Sağlık

Asperger Sendromu Nedir?

Çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimin zorlaşmasına sebep olan Asperger sendromunun en önemli belirtileri; içe kapanıklık, iletişim sorunları ve beceri zayıflığıdır. Peki asperger sendromu nedir detaylarıyla inceleyelim.

ASPERGER SENDROMU NEDİR?

Otizm ile benzerlik taşır. Asperger sendromunun otizm gibi nedeni tam olarak bilinmez ve bir ömür boyu yaşantıyı etkiler. Doktor Hans Asperger tarafından tanımlanmış ancak otizmin dışında tutulmuştur. Otizm de dil ve konuşma becerisinde gelişim geriliği vardır ancak Asperger sendromu bu şekilde gelişmez. Ve genellikle daha büyük çocuklarda gözlemlenir. Sosyal etkileşim zorlaşır, içe kapanıklık, iletişim ve beceri sorunları yaşanır.

ASPERGER SENDROMU TANISI NASIL KONUR?

Asperger sendromu tanısı 4-11  yaş arasında konulur. Tipik belirtileri, sosyal etkileşimde bozukluk, tekrarlayıcı davranışlar, bilişsel gelişim eksikliği ve aşırı içe kapanıklıktır. Çocuklar değişik ortamlarda gözlemlenerek, öğrenme tarzları, motor gelişimleri, güçlü-güçsüz yanları ve bağımsız yaşam becerileri değerlendirilir. Yetişkinlere asperger sendromu tanısını koymak zordur. Erken tanı çok önemlidir.

ASPERGER SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Asperger sendromunun etkileri çocuk, genç ve yetişkinlerde ömür boyu sürer. Asperger sendromlu çocuklar rutini sever, sosyal beceriler konusunda zayıftır ama konuşmaya başlayabilirler. Okul öncesinde Asperger sendromlu çocuklar diğerlerinden şu özelliklerle ayrılır :

  • Konuşabilirler ancak sohbeti başlatmakta ve sürdürmekte zorlanırlar.
  • Rutini severler, değişiklik hoşlarına gitmez.
  • İçine kapanık olurlar.
  • Tekdüze konuşurlar ve tekrarlayıcı davranışlar sergilerler.
  • Karşısındaki kişinin değişen ses tonunu anlayamaz ve esprileri kavrayamazlar.
  • Konuşmaları resmidir, göz kontağı kurmayı sevmezler.
  • Bazı konularda aşırı ilgili ve detaycı davranabilirler.
  • Sevdikleri konularda çok fazla konuşurlar, tek taraflı olarak sohbete devam ederler.
  • Motor becerileri yaşıtlarına göre daha geç gelişir.

Bu belirtilerden birinin görüldüğü durumlarda çocuğun hemen Asperger sendromu olduğu düşünülmemelidir. Öncelikle uzman doktorlarla görüşmek gerekir.

ASPERGER SENDROMUNUN OTİZMDEN FARKI NEDİR?

Otizm yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Asperger sendromu olan çocuklar bebeklik yıllarında gayet sağlıklıdırlar. Otizmde konuşma geriliği vardır, Asperger sendromunda ise konuşmaya başlama ve konuşma normal seyrindedir. Bilişsel ve dil gelişimi olarak Asperger sendromu otizmden ayrılır. Otizmli çocuğa göre Asperger sendromu olan çocuklar daha konuşkan olurlar. Hatta ilgi duydukları alanda ise özellikle aşırı konuşkan olurlar. Asperger sendromlu çocuklar toplumla uyumlu olmadıklarını bilirler, otizmli çocuklar ise bunun farkında değildirler.

ASPERGER SENDROMU TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Asperger sendromu ömür boyu sürer ancak uygun ve etkili tedavilerle belirtileri azaltılabilir. Çocuğun diğer çocuklarla etkileşimlerini arttırma hedefi ile eğitimler verilir, çocukların kendilerine yetmelerini sağlayarak toplum içinde var olmalarına yardımcı olunur. Sosyal özellikleri ve iletişimi geliştirmek üzerine verilen davranış eğitimleri okul dışında evde de devam etmelidir.

Asperger sendromu nedir yazımdan sonra Parkinson hastalığı ile ilgili bilmek istedikleriniz için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Parkinson Hastalığı Nedir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Çok iyi bir yaZı olmuş. Bu konuda hiçbir bilgim yokmuş meğerse. Mesleğim gereği artık bu tür hastalıklar hakkında bilgiler öğrenmeye çalışıyorum. Erken teşhis gerçekten çok önemli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu