Sağlık

Astigmat Nedir?

Astigmat nedir? Kornea veya göz merceği kavisi normal şeklinde olmadığında bu durum bulanık görmeye sebep olur. Buna astigmat denir ve yaygın bir göz kusurudur. 

ASTİGMAT NEDİR?

Astigmatta ışık göze girdiği zaman anormal kavislenme sebebiyle retinada doğru şekilde odaklanamaz ve net olmayan bir görüntü oluşturur. Normal bir kornea ya da lens orantılı bir yüzey eğriliğine sahiptir. Astigmatta ise bu yapıların yüzeylerinde orantısız bir kavis vardır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Genellikle kişide doğuştan bulunur. Prematüre bebeklerde daha sık görülür. Bazen de bir göz ameliyatından, göz yaralanmasından ya da hastalıktan sonra ortaya çıkabilir. Kırma göz kusurları olarak nitelendirilen bir grup görme sorunundan biridir. Kırma göz kusurları, kornea veya göz merceği yüzeyinin pürüzsüz olmaması ya da kavisinde anormallik olması ile ortaya çıkar. Diğer kırılma kusurları miyop, hipermetrop ve presbiyopidir. Tedavi için gözlük, kontakt lens ya da lazer ameliyatı uygulanabilir.

ASTİGMAT NEDEN OLUR?

Gözde gelen ışık ışınlarını kırarak retinada odaklayan ve gözde görüntü elde edilmesini sağlayan iki eğimli yüzey vardır. Gözlerin ön yüzeyini kaplayan şeffaf tabakaya kornea denir. Gözün içinde bulunan, dışarıdan görünmeyen, incelip kalınlaşarak yakın veya uzaktaki nesnelere odaklanmayı sağlayan şeffaf yapıya lens denir. Göz kusuru olmayan bir gözde, lens ve korneanın yüzeyi pürüzsüz eşit çapa, yuvarlak bir eğriliğe sahiptir. Eğriliği doğru olan kornea ve lens gözün arkasındaki retinada doğrudan ve keskin şekilde odaklanmış bir görüntü oluşturmak amacıyla gelen ışık ışınlarını kırar. Kornea ya da lens çapları eşit değilse ve kusurlu bir eğriliğe sahipse, ışık ışınları düzgün şekilde kırılmaz ve bulanık görüntü oluşur. Kornea ya da lensin bir tarafında bu şekilde diğerinden daha fazla eğrilik varsa buna astigmat denir.

ASTİGMAT TİPLERİ NELERDİR?

KORNEA ASTİGMATI

Korneada uygun olmayan kıvrımlar, yüzeyinde anormal kavislenme varsa buna kornea astigmatı denir.

LENTİKÜLER ASTİGMAT

Lenste uygun olmayan kıvrımlar varsa buna lentiküler astigmat denir. Bu tür görülen kişilerin kornea şekli normaldir.

***Her iki türlü astigmat da bulanık görmeye sebep olabilir. Bulanık görme durumu yatay, dikey ya da çapraz gibi bir yönde daha fazla oluşabilir.

MİYOPİK ASTİGMAT

Astigmat ve uzağı net görememe sorunu olan miyopun birlikte görüldüğü göz kusuruna denir. Görüntü retinanın önünde odaklanır.

HİPERMETROP ASTİGMAT

Astigmat ile birlikte yakını net görememe sorunu olan hipermetropun birlikte görüldüğü göz kusuruna denir. Görüntü retinanın arkasında odaklanır.

ASTİGMAT BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Bütün mesafelerde bulanık ve bozuk görmek
 • Baş ağrısı çekmek
 • Gözlerde aşırı kayma olması
 • Gözün uzun süre odaklanmasını gerektiren aktivitelerde göz yorgunluğu hissedilmesi
 • Geceleri araba sürüş zorluğu
 • Çift görmek

ASTİGMAT TESTİ

Göz kusurlarının erken dönemde teşhiş edilmesi ve tedaviye başlanması düzenli göz testleri ile mümkündür. Gözlerin ışığa nasıl odaklandığını ölçmek için astigmat testi yapılır. Görüşü iyileştirmek için gereken optik lenslerin numarası böylelikle belirlenebilir. Ayrıca görme keskinliği testi, keratometri- topografi, phoropter gibi ölçümler de yapılabilir.

ASTİGMAT TEDAVİSİ NASIL OLUR?

 • Gözlük
 • Kontakt lens
 • Ortokeratoloji
 • Lazer ameliyat

Astigmat nedir? yazımdan sonra henüz okumadıysanız hipermetrop nedir yazıma göz atabilirsiniz.

Hipermetrop Nedir?

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Bende de var astigmat ve miyop ama amelıyat yoluna başvurmayı düşünmüyorum tekrar nüks edebiliyor diye duydum sizlere de bilgiler için teşekkürler

 2. uzun zamandır bende bu durumdayım ne yazıkki , özellikle lens kullandığım zamanlarda daha çok sıkıntısını yaşıyorum. bu faydalı yazı için teşekkürler :)

 3. Asigmat bende düşük oranda buna rağmen çok uzak noktalarda netleşme sorunu yaşıyorum. Yüksek olan kişilerde daha kötü bir durumdue

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu