlerinizi unutacağınız bir nokta.

Gezginler İçin 7 Hostel Önerisi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu