in

Aspendos Antik Tiyatrosu

aspendos antik tiyatrosu

Aspendos antik tiyatrosu Romalılar tarafından milattan sonra ikinci yüzyılda inşa edilmiş ve tarihteki en iyi korunan tiyatrolar arasına girmiştir.

Aspendos Antik Tiyatrosu

Tiyatro bir açık hava tiyatrosu olarak inşa edilmiştir. Yapımına 138’de başlanmış ve 164 yılında tamamlanmıştır. Günümüze kadar korunarak ulaşabilmiş ender yapılardan biridir. Aspendos tiyatrosu mimarı tarafından, Aspendos kentinin imparator ailesine ve tanrılarına sunulmuştur.

Aspendos Tiyatrosu Hikayesi

Tiyatro sadece yapısı ile değil hikayesi ile de turistlerin ilgisini çekmektedir. Kralın çok güzel bir kızı vardır. Kızını evlendirmek isteyen kral, kimseyi kızına layık göremez. Bunun üzerine karar alır ve halka en yararlı iş yapan kimse onunla evlendirmeye karar verir. Bu haberi halkına duyurur. Haberi duyanlar hemen işe başlarlar. Bu kişilerden biri de ikiz kardeşlerdir. Kardeşlerden bir tanesi engebeli arazileri aşarak şehre su gelmesini sağlayan bir su geçidi inşa eder. Diğeri ise antik bir tiyatro. Kral su geçidinden çok etkilenmiş ve kızını geçidi inşa edene vermek istemiştir. Fakat diğer kardeş, kız ile evlenmeyi çok istediği için bir oyun oynamıştır.

Tiyatroyu dolaşırken, kızını bu kardeşe vermelisin diye fısıldar ve bu fısıltı net bir şekilde yankılanarak kralın kulağına gelir. Kral çok etkilenir ve kızını kime vereceği konusunda kararsız kalır. En sonunda kızını ikiye böler ve bir yarısını bir kardeşe bir yarısını ise diğer kardeşe verir. Aspendos antik tiyatrosu Antalya’nın Serik ilçesinde yer almaktadır. Tiyatronun yanında antik şehrin en önemli kalıntıları su yollarıdır.

Antalya’ya ziyarete gelen turistlerin görmeden gitmediği en değerli tarihi yapılardan biridir.

Tiyatronun yanı sıra agora, stadyum, hamam ve çeşitli dükkanlardan oluşan tarihi antik şehirde yılın belli zamanlarında ve belli bölümlerinde tiyatro ve konser gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Antik kentin içerisinde yer alan görkemli tiyatrosu hem akustiği hem de büyüleyici atmosferi ve günümüze kadar harabeye uğramadan gelmiş bir yapı olma özelliğine sahip olması, onu ender rastlanır bir açık hava tiyatrosu olma özelliği katmaktadır.

Aspendos, aynı zamanda Belkıs harabeleri olarak da adlandırılmaktadır.

Tarım ve ticaret merkezi olarak kullanılan antik kent, aynı zamanda bölgede gümüş sikke imalatı ile bilinen ikinci yerdir. Aspendos antik şehri hem Antalya ilimiz için hem ülkemiz için dünya çapında bir değere sahip olup, korunması gereken en önemli açık hava tiyatro içeren tarihi bir şehirdir.

AYŞE BİÇİCİ

Aspendos 2019 Yılının ‘Kültür Şehri’ Seçildi

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

siber zorbalık

Siber Zorbalık Nedir?

Latin dansları

Latin Dansları İle İlgili Bilgiler