in

Aşkta Bağımlılık! İnsanın Kendine Yaptığı En Büyük Kötülük!

aşkta bağımlılık! insanın kendine yaptığı en büyük kötülük

Aşkta bağımlılık öyle uzaktan görüldüğü gibi basit bir şey değildir. Çoğu zaman kişinin hayatını mahvetmesi söz konusu olabilir. Diğer konularda olduğu gibi ikili ilişkilerde de bağımlılık, hayatı içinden çıkılmaz bir sorun haline getirebiliyor. Partnerine göre yaşayan kişinin birtakım özgürlüklerinin yitirilmesi anlamına geliyor. Aslında kişinin bağımsız hareket etme özgürlüğü kimseye bağlı olmamalıdır. 

Aşkta Bağımlılık!

Yıpranılan noktada normalde bir ilişkiyi bitiririz. Ancak bağımlı bir ilişkide bu durum pek söz konusu değil. Bağımlı ilişkiler yaşayan kişiler için böyle bir ilişkiyi bitirmek bir hayli uzak!

Peki bağımlı bir aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? Hayatınızı olumsuz bir şekilde etkilediğini düşündüğünüz halde  ilişkinizi sonlandırmak için adım atmazsınız. İlişkiyi devam ettirmek için kendinize mantıksız nedenler sunarsınız.  Ayrılığı düşündüğünüz zaman panik hissi yaşar ve korkarsınız. Bu korku yüzünden partnerinize daha da güçlü bir şekilde bağlanırsınız. İlişkiyi bitirmek için harekete geçtiğinizde fiziksel ve psikolojik olarak acı çekersiniz. Eğer bütün bunları yaşıyorsanız bağımlı bir ilişki yürüttüğünüz anlamına geliyor.

Bir ilişkiyi ele alalım. Uzun yıllardır beraber olan bir çift anlaşamamalarına ve ilişkilerinin kangren olmasına rağmen birbirlerinden kopamıyorlar. Yalnız kalma korkusu, karşı tarafı değiştirme isteği, yapılan fedakarlıkların boşa gitmemesi, kendini güzel ya da yakışıklı hissetmeme, bir daha aynı şeyleri tekrardan yaşama korkusu ve onun kadar seven birini bulamam çekincesi ile insan kendini bir ilişkiye hapsedebiliyor.

Bir çok kişi aşk hayatında risk almaya ve yeni heyecanlara atılmaya cesaret edemez. Mutlu olmak adına yıllardır alıştıkları düzeni bozmak istemezler.  Güvenli ama tutkunun olmadığı onları tatmin eder. Sıradan, mutsuz, huzursuz ve heyecansız bir limana sığınmayı tercih ediyor.

Terk etmeyi, yalnız kalmayı ve yeni arayışlara girişmeyi bir çok insan göze alamaz. Eski günlerini özlemekten korkarlar. Uzun süreli mutsuz ilişkilere sırtını dayamış bireylerin aşk sözlüğünde bu unsurlar ürkütücü çağrışımlara neden olabiliyor.

Ayrılığı göze almak ve hayatta yeni bir sayfa açmak, özgüven gerektirir. Bu konuda eksiklik yaşayan kişiler istemedikleri halde kendilerini uzun süreli ilişkilerin kapanına kısılmış buluyorlar.

O benim her attığım adımı kısıtlamaya çalıştıkça ben de ona misilleme yapıyorum.

Bir ilişkide kısıtlamalar varsa, orada sorun vardır. Bu kısıtlamalardan dolayı insan kendini mutsuz ve huzursuz hisseder. Bu durum her iki tarafın birbirini özgür bıraktığı, destek olduğu ve zaman zaman ihtiyaç duyduğu ‘sağlıklı’ ilişkiden uzaktır. Bu tarz ilişkiler alışkanlık ve özgüven eksikliğinden kaynaklanıyor. Çiftlerden biri çoğu zaman diğerinin kendisine bağımlı olmasından besleniyor. Karşısındakinin kendisine ihtiyacı olduğunu, partnerini terk ederse onu yüzüstü bırakacağını ve çaresiz duruma düşüreceğini düşünüyor. İlişkide ki rolünün ‘önemli’ ve ‘vazgeçilmez’ olduğunu hissediyor. Bu kişiler kendi kendine telkinde bulunmuş ve egosunu tatmin etmiş oluyor.

Ayrıca bu bireyler yeni başladığı ilişkide şimdiki ilişkisinde olduğu kadar değer görmemekten korkuyor. Çaresiz bir şekilde karşı tarafın kendisine ihtiyaç duymamasından ve bir anlamda muhtaç olmamasından çekiniyor. O yüzden partnerinden ayrılmayı düşünmüyor. Mutsuz bir ilişkide ihtiyaç duyulan sevgili rolü, bazılarına dengeli bir ilişkide âşık sevgili rolünden daha cazip gelebiliyor. Bunun nedeni de yine özgüven eksikliği ve egosantrik kişilik özelliğinden kaynaklanıyor.

Eğer sizde bağımlı bir ilişki yaşıyorsanız bu durumdan kurtulmanız imkansız değildir. Diğer bir yazımda nasıl kurtulursunuz, neler yapmanız gerektiğini yazacağım. Siz siz olun kendinizi kaybettiğiniz bir ilişki yaşamayın.

Saygısızlık: İlişkiyi Bitiren Hatalar Ve Çözümleri

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

internette altın alım satım fiyatı neye göre belirlenmelidir

İnternette Altın Alım Satım Fiyatı Neye Göre Belirlenmelidir?

Bal porsuğu

Bal Porsuğu Hakkında Her Şey. Bal Sevgileri İçin Ölürler!