Gündem

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi – Mustafa Kemal Atatürk, hayatı boyunca bütün sevdiklerini “çocuk” diye çağırır ve bu şekilde seslenirdi. Karşısında kendisinden küçük kim olursa olsun O’nun için çocuklardı… Çünkü “çocuk” kelimesi Mustafa Kemal Atatürk için çok önemliydi. Bu kelime O’nun lugatında “sevgi” anlamı taşıyordu.

Atatürk’ün Çocuk Sevgisi

Atatürk’ün içinde bitmez tükenmez bir çocuk sevgisi vardı. Ve O, çocukların ikiyüzlülük, yalan nedir bilmeden bütün isteklerini içlerinden geldiği gibi söylemelerinden çok hoşlanırdı. Son yıllarını da çok sevip, değer verdiği bir çocukla geçirmişti. Ülkü… Ülkü çocuk, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuk sevgisinin bir sembolü olmuştu adeta…

Deniz mavisi gözleri her gittiği yerde çocukları arardı…

Atatürk’ün deniz mavisi gözleri, her gittiği yerde çocuk arardı. Çünkü hayal ettiği ve olmasını istediği modern ve mutlu Türkiye’yi çocuklarda görür, onların ülkenin geleceği olduğunu düşünürdü. Ülkenin dört bir yanına düzenlediği gezilerde gözleri çocukları arardı. Onlara tüm kalbiyle yaklaşır ve onlarla uzunca konuşurdu.

Vedat Demirci’nin bir anısı…

Bir gün bir çocuk balosu düzenlenmekteydi. Atatürk kimseye haber vermeden, sürpriz bir şekilde baloya  gider. Baloda bulunan herkes şaşkınlık içerisindedir. Şaşkınlıktan bir erkek çocuğu da salonun orta yerinde kalakalmıştı. Şaşkınlığı bir süre sonra üstünden atan küçük çocuk Atatürk’e baktı ve: “Atatürk’üm seni öpmek istiyorum” dedi.

Sessizlik oluştu…

Küçük erkek çocuğunun Ata’ya bu şekilde seslenmesi, balo salonunda büyük bir sessizliğe sebep vermişti. Kısa süreli sessizliği Atatürk’ün sesi bozdu. Mustafa Kemal Atatürk çocuğa doğru yöneldi ve “Öyleyse gel öp” dedi. salonun ortasında kala kalan çocuk Atatürk’ün bu cevabından sonra koşarak Atatürk’ün boynuna sarıldı.

Bu sırada balo salonunda bulunan tüm çocuklar “Biz de!” diye bağırmaya başladılar. O gün tüm çocuklar doya doya Atatürk’ü öpmüş, duygusal anlar yaşanmıştı. Bu büyük karşılıklı sevgi seli yerini göz yaşlarına bırakmıştı. Hatta Ata’mız bile ağlamıştı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk tarafından tüm çocuklara armağan edilmiştir.

Atatürk’ün çocuklarının çocuk bayramı kutlu olsun!

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı ile ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayınız.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Dünün çocuklarıyiz biz ve bugünün çocuklarıyla bayramımız kutlu olsun. 90 yıl evvel neredeymişiz bugün nerde..

  2. Aslında hepimiz birer çocuğuz. Her zaman bir yanımız çocuk kalıyor, küçük bir çocuğu barındırıyoruz içimizde. Umarım bu masumane yanımız hiçbir zaman eksik kalmaz

  3. Biz hala o çocuklarız Atam. Yine desen ki ilk hedefiniz Akdeniz’dir diye, Çanakkale’de su dağıttığımız siperlerden kalkar geliriz.

  4. En çok sevdiğim bando takımıydı telaşlı mutlu anılarımız ne güzeldi Ah çocukluk zamanlarımız

  5. Bir öğrenci öpmek istediği için diğerleride öpmek isteyip onların hiç birini kırmadan hepsinin gönlünü alan yüce yürekli Atamız bizim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu