Gündem

Atatürk Arboretumu – İstanbul’un Gizli Bahçesi

Atatürk Arboretumu – İstanbul’un Gizli Bahçesi  olduğunu biliyor muydunuz?  Doğayla baş başa kalıp yeşilin her tonunu görebilirsiniz, her mevsimi ayrı bir güzellikte yaşayabilirsiniz. Kuş sesleri arasında huzuru, bütün güzellikleri hissedebileceğiniz bir ağaç müzesi. Fotoğraflardan bildiğiniz Atatürk arboretumu yaşamak ,her mevsim güzelliğini yaşamak ve havasını içinize çekmek için mutlaka gidip görün.

Atatürk Arboretumu – İstanbul’un Gizli Bahçesi

Atatürk Arboretumu, İstanbul, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde Sarıyer’de yer alıyor.  Gölet, yürüyüş yolları, temiz havası, yemyeşil bitki örtüsü ile gidip görülmesi gereken bir yer. İki tane Gölet’e sahip ayrıca gölette yüzen kuğular, ördekler çokça bulunuyor. Uzun bir gezi sırasında sincapları bile görmeniz mümkün. İstanbullular böyle bir güzelliğe sahip oldukları için oldukça şanslı insanlar.

1949 yılında Bahçeköy – Kilyos yolu üzerinde İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile kurulmuştur. Atatürk Arboretumu, 296 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Ayrıca dünyanın değişik köşelerinden getirilmiş birbirinden farklı 2000 bitki türüne ev sahipliği yapıyor.
Belgrad Ormanları‘nın hemen yanı başındaki bu enfes yere kitap okumak,güzel bir yürüyüş yapmak ve doğayı hissetmek için mutlaka bir gidin.

Atatürk Arboretumu’nu gezmek için en az 3-4 saat vakit ayırmanız gerekiyor. İçeride yemek ya da içme hizmeti bulunmuyor, dışarıdan da yemek sokamıyorsunuz bu sebeple tok karnına gitmeniz gerekir. Ayrıca bu eşsiz güzelliği ölümsüzleştirmek için fotoğraf makinelerinizi de yanınıza almayı unutmayın.

Atatürk Arboretumu Nerede

Atatürk Arboretumu, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Belgrad Ormanına arabayla 5 dakika mesafe uzaklıkta. Ulaşım kendi aracınızla oldukça kolay ve ücretsiz otopark bulunmaktadır.
Bahçeköy-Kemerburgaz arasındaki ormanlık bölgede, Bahçeköy sınırlarında kalıyor. Kemer Mahallesi Bahçeköy’de bulunan Arboretum için telefonla da bilgi alabilirsiniz.

Atatürk Arboretumu Telefon: 0 (212) 226 1929

Atatürk Arboretumu’na otobüsle ulaşım oldukça kolay. Ücret tarifesi hafta içi ve hafta sonu farklı fiyatlar da. İçeri ayrıca hiç bir yemek türü ya da bisiklet gibi şeyler alınmıyor. Partnerinizle birlikte romantik bir gezi yapmak için oldukça zevk alacağınız bir aktivite. Atatürk Arboretumu hafta içi sakin ve sessizliğini korurken, hafta sonu bir çok kişilerin uğrak yeri olduğundan kalabalığa hazırlıklı olun.

Atatürk Arboretumu’na bebek maması ve su haricinde her türlü yemek, alkollü, alkolsüz her türlü içecek sokmak yasak. Bununla birlikte oyuncak, balon, konfeti, top tarzı şeyleri de sokamıyorsunuz.

Türkiye’de Bulunan Hayvan Dostu Kamp Alanları ve Öneriler

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Kesinlikle gidilmesi gereken bir yer çünkü çok harika gitmeyenler için önerilecek en güzel yerlerden

  2. Vayy be muhteşem. İstanbulda yeşil alan az kalmışken mükemmel bir yer.
    Ayrıca dışarsan yiyecek içecek alınmaması ve satılmaması çok iyi güzelliği korumak için

  3. Universitede Flora dersimiz icin gitmistim ilk defa, doga yurusleri, bitki tanima etkinlikleri icin cok ideal ✨

  4. İstanbulda kalan kısıtlo yeşil alanlardan. Şehrin betonlaşmış yapısondan çıkmak isteyrnler için güzel bir yer. Herkese tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu