Astroloji

Astroloji Nedir?

Özgür Temiz arkadaşımız bizler için araştırdı. Astroloji nedir? 

Astroloji nedir?

Astroloji kelimesi, Yunancada yıldız anlamına gelen “astro” ve bilgi- söz anlamına gelen “logos” kelimelerinden türemiştir. Gök cisimlerinin konum ve devinimlerinin insan karakterine, geleceğine olan etkilerini yorumlamak olarak tanımlanabilir. Eskiden olduğu gibi günümüzde de büyük oranda takipçisi vardır.

Astrolojinin ortaya çıkışı nasıl olmuştur?

Binlerce yıl önce insanlar nedenini anlayamadığı olayları üstün güçlere ve tanrılara bağlıyorlardı. Güneş, Ay, Merkür, Mars, Satürn gibi gök cisimlerinin üstün, ilahi güçleri olduğu düşünülüyordu. Görünüşlerine ve hareketlerine bakılarak bu gök cisimlerine çeşitli güçler atfedildi. Hatta bir inanışa göre bu hareketli gök cisimleri, bir hafta boyunca sırasıyla dünyayı yönetiyorlardı. Haftanın günlerinin bazı dillerde hala yaşayan eski Roma tanrılarından kalma isimleri [Sunday/Sun-day; Monday/Moon-day; Saturday/Saturn-day gibi], bu dönemin kanıtlarındandır. Bu tanrıların doğal olaylar kadar insanlar arası ilişkileri de yönettiği düşüncesi gök cisimlerinin hareketlerini takibe yol açtı. Bu bilgi birikimi zamanla astronominin ve birçok alanın başlangıcı oldu.

Astronomi ve astroloji birbirinden ne zaman ayrıldı?

Birkaç yüzyıl önceye kadar astronomlar geçimlerini sağlamak için astroloji ile uğraşıyorlardı. Eski Babil’den (M.Ö. 2000) beri yapılmakta olan astronomik gözlemleri, Tanrıların isteklerini anlamak ve çeşitli olaylar hakkında tahminlerde bulunmak için kullanıyorlardı. Özellikle 17. Yüzyıldan başlayarak Galileo, Kopernik, (Tycho) Brahe, Keppler, Newton gibi bilim insanları ve araştırmacıların gök cisimlerinin hareketlerini anlayıp açıklayabilmeleri sonrasında gökyüzünde tanrılara yer olmadığı anlaşıldı ve astronomi ile astroloji birbirinden ayrıldı. Gerçek bilimciler gök cisimlerini yöneten yasaların insanlarla hiçbir alakası olmadığını öne sürdü. Astrolojinin ise iddiaları kanıtsız inançlar olarak nitelendirildi. Günümüzde astroloji pek çok gazete, televizyonda ve sosyal mecrada geniş yer kaplamaktadır.

Astrolojinin işleyişi nasıldır?

Astrolojinin temelinde takımyıldızlar vardır. Takımyıldızı, gökyüzünün bulunduğu 88 bölgeden her birine verilen isimdir. 16.-18. yüzyıllar arasında birçok yeni takımyıldızı keşfedilmiştir. 88 takımyıldızının sayısı ise 1928 yılında Uluslararası Astronomi Birliği’nin resmi kabulü ile ortaya çıkmıştır. Bazıları bir hayvan figürüne ya da başka bir şeye benzedikleri için benzedikleri şeyin ismi ile anılırlar(balık, kova, ikizler gibi). Burçlar ise Güneş’in göründüğü Zodyak (burçlar kuşağı) temel alınarak oluşturulmuştur ve 12 tane burç vardır. Ancak Zodyak üzerinde ise 12 değil 13 takımyıldızı bulunmaktadır. Bir kişi doğduğunda Güneş’in bu takım yıldızlarına olan konumu kişinin burcunu, doğum anında ufukta yükselmekte olan takımyıldızı ise yükseleni oluşturur. Gezegenlerin ise kişiliğin üzerinde etkisi olduğu düşünülür. Örneğin, bir kişi doğduğunda gökyüzünde Mars varsa, bu kişinin saldırgan, sabırsız ve savaşçı olacağı varsayılır. Bunun nedeni ise Mars’ın kızıl rengidir. Kızıl rengin kan ve savaşı temsil etmesi nedeniyle böyle bir sonuca varılmıştır.

ORTAYA ATILAN İDDİALAR

Günümüzde kullanılmakta olan astroloji bilgisi Batlamyus tarafından Güneş merkezli evren varsayımına göre oluşturulmuştur ve bugüne kadar herhangi bir değişime uğramamıştır.  Bu varsayımın yanlış olduğu fikrini ise ilk defa Kopernik ortaya atmıştır. Takip eden çalışmalarda ise ne Güneş’in ne de Samanyolu Galaksisi’nin evrenin merkezi olmadığı, dahası galaksilerin hareket halinde olduğu öne sürülmüştür. NASA’dan elde edilen bilgilere göre eski ve yeni burçlar ise tabloda görülmektedir.

Takımyıldızı Astrologların Tarihleri NASA Verileri (Gerçek Tarihler)
Koç 21 Mart – 21 Nisan 19 Nisan – 13 Mayıs
Boğa 21 Nisan – 20 Mayıs 14 Mayıs – 19 Haziran
İkizler 21 Mayıs – 21 Haziran 20 Haziran – 20 Temmuz
Yengeç 22 Haziran – 23 Temmuz 21 Temmuz – 9 Ağustos
Aslan 24 Temmuz – 23 Ağustos 10 Ağustos – 15 Eylül
Başak 24 Ağustos – 23 Eylül 16 Eylül – 30 Ekim
Terazi 24 Eylül – 23 Ekim 31 Ekim – 22 Kasım
Akrep 24 Ekim – 22 Kasım 23 Kasım – 29 Kasım
Yılancı 30 Kasım – 17 Aralık
Yay 23 Kasım – 22 Aralık 18 Aralık – 18 Ocak
Oğlak 23 Aralık – 20 Ocak 19 Ocak – 15 Şubat
Kova 21 Ocak – 19 Şubat 16 Şubat – 11 Mart
Balık 20 Şubat – 20 Mart 12 Mart – 18 Nisan

GÖKYÜZÜNÜN İNSAN ÜZERİNDE ETKİSİ OLABİLİR Mİ?

Burçların hesaplanmasında yanlışlıklar olduğu düşünülse de, gezegenlerin ya da yıldızların bir insan üzerinde etkisi olabilir mi? sorusu insanın kafasını kurcalıyor. Astrolojiye göre, yeni doğan bir kişiye bir gezegen ya da yıldızın etkisi, bu gezegen ya da yıldızın kişiye uygulamış olduğu kütle çekimi ile ortaya çıkar. İlk bakışta, Newton’un kütle çekim yasası gereği doğru sayılabilir. Bunun nedeni, yine kütle çekim yasası gereği, kütlesi bulunan her şeyin bir çekim etkisi de bulunmaktadır. Örneğin, bir bebek doğduğunda Marstan etkilendiği varsayılırsa, 258 milyon km uzaklıkta bulunan Mars’ın bebek üzerindeki etkisi 22×10^-10 N olurken, bebeğin doğumunda bulunabilecek ortalama 1 m uzaklıktaki 90 kg ağırlığındaki bir doktorun uygulayacağı kuvvet 22×10^-9 N olacaktır. Bu, Mars’ın etkisinden 10 kat daha fazladır. Bu nedenle yeni doğan bir bebeğin Mars yerine doktordan etkilenmesi daha büyük bir olasılıktır. Bu şekilde fikirler ve kanıtlar da ortaya atılmıştır.

 ÖZGÜR TEMİZ 

Astrolojiyi anlamak için gerçekten içine girmek, dibine inmek ve uzun araştırmalar yapmak gerekiyor. Kulaktan dolma bilgilerle gerçekliğini sorgulamak ise sadece bir dakika alır oysa gerçekten gönül verip doğrusunu öğrenmeye çalışmak ise yıllar alır. Tabii ki kolaya kaçmak herkesin tercihi oluyor ne yazık ki.. Nerede bir dakika nerede yıllar…

Doğum Haritası Nedir?

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Vay be değişime uğramayıp günümüze kadar gelmesi etkileyici birsey. 2 tarih araliklarina da bakarsak, ikisinde de boğayım:)))

  2. Efenim açıkçası ben hala doktorun daha fazla etki edebileceğini düşünmekteyim. Zira diğer türlüsü metafiziğe giriyor ve ben metafizikten nefret ederim. :)

  3. Astrologların Tarihlerine göre koç burcuyum. ve bunu gerçekten iliklerime kadar hissediyorum. ama NASA Verilerine göre balık burcuyum. ben balık olamam bunu hiç hissetmiyorum. balık gibi duygusal değilim.
    “Astrolojiyi anlamak için gerçekten içine girmek, dibine inmek ve uzun araştırmalar yapmak gerekiyor.” bu sözle yine astroliji yüzeysel olarak bildiğimi fark ettim. bu konudaki bilgilerim artmayacak gibi .

  4. Astrologların tarihlerin göre YAY burcuyum ayrıca yükselenim de ASLAN.ben her ikisininde özelliklerini taşıyorum.Fakat Nasa tarihlerine göre Yılancıyım.Yılancının özellikleri neler pek bir fikrim yok.Çoğu kişi Astrolojinin insan hayatına etkilerine inanmasa da ben inanıyorum.Peki ya siz Burçlarınızın ve Astrolojik durumların etkisinde kaldığında inanıyor musunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu