Gündem

Atatürk: Son Kasım

Atatürk: Son Kasım adlı yazım bir çınarın, bir büyük dehanın, mücadeleyle geçmiş bir ömrün son bir yılının hüzün dolu yolculuğudur. Bu yazımda kullandığım kaynak Lord Kinross’un Atatürk: Bir Milletin Doğuşu adlı eseridir. Türk ulusu var olsun.

Atatürk: Son Kasım

1937 kışı… Ulu Önder’in ciddi derecede hasta olduğu anlaşılmıştı. Ancak o, hastalığını bahane ederek köşesine çekilmeyi reddediyordu. Yoğun bir şekilde politikayla ilgileniyor, yeniden savaş tehdidi altına giren dünyanın meseleleriyle uğraşıyordu. Sezgileri hala çok keskindi. Fransızların Maginot Hattı’nın bir işe yaramayacağını o tarihlerde dile getirmişti. Ancak son bir iki sene içerisinde hem fiziksel hem de zihinsel olarak zayıfladığı görülüyordu. Ata, yaşlanıyordu.

Teşhis

1938 başlarında bacaklarındaki kaşıntılardan şikayetçiydi. Bunun için Yalova’da bir kaplıcaya gitti. Kaplıca doktoru ona karaciğerinin büyüyüp sertleşmiş olduğunu söyledi. Bacaklarındaki kaşıntının nedeni ise yediği yemekler ve en çok da içkiden kaynaklanıyordu. Hem kaplıca doktoru hem de özel doktoru ona içkiyi azaltmasını söyledi.

İlk Gerçek

Yalova’dan Bursa’ya geçen Atatürk, burada gençlere gelecekle ilgili öğütler verdikten sonra dönüş yoluna çıktı. Fakat gemide aniden fenalaştı. Doktor müdahale etti ancak Atatürk ilk gerçeği idrak etmeye başlamıştı. Hastalığı uzun ve şiddetli sürecekti. Bunların üzerine bir de zatürreeye yakalanmıştı. Fakat hala yerinde durmuyor, toparlanmadan Ankara’ya gitmek için ısrar ediyordu. Görüntüsü, dostlarında endişe uyandırıyordu.

Yabancı Doktor

Yabancı doktora karşıydı. Hatay meselesi kritik bir noktadaydı. İşler bu haldeyken, hastalığının dışarıda duyulması Türk devletini kötü bir duruma düşürebilirdi. Ancak Celal Bayar’ın ısrarı üzerine Fransa’dan Dr. Fissinger Ankara’ya getirildi. Fransız doktor daha ilk bakışta durumun vehametini anlamıştı. Teşhisi de kat’î oldu: Siroz…

Tedavi

Atatürk, Dr, Fissinger’in tavırlarından etkilenmişti.  Diğer doktorların tavsiyelerini dinlememesine karşın Fissinger’in talimatlarına uyuyordu. Doktor ona içki içmemesini, üç ay boyunca yataktan yalnızca günlük bir saat çıkabileceğini ve perhiz yapmasını söyledi. O da “Üç ay sürecekse tamam” dedi. Henüz birinci ay dolmuşken toparlamaya başladı. Ancak durmak ne bilmediğinden yine aksiyona geçmek için çabalıyordu. Ömrü, savaşlarla geçen bir insan için yatak, hapishaneydi ancak.

1938 Baharı

1938 baharında yaklaşan dünya savaşı  ve politikaya etkilerine dur durak bilmeden kafa yoruyordu. Savaş başlamadan evvel en büyük eseri olan Türk devletini tamamlamak lazımdı. Hatay Türk yurduydu ve Türkiye’de olmalıydı! Hatay uğruna sağlığını gözden çıkardı. Türk’ü öz yurdunda azınlık gibi göstermeye çalışanlara karşı bir göz dağı vermesi gerekiyordu. Önce Ankara’ya oradan da Mersin ve Adana’ya geçti ve buralarda askeri manevraları bizzat yerinden izledi.

Atatürk-3

 

Sayılı Günler

Atatürk, İstanbul’a döndükten sonra bir gece kalbinde aniden bir sancı hissetti. Ancak doktorun söylediğine göre bu sancı sanıldığı gibi kalp krizi değil, karaciğer rahatsızlığının bir belirtisiydi. İşte o an Atatürk acı gerçeği anlamıştı. “Demek ki artık günlerim sayılı” dedi. İyice kilo almış, pantolonları olmamaya başlamıştı. Karnında su ve gaz birikiyordu. Güney gezisi toparlanma sürecini bir daha başlamamak üzere bitirmişti.

Savarona

Bir yıl kadar önce sipariş ettiği Savarona adlı yat gelmişti. Ancak Savarona geldiğinde Atatürk hastaydı. “Bu yatı, bir çocuğun oyuncağını beklediği gibi bekledim. Meğer bana bir hastane olacakmış” dedi. Bir gece, nemli havadan ve karnındaki suyun verdiği ıstıraptan bunalarak “Boğuluyorum!” diye bağırarak Savarona’nın güvertesine çıktı. Zorla kamarasına geri götürdüler. Daha serin olur düşüncesiyle Dolmabahçe Sarayı’na getirdiler. Atatürk, durumun farkındaydı. Vasiyetini yazdırmak için talimat verdi.

“Allah’a Ismarladık”

6 Kasım 1938… Son kez kalktı yatağından Ulu Önder Atatürk. Afet inan vardı yanında. Ona uzattı elini Atatürk. Bu eli bir daha göremeyeceğini sezen Afet İnan, hasretle öptü Ata’nın elini. Ertesi gün karnından büyük miktarda su aldılar. Bu işlemden sonra canı enginar istemişti. Ancak mevsimi olmadığından Hatay’dan ısmarladılar. Enginar geldi ancak yemek ona nasip olmadı. Şiddetli bir nöbet geçiren Atatürk, “Allah’a ısmarladık” diyerek son kez komaya girdi. Yaveri Kılıç Ali esas duruştaydı.

Atatürk-1

Göç…

“Töredir konan göçer, doğan gün batar elbet…” diyor Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu. 10 Kasım 1938 sabahı gözlerinde okyanusları taşıyan Atatürk, son kez açtı gözlerini. Başı yana düştü, ateşi vatana düştü. Altaylar sustu, Toroslar sustu, Palandöken sustu. Anadolu ve Trakya boyun büktü. Selânik üşüyordu. Erzurum, İzmir, Adana sessizdi şimdi. Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK, göçmüştü. Türk, Ata’sız kalmıştı. Rahmet olsun, yolun yolumuz olsun!

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı-1

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Ölümsüzsün Ata’m.
  Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe doğru izinden yürümeye devam edeceğiz.
  Seni unutmayacak ve unutturmayacağız.
  Ruhun huzurla dolsun.
  OLMASAYDIN OLMAZDIK.
  Seni çok seviyoruz ve çok özlüyoruz.

 2. 10 Kasım 1938 sabahı gözlerinde okyanusları taşıyan Atatürk, son kez açtı gözlerini. Başı yana düştü, ateşi vatana düştü. Altaylar sustu, Toroslar sustu, Palandöken sustu. Anadolu ve Trakya boyun büktü. Selânik üşüyordu. Erzurum, İzmir, Adana sessizdi şimdi. Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK, göçmüştü. Türk, Ata’sız kalmıştı. Rahmet olsun, yolun yolumuz olsun!

 3. Başı yana düştü, ateşi vatana düştü. Altaylar sustu, Toroslar sustu, Palandöken sustu. Anadolu ve Trakya boyun büktü. Selânik üşüyordu. Erzurum, İzmir, Adana sessizdi şimdi. Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK, göçmüştü. Türk, Ata’sız kalmıştı. Rahmet olsun, yolun yolumuz olsun!

  Kaleminize sağlık. Ben hiçbir yazıda bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum… Saygı ve hasretle…

 4. Varlığı varlığımıza en güzel hediyeydi.. Ruhu şad olsun.. Aklımızda fikirleri, kalbimizde sevgisi hiç bitmeyecek..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu