in

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ulkeler

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

“Şu ülkelere gitmek istiyorum, pasaportum var, ama vizem yok. Ne güzel olurdu şimdi bir Avrupa şehrine gidebilmek… vizem olmadan da gidebilsem keşke” diyorsanız, Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ulkeler yazımız size bu konuda fikir verebilir.

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ulkeler Listesi

Sırbistan

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

<a href=”https://www.shallwe.com.tr/”>Shall We</a> üyeleri ucuza gezer. Doğu Avrupa’nın en bilinen, ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Sırbistan’ın başkenti Belgrad, son yıllarda yüksek oranda turist alıyor. Sava ve Tuna nehirlerinin birleşiminde bulunan Belgrad’da dil olarak yabancılık çekmeyeceksiniz adres ararken, zira halen pek çok yerin ismi Türkçe.  Şehirde Nikola Tesla adına bir müze de bulunuyor. Müzede ünlü fizikçi ve elektrofizik uzmanı Tesla’ya ait özel eşyalar ve kendi icatlarını görebilirsiniz.

Bosna – Hersek

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Mutfağıyla, kültürüyle Türkiye’den çok da farkı bulunmayan Bosna – Hersek, yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde bulunduğundan çok da yabancılık çekmeyeceğiniz bir ülke. Saraybosna’da Türkçe konuşan insanlara rastlarsanız şaşırmayın, zira Türkçe burada yabancı dil olarak okutuluyor. Ülkenin en bilinen kenti, Saraybosna, pek çok cami, sinagog, kilise yapılarını aynı yerde görmeniz olası. En çok ziyaret edilen kenti, Saraybosna’dan sonra Mostar.

Karadağ

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Son yıllarda Türkler de dahil olmak üzere Avrupalı pek çok turistin ilgi odağı olan ve “Montenegro” ismiyle bilinen Karadağ, Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alıyor. “Monte” dağ, “negro” ise kara anlamında. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Karadağ’ın başkenti Podgorica. Karadağ’ın turizm merkezi olan Budva, “Karadağ’ın Miami’si” olarak nitelendiriliyor. Budva’dan sonra en bilinen şehir Kotor. Ağustos ayından düzenlenen Kotor Karnavalı, şehrin en bilinen ve en çok katılım alan etkinliği.

Makedonya

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Makedonya, Balkan Yarımadası’nda bulunuyor. Turizm, muhteşem doğaya sahip olan ülkenin yapısını bozmamış. Vardar Nehri’nin iki tarafına kurulmuş olan Üsküp’ü 1 günde gezebilirsiniz. Vaktiyle Osmanlı’nın hakimiyetinde olan bölgede görülecek yerler arasında hamam, çarşı, Üsküp Kalesi var. Ohrid Gölü’nün kıyısında kurulmuş olan Ohrid kenti, UNESCO Dünya Mirası tarihi listesinde yer alan eski kenti görmeyi ihmal etmeyin. Ohrid’den günübirlik turlara katılarak Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Andorra

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Avrupa’da Vizesiz Gezilebilecek Ulkeler listemizde sıra küçük ama turizm cenneti olarak bilinen, İspanya ve Fransa arasında yer alan Andorra’ya geldi. Denizden uzak, Pirene Dağları’nda kurulu olan Andorra’ya ya İspanya ya da Fransa üzerinden gidebilirsiniz. Yoğun kar yağışını turizme kazandıran ülke, en iyi kar pistlerine sahip. Gümrük vergisi uygulaması bulunmayan ülke alışveriş için en çok tercih edilen ülkelerden birisi. Casa de la Vall, en önemli gezi noktalarından biri. Ülkenin koruyucu azizi Our Lady Meritxell adına yapılmış, bir Roma Katolik kilisesi olan Santuario de Meritxell’i ziyaret listenize muhakkak ekleyin.

Belarus

Avrupa'da Vizesiz Gezilebilecek Ülkeler

Avrupa’da idam cezası olan tek ülke olarak bilinen Belarus, konumu itibariyle muhteşem doğal güzelliklere sahip. Ülkenin deniz ile bağlantısı bulunmuyor.  Başkent Minsk, 1944 senesinde, Naziler’in 2. Dünya Savaşı’nda ülkenin sahip olduğu köprüler, fabrikalar, devlet binalarını yok etmesi üzerine, Sovyetler Birliği tarafından kurtarılmıştır. Minsk’te Lenin Meydanı’nda bulunan Aziz Simon ve Helena Kilisesi en bilinen ziyaret noktalarından biri.

Avrupa’da Gezilecek En Ucuz Şehirler Listesi

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Düğün Gününe Hazırlık Önerileri

Düğün Gününe Hazırlık Önerileri

En İyi Türk Kahvesi Nerede İçilir

İstanbul’da En İyi Türk Kahvesi Nerede İçilir?