Gündem

Auroville: Hindistan’da Bir Ekoköy

Böyle bir yaşam mümkün mü? dedirten bir Ekoköy : Auroville

Bu ekoköyde insanlar din, dil, ırk, siyaset olmadan mutlu mesut yaşıyorlar. Bu şekilde bir yaşamın varlığı içinde bulunduğumuz şartlar altında bize ütopya gibi gelebilir. Ancak oradaki insanlar bunu gerçekten başarmışlar. Auroville’ın nüfusu şu an için 2 bin 400. Ancak 50 bin kişiye ulaşmayı hedefliyorlar. Nüfusun üçte birini Hintliler oluşturuyor, geri kalanı ise 35 farklı ülkeden ve kültürden gelen insanlar. Auroville’in kapıları tüm ülkelerde yaşayan,  barışçıl ve ilerleyici tutuma sahip, uyum gösterebilecek tüm erkek ve kadınlara açık. Tüm inanç sistemlerini, siyasi görüşleri bünyesinde barındıran bu rüya köy multikültürel yapısıyla UNESCO tarafından uluslararası bir şehir olarak kabul edilmiş ve “geleceğin evrensel şehri” olarak ilan edilmiştir.

Burada insanların amacı birlik, beraberlik ve dayanışma.

Auroville

AUROVILLE NEREDEDİR?

Auroville Güney Hindistan’ın doğu kıyısında Tamil Nadu eyaletindeki Pondicherry şehri yakınlarda bulunan en başarılı ekoköydür.

NE ZAMAN VE KİM TARAFINDAN KURULMUŞTUR?

1968 yılında Hint Bilge Sri Aurobindo‘ nun ruhani partneri Mira Alfassa‘ nın bir vizyonu sonucu oluşmuş bu ekoköyde Mira Alfassa “mother” olarak anılır.

Mira Alfassa

MIRA ALFASSA KİMDİR?

Mira Alfassa 1878 yılında Fransa- Paris’te doğmuştur. Hayatı boyunca 20 tane kitap yazmış, kişiliğini ve ruhunu sürekli geliştirmeye çalışmış bir araştırmacıdır. Auroville Ekoköyünün bulunduğu arazi, uzun yıllar Fransa’nın sömürgesi olarak kalmıştır. O dönemlerde Hindistan’ a giden Alfassa, Auroville’in kurulmasına ön ayak olmuştur. Hindistan’da saygı duyulan bir kişidir. Hatta Hindistan’ ın posta pulunda fotoğrafı bile bulunmaktadır.

Mother Mira Alfassa

AUROVILLE’ İN KURULUŞ HİKAYESİ

Mira Alfassa geçirdiği hastalıklar sonrasında huzuru ve iyileşmeyi meditasyonda bulmuştur. Meditasyon sırasında sürekli boş bir arazide kocaman, yaşlı bir banyan ağacı (Hint İnciri) gördüğünü söylemiştir. Bir süre sonra zihninde tekrarlanan bu görüntü sebebiyle bu ağacı bulması gerektiği hissine kapılmıştır. Ağacın Hindistan’da olduğunu hissederek Fransa’dan Hindistan’a gitmiş ve ağacı bulmuştur. Bulduğu ağacın altında meditasyonlarına devam etmiştir. Sonra bu banyan ağacının altında doğayla iç içe, ekolojik, barış ve huzur dolu bir yerleşke kurması gerektiğine karar vermiş ve Fransa’ya dönmüştür. 20 mimar arkadaşı ve Mira Alfassa birlikte Auroville’in ilk planlarını çizmişlerdir. Bu çizimler Mira’nın meditasyonları sırasında gördüğü vizyonlara dayanarak yapılmıştır. Sonuç olarak Ekoköy’ ün merkezine Matrimandir alınmış ve bir galaksi modeli görüntüsü ortaya çıkmıştır.

Matrimandir : Şehrin tam ortasında bulunan altın renkli kaplamalı, içerisinde 70 cm’lik kristal bir top olan sembolik bir yapıdır ve “Barış Alanı” olarak da anılmaktadır. 

Matrimandir Tapınağı

Yaşlı ve yalnız banyan ağacı etrafına kurulmuş Auroville’ de merkezdeki Matrimandir tapınağının etrafına da 12 bahçe oluşturulmuştur ve bu bahçelere Mira Alfassa tarafından isimler verilmiştir.

*Existence- Var olma

*Consciousness- Bilinç

*Bliss- Büyük mutluluk

* Light, Life- Hayat ışığı

*Power- Güç

*Wealth- Servet

* Utility- Yarar

*Progress- Gelişme

*Youth- Gençlik

*Harmony- Harmoni

*Perfection- Kusursuzluk

Matrimandir

İlk kısım beton inşası 1972 Şubat ayında tamamlanmıştır. Bir nilüfer çiçeğini anımsatan yapının 12 adet petali vardır ve bu on iki petalde on iki erdemi simgeleyen birer meditasyon odası bulunmaktadır.

*Sincerity- Samimiyet

*Humility- Tevazu

*Gratitude- Şükran

*Perseverance- Azim

*Aspiration- Özlem

*Receptivitiy- Kavrama

*Progress- Gelişme

*Courage- Cesaret

*Goodness- İyilik

*Generosity- Cömertlik

*Equality- Eşitlik

*Peace- Huzur

Tapınakta meditasyon

28 Şubat 1968 yılında kasabanın merkezinde, 124 ülkeden ve Hindistan’ın tüm eyaletlerinden gelen temsilcilerle birlikte 5 bin kişilik bir insan topluluğu ile şenlik havasında bir açılış töreni yapılmıştır. Tüm temsilciler kendi ülkelerinden Auroville’ in toprağına katmak üzere sembolik olarak bir parça toprak getirmiştir.

1973’ün Kasım ayında Matrimandir Tapınağı’nın dört taşıyıcı kolonunun yapımının bittiği gün Mother Mira Alfassa vefat etmiştir. Matrimandir uluslararası inançlardaki “anne” rollerine adanmıştır. Antik Mısır- Isis.. İnkalar- Pachamama… Japonlar- Kwannon… Hindular- Aditi… Katolikler- Meryem Ana gibi…

Auroville'de yaşam

AUROVILLE’DE YAŞAM NASIL BAŞLADI?

Auroville’ in kurulduğu bölge hiç bir bitki örtüsü olmayan çorak bir araziydi. Zayıf olan yüzey toprağı, fırtına ve yağmurların yarattığı sellerle erozyona uğramış ve sular derin oyuklar bırakarak platodan denize dökülmüştü. Sellerin toprağı alıp götürmesini durdurmak için Auroville’de yaşayan insanlar ilk olarak su bentleri ve setler yaparak araziyi ağaçlandırma yoluna gitmişlerdir.

İlk zamanlar bölgede elektrik de yoktu. Su pompalaması ve enerji üretmesi için yel değirmenleri yapıldı. Topluluğun üyeleri biokütle ve güneş enerjisi teknolojilerini geliştirmek için çok çalıştılar ve sonunda Auroville Hindistan’daki en büyük alternatif enerji sistemleri merkezi haline geldi. Bu teknolojiler arasında en ilgi çekici olanı, monte edildiği mutfak çatısından günde bin öğün yemek pişirmeye yetecek enerji üretebilen 15 metre çapındaki güneş toplayıcısı olmuştur.

Auroville 2

AUROVILLE’ İN BAŞARILARI

Kendi bölgesinde ve Hint Yarımdası’ nda bulunun topluluklar için Auroville çok önemli bir kaynaktır. Auroville’de yaşayanlar farklı kurumlarla ortalıklar kurmuş ve 8 bin 700 ev aydınlatma seti ve güneş enerjisiyle çalışan 550 su pompasını Kuzey Hindistan’daki topluluklara ihraç etmişlerdir. Tükettikleri sebzelerin yarısını kendileri üretmektedirler. Çok farklı ağaç ve sebze tohumlarından oluşan tohum bankaları vardır.

Yeniden ağaçlandırma ve yenilenebilir enerji çalışmaları sonucunda elde ettikleri başarı sebebiyle Auroville, 2003 yılında Yeşil Oscar- Ashden Sürdürülebilir Enerji Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Auroville’de aynı zamanda Bilimsel Araştırma Merkezi kurulmuştur ve tüm Hint Yarımdası için bir başarı abidesi olarak kabul edilmiştir.

Araştırmacılar, öğrenciler buraya gelerek düşük maliyetli bina teknolojisi, sürdürülebilir yaşam, gıda güvenliği, organik tarım, mimari uygulamalar, yerleşke planlama, çevre eğitimi, tohum bankaları oluşturma, tıbbi bitkiler, geleneksel botanik bilimi, deneysel eğitim yöntemleri, felsefe, alternatif tıp ve iyileştirme ile ilgili eğitimler almaktadır.

Ekoköy Auroville

AUROVILLE’ İN BAŞARILARININ KAYNAĞI

Auroville’ in kısa sürede kazandığı bu başarıların en büyük sebebi topluluğun birbirine olan bağlılığı ve girişimin kalbinde yatan güçlü maneviyattır. Sri Aurobindo ve Mira Alfassa’ nun sağladığı manevi rehberlik, dünyanın en yoksul bölgesinde kurulan bu köyü yükseklere taşımıştır. Topluluk içinde güçlü bir ortak değer anlayışı ve hizmet etiği oluşmuştur. Auroville umudun ve birlik- beraberliğin güçlü bir sembolü haline gelmiştir. Bu nedenle Hindistan’dan ve diğer ülkelerden bir çok gönüllü köye ziyarete gelerek bağışlar yapmakta ve fonlar sağlamaktadır.

Matrimandir Tapınağı 2

AUROVILLE’DE HAYAT

Auroville’de mali kaynakların ve özel kazanımların topluluk içinde dağılımını sağlayan güçlü bir dayanışma ekonomisi vardır. Topluluğun tüm üyeleri asgari bir gelir elde etmektedir. Kazanımlarını ortak havuza yatırabilecek kişilerden bunu yapmaları rica edilir. 1999 yılından bu yana havuz sistemi kullanılan köyde genellikle 20 kişiden oluşan gruplar, topluluk içindeki maddi eşitsizliği dengelemek için ortak havuzda para toplar.

Bunlar gibi bir çok sistem topluluğun ekonomisinin gelişmesine katkı sağlamıştır. İnşaat, enerji, atık arıtma teknolojileri, el işleri, besin ve teknoloji üretip bu ürünlerin perakende satışını yapan 125 ticari kuruluşa sahiptirler. Yeni girişimcilerin hevesi ile halkın bilgisi birleşince herkesin kazandığı bir sistem doğmuştur. Auroville kuruluşunu takiben ilk 30 yıl içinde iki milyon ağacı olan, su yönetim programlarına sahip ve yerel ekosistemin eski sağlığına kavuştuğu bir yer haline gelmiştir.

İnanması güç, peri masallarını andıran bu Ekoköyde yaşamak ne kadar güzel olurdu diyerek pılımı pırtımı toparlayıp oraya yerleşme düşüncesi ile yazdığım bu yazımın sonuna geldim. Cenneti andıran Auroville’i mutlaka ziyaret etmek gerek. Gerçekten böyle bir yaşamın var olduğunu anlamak görerek ancak mümkün olur sanırım.

Bu rüya burada kalmasın diyorsanız aşağıda başka bir masal sizi bekliyor. Linke tıklamanız yeterli.

 

Muhteşem Ağaç Tüneller

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu