Seyahat

Aspendos 2019 Yılının ‘Kültür Şehri’ Seçildi

Aspendos, Antalya turizm dünyasının ve sivil toplum örgütlerinin önde gelen temsilcilerinden oluşan AYİK (Antalya Yüksek İstişare Konseyi) tarafından 2019 yılının ‘Kültür Şehri’ olarak belirlendi. Yüksek katılımlı konseyde diğer alternatif şehirler konusundaki görüşler de ele alınarak değerlendirme yapıldı.

Aspendos 2019 yılının ‘Kültür Şehri’ seçildi

Son yıllarda Kültür Turizm Bakanlığının kültürel değerlerimizin tanıtımına dair başlattığı ‘yılın kültür şehri’ uygulamasından esinlenerek, yerel olarak hayata geçirilen bu çalışmada geçtiğimiz yıl Antalya Valisi Münir Karaoğlu’nun teşviki ve yönlendirmesi ile ‘Perge Yılı’ ilan edilmiş ve turizmcilerin birçok etkinliği ile dikkatler Perge’ye çekilmişti.

Bu kadar tarihi ve kültürel zenginliği olan Antalya’da alternatif çok ama seçmek ve karar vermek ayrıca sürekliliği sağlamak kolay değil.

AYİK toplantısı esnasında bende Aspendos için görüş belirtmiş ve neden böyle düşündüğümü aşağıdaki konulara dayandırarak anlatmıştım.

Aspendos’un diğer tarihi yerlere göre bir adım öne çıkmasının altında yatan nedenlerin çok daha fazla olduğunu bilincinde, belli başlı konuları özetleyerek, ‘neden Aspendos?’ sorusuna yanıtlar aradım;

Aspendos’un yurtiçi ve yurt dışındaki bilinirliği

Aspendos Antik Kenti, sadece Antalya’nın değil dünya kültür varlığının bilinen ve önemli bir markasıdır. 2019 yılının Aspendos yılı olarak ilan edilmesi hem ülke genelinde, hem yurt dışında ilgi uyandırarak, katılım sağlanması yönünde katkısı olacaktır. Yılda 60 ülkeden, 13 milyon turist ağırlayan Aspendos bilinirliği açısından diğer birçok tarihi şehrimize göre avantajlı durumdadır.

Unesco Dünya Mirası Aday listesinde olması (2015)

Antalya’nın Dünya Mirasının bekleme listesindeki 9 aday şehrinden biri Aspendos Tiyatrosu ve Çevresindeki tarihi alandır. Dünya genelindeki emsallerine göre bütünlüğü çok iyi korunmuş ve hala aktif olarak kullanılabiliyor olması özelliği ile UNESCO Mirası listesine girmeyi çoktan hak eden Aspendos Tiyatrosu için 2019 yılı bir fırsat yılı olabilir. Konserlerle, gösterilerle ve çeşitli etkinliklerle inşasından 2000 yıl sonra bulunduğu ülkenin kültürüne katkı sağlaması bile bunun için yeterli bir nedendir. Alan yönetimi yapılmış ve adaylığa dair bütün koşulları yerine yetiren Aspendos’un 2020 yılında UNESCO listesine girmesi konusunda önemli bir adım atılmış olacaktır.

Avantajlı konumu

Aspendos Tiyatrosu 200 km.lik Kemer-Alanya Turizm şeridinin tam ortasında yer almaktadır. Özellikle Kundu, Belek, Side ve Alanya’ya gelen misafirlere ya çok yakın olması, ya da yolun üstünde olması açısından cazip konumdadır. Antalya Havalimanına inen turistlerin %80 Antalya’nın doğusunda tatilini geçirmektedir. Dolayısı ile Aspendos ziyaret edilebilmesi açısından konum olarak en en az 10 milyon turiste hitap edebilecek bir yerdedir.

Kıymetli bir ürün

Aspendos sadece Tiyatrosu ile değil çevresindeki Su Kemerleri, Akropolis yerleşimi ve Selçuklu Köprüsü ile komple bir tarihi bölgedir. Ve bana kalırsa bölgenin bozulmamış, yıpranmamış özgün haliyle kalabilmiş en değerli turudur.

Ziyaretçi hedeflerini yakalamak için Tur Operatörleri ve Acentaları açışından değerli bir ürün olarak sunulabilecek olması açısından değerli bir ürün ve herkesin mutlaka görmesi gereken bir bölgedir. Bu bakış açısı ile değerlendirerek bölgemize gelen turistlerin Aspendos’a ilgisini çekmek kolaylıkla sağlanabilir.

Mimari avantajı

Aspendos Tiyatrosu gerekli önlemler alınarak, açılış törenlerinden, panellere, konserlerden, dinletilere ve sanatsal gösterilere kadar birçok etkinliğin gerçekleştirilebileceği mimari özelliğe sahiptir. 12.000 Toplam kapasitesi olan tiyatronun alt diazoması bugünkü oturma düzeni ile yaklaşık 5000 kişi almaktadır. Bu sayı etkinlikler için oldukça yeterlidir. Işık ve ses sistemlerinin kontrollü olarak kullanılmasına uygundur.

Türkiye’den Yalnızca İki İl O Listede!

Burası bunu hakediyor

Dünya Kültür tarihinin en önemli eserlerinden olan Aspendos Tiyatrosu sadece bölgenin değil, Mısır’dan Roma’ya kadar yayılan Roma Eserlerinin en önemlilerinden sayılmaktadır. Su kemerleri ile desteklenen Akropolis gelecek yıllarda büyük sürprizlere gebedir. Selçuklu döneminden kalan Köprü ve Kervansaray Pamfilya sentezinin en nadide eserleridir. Bütün bunlar gösteriyor ki Aspendos özel bir ilgiyi çoktan hak ediyor.

Amaç ne olmalı?

Bence ilk olarak Antalya’nın en önemli kültürel değerlerinin başında gelen Aspendos Tiyatrosunun ülke turizminde hak ettiği yere taşınması için Antalya kamuoyunu topyekün teşvik ederek en geç 2020 yılında Aspendos Tiyatrosu’nun ve su kemerlerinin UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasını sağlamak ilk hedef olmalıdır.

Neler yapılabilir?

Bir şehrin Kültür Şehri ilan edilmesi o şehrin ziyaret edilmesi için yeterli değil. Bunun için projeler, fikirler üreterek hayata geçirmek, bu işin en can alıcı kısmı. Herhangi bir hayal kırıklığı yaşamamak için şimdiden bu çalışmalara doğru ve etkin bir şekilde başlamak gerekiyor. Bunun için yapılabilecek o kadar çok şey var ki….

Ben ilk kalemde aklıma gelenleri şöyle sıralayayım;

  1. Öncelikle bölgeye turist ziyaretçileri çekmek istiyorsak, Tur Operatörleri ve Acentalarla birlikte çalışarak bir etkinlik planı ve takvimi oluşturmak.
  2. Konaklama sektörünün Perge’ye gösterdiği ilgiyi burası içinde artırarak devam etmesi konusunda işbirliği yapmak.
  3. Bütün projeleri yürütecek bir çalışma komisyonu oluşturmak ve çalışmalarına İl Kültür Turizm Müdürlüğünün katılmasını sağlamak.
  4. Anadolu Ateşi-Truva gösterileri ile Aspendos 2019 yılını bütünleştirmek
  5. 15 milyon turistin hedeflendiği 2019 yılında en az 500.000 turistin Aspendos Tiyatrosunu ziyaret etmesini sağlamak.

Son olarak, 2020 yılını da şimdiden belirleyip bunu Tur Operatörlerinin Broşürlerinde kullanması ve adı geçen bölgede yapılacak etkinlikler için etkinlik takvimi oluşturulması zamanlama açışından çok yerinde olur. Bu konuda benim önerim kesinlikle ‘Alanya Kalesi ve çevresi’ olacaktır.

Recep YAVUZ – NBK Touristic Genel Müdürü

Antalya’da Gezilecek Yerler

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu