Kültür - Sanat

Attack On Titan, Neden Bu Kadar Popüler?

Attack on Titan, popüler bir animede gördüğümüz en kötü çizimlere sahip olmasına rağmen bu kadar popüler olmayı başarıyor. Karakterlerin zorlu yüz ifadelerinin sert çizgilerle çizilmesi nedeniyle bir tür tuhaf garip kalite var. Bu durum, serinin yazarı Hajime Isayama’nın sıkça röportajlarında dile getirdiği bir durumdur. Isayama, bu tarzda bir çiziminin defalarca ödül aldığını da belirtiyor. Isayama ve büyük bir çoğunluk için bu çizimler ödül alan en kötü çizimler olma özelliğini taşıyor.

Attack On Titan ve Başarısı

Anime ilk çıktığı günden bu yana sadece Japonya’da değil diğer ülkelerde de önemli başarılara imza atmıştır. Attack on Titan’ın bu başarısı; animenin oyunlarının, spin-offlarının ve bolca cosplaylerinin yapılmasına neden olmuştur. Birçok kişi için serinin nasıl böyle bir başarıyı yakalayabildiği ise ayrı bir tartışma konusudur. Peki bu serinin bu kadar popüler olmasının arkasındaki nedenler nelerdir?

Attack On Titan, Nasıl Bu Kadar Popüler Olmayı Başardı?

Diğer bir deyişle, Attack on Titan’ı bu kadar popüler yapan şey nedir? Attack On Titan’ın animesi çıkmadan önce mangası yaklaşık 300 bin adet satmıştı. Bu rakam yeni olmayan bir Shounen Jump serisi için cidden müthiş bir rakamdır. Anime, başarısını kulaktan kulağa yayılmasına borçludur. Dolayısıyla daha animenin çıkmadığı dönemlerde bile Anime, insanlarda farklı bir etki bırakıyordu.

Attack on Titan’ın başarısının önemli bir kısmının, serinin ana temasından geldiği düşünülmektedir. Anime, titanlar tarafından istila edilen bir dünyanın hikayesini anlatmaktadır. Titanlar, bir günde ortaya çıkan ve dünyanın büyük çoğunluğunu işgal eden hantal ve devasa bir yapıda olan insansı canlılardır. Geriye kalan insanlar ise, başkentin devasa duvarlarının ardına sığınmayı başarmıştır.

Attack on Titan’ın Çekiciliği

Attack on Titan’ın çekiciliğinin nerden geldiğini başta anlamak güç olabilir fakat sonradan baktığınızda Attack on Titan’ın sahip olduğu çekiciliğin nedenini daha iyi anlayabilirsiniz. Bir iki basit cümleyle, animenin ana hikayesini ve titanların saldırısını anlatmak oldukça kolaydır. Bu şekilde animenin ağızdan ağıza yayılması da çok kolaydır. Bu durum da birçok insanın animeye şöyle bir göz atması için yeterli olacaktır fakat bir animeyi iyice anlayabilmek için ana karakterlere bir göz atmak gerekiyor.

Titanlar, bu animenin ana karakterleridir. Tıpkı günümüz dünyasında biz insanlar; nasıl en üstün canlı sınıfıysak, onlar da o dünyadaki en üstün canlılardır. Birçok kişi, bu üstünlüğü titanların bizden nasıl aldığını merak ediyor.

Bleach Anime Eleştirisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu