in

Aşkın Dansı Tango İle İlgili Her Şey!

Aşkın dansı tango

Aşkın dansı Tango ile ilgili her şey. Tangoyu deneyimlemiş biri olarak, gerçekten insana hissettirdiği duygular bambaşka. Kısa bir aşk filmi gibi adeta. Karşınızdaki kişi ile cinsel bir temas olmadan sadece duygusal bir paylaşım yapmak gibi de düşünülebilir. Müziğe kapılıp bulutların üstüne çıkarak kendinizi özgürce ifade edebilmenin en saf hali de diyebilirim. Farklı stilleri olan bu muhteşem dans ile ilgili bilgileri sizler için derledim.

Aşkın Dansı Tango İle İlgili Her Şey

Aşkın dansı tango, 19.yy sonlarına doğru Buenos Aires ve Uruguay’ın başkenti Montevideo’da ortaya çıktı. İlk başlarda bu bölgede yapılan yegane danstı ama sonraları sahnelere ve sokaklara yayıldı. 20. yy başında tango dansçıları ve orkestraları, Avrupa’ya giderek dansın popüler olmasını sağladı. Avrupa’da tango ilk kez Paris’te başladı, daha sonraları Londra, Berlin ve diğer önemli kentlerde yapılmaya başlandı. 1920’lerde New York ve Finlandiya’da da önemli bir dans oldu. Bu bölgelerde tango daha az beden teması ile bir salon tangosuna döndü.

1929 yılında dünyayı etkileyen ekonomik sorunlar ve siyasi krizler zamanında, anavatanı Arjantin’de tangoya duyulan ilgi kayboldu. 1950’de Juan Peron hükümeti tangoyu milli bir değer ve ulusal gurur meselesi haline getirdi ve tango altın yıllarına bu sayede geri döndü. Ancak sonraları Arjantin’de askeri diktatörlük, sosyal mekanlarda toplanmanın yasaklanması ve “Rock’n’Roll” furyası ile tango yine düşüşe geçti. 1980 yıllarına gelindiğinde ise tüm dünyada tekrar önem kazanmıştır.

Arjantin de ilk ortaya çıktığı dönemlerde aslında ayıplanan bir danstı tango. Büyük şehrin karmaşasına alışamamış göçmenler, bunaldıkları, hüzünlendikleri zamanları tango yaparak geçirirlerdi. Tango sonraları sokaklardan salonlara terfi etti. Tutku, hüzün, yaşanmışlık, güzellik, estetik, aşk, öfke, hırçınlık tangoyu ifade eden kelimeler olabilir. Günümüzde “milonga” diye isimlendirilen gecelerde milyonlarca insan tango yapmaktadır.

AŞKIN DANSI TANGO STİLLERİ

  • Tango Salon

Vücut dik bir pozisyondadır. Dans tutuşu açık veya kapalı olabilir. Partnerler kendi eksenlerinde kalır. Dansçılar bu dans çizgisini korumalıdır. Partnerin kalça dönüşlerine izin veren esnek bir kontakta kalmak gerekir. Salon tarzı genelde 4/4’lük tango müziğinin güçlü vuruşlarında olur.

  • Tango Milonguero

Eşler birbirine hafifçe yaslanmış durumdadır. Dans tutuşu kapalıdır. Partnerlerin dönüşlerde dahil olmak üzere tüm dans boyunca sürekli vücut temasında olmaları gerekir. Kalça pozisyonları dans boyunca paralel olur.

  • Club Tango

Tango salon ve milonguero tango stillerinin karışımı club tangoyu ortaya çıkarmıştır. Kulüp tarzında dik duruşta ve kapalı tutuşta dans etmek gerekir. Partnerler dönüş yaparken açık tutuşa geçer.

  • Tango Canyengue

1920-1930’larda ortaya çıkan dansın tarihsel formudur. Dansçılar bu tarzda daha küçük adımlarla hareket edebilmek için bükülmüş dizlerle, kapalı tutuşta dans eder. Küçük adımları vurgulamak adına abartılı vücut hareketleri kullanılır.

  • Tango Nuevo

Yeni tango, tangonun temel yapısal hareketlerinin dikkatli bir analizi ve yeni adım kombinasyonlarının keşfedilmesi ile ortaya çıkmıştır. Dik duruşta açık ve gevşek bir tutuşla dans edilir. Dansçılar kendi eksenini korur. Geleneksel tango müziği ya da çağdaş tango olmayan müzik ile de yapılabilir.

  • Fantasia

Show tango olarak bilinir. Sahne şovlarında yapılan bir tango tarzıdır. Bir kaç farklı tango stili birleştirilir. Açık tutuşta yapılır. Abartılı hareketler ve genellikle temel sosyal tango ile alakası olmayan ekstra dans elemanlarının bir birleşimidir. Ek hareketler genelikle bale ve danstan alınmıştır.

Aşkın dansı tango ile ilgili yazımı bitirirken sizlerle izlemekten keyif aldığım bir tango gösterisinin videosunu paylaşmak isterim. Keyifli seyirler.

 

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yeni Kısıtlama Kararı

Yeni Kısıtlama Kararları Açıklandı!

Azerbaycan gezi rehberi

Azerbaycan Gezi Rehberi