Hayata Dair

Aşk Ne Demek? Aşk Hakkında Herşey

Aşk ne demek? Aşk hakkında herşey… Genelde insanlara hayat ile ilgili ne istersin diye sorduklarında sağlık, mutluluk, para ve aşk diye cevap verirler.

Aşk Ne Demek? Aşk Hakkında Herşey

Yüzyıllardır insanlığı meşgul eden bir konudur aşk. İnsanlar tarih boyunca aşkın esrarını çözmeye  çalışmışlardır. Aşk, bütün toplumlarda, her kültürde ve tüm zamanlarda hep var olmuştur. Hemen her insanın hayatının bir döneminde en az bir kez yaşadığı ya da yaşamak istediği bir duygu durumudur.

Aşk geçici bir görme kusurudur. Hayalimizde yaşattığımız ile gerçek arasında ki farkı keşfetme süresidir. İnsan sevgi üreterek, sevilme hissini gidermek ister. Yaşarken sıkıntı verse de yüreğimizi titreten, aklımızı meşgul edendir. Ayrıca aşk sürekli yaşamak isteyeceğimiz duygu olarak karşımıza çıkar. Aşk olağanüstü bir kaynaşma halidir. Bu kaynaşma esnasında benler biz olur.

Aşk ile sevgi arasındaki fark gerçekten var mıdır?

Sevgi ne kadar güçlü bir duygu olsa da  bağımlılık yoktur. Fakat aşkta bağımlılık duygusu vardır. Aşık olan kişide öncelik duygular olur ve mantık ikinci plana itilir. Sevgide ise bu olay nadirdir. Kişi her zaman mantığı ile hareket etmeyi tercih eder.

Kendimize benzeyeni seçiyoruz!

Aslında zıt kutuplar birbirini çekmiyor. Genelde insanlar eşlerini de kendisine benzeyen kişilerden seçiyor. Eş seçimi ile ilgili yapılan testlerde şöyle bir gerçeklik vardır. Kişilere gösterilen ve içinde yüzlerin olduğu fotoğraflardan, genellikle kendilerine benzeyenleri seçme eğilimi daha fazla görülmüştür. Bireyler kişilik seçiminde de kendi geçmişini ya da ailesini hatırlatan kişiler tercih ediliyor.

Aşk insanı mutlu mu eder, yoksa depresif mi yapar?

Aşık olan kişi herşeyi öğrenmeye daha açıktır. Günlük hayatı daha keyifli geçer ve çalışmaktan keyif alır. Sağlıklı aşk kişiyi mutlu eder. Eğer aşk bağımlı aşk ise insanı depresif yapar. Genelde aşık olan kişi daha hoşgörülü olur ve agresifliği azalır. Aşık olan kişi çevresine baskı ve öfke saçmaz. Hatta tam tersi pozitif ve uyumludur.

Aşık olduğumuzda vücudumuzda neler oluyor?

Aşık olan kişilerin beyinlerindeki kan akışının değiştiği saptanmıştır. Salgılanan hormonların artmasıyla birlikte tükürük bezlerinin daha az çalışması, ellerde titreme, terleme, kalp çarpıntısı, nefes alıp vermenin artması ve yüzün kızarması gibi bedensel etkiler görülür.

Aşık olan kişinin beyni ile aşık olmayan kişinin beyni arasında fark var mıdır?

Aşk, mutluluk hormonlarını artırır. Aşk beyindeki kimyasal işleyişi canlandıran, hızlandıran en temel duygudur. Aşk zihni açar, adeta hormonları canlandırır. Aşık beyin daha üretken ve daha sağlıklıdır. Beynin en sağlıklı besini aşk ve sevgidir. Aşk, beyin kabuğunun işlevini hızlandırır. Bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri vardır, direnci artırır. Sevdiğini kaybedenlerde ise tam tersi olur, vücut direnci azalır. Ayrıca hastalıklara yakalanma riski artar.

Aşk neden acı veriyor?

İlişki de anlaşmazlık yaşanabilir. Eğer istendiği gibi gitmiyorsa hayatınız kabusa dönebilir. Bir çok insan hayatının bir döneminde sevdiği kişi tarafından reddedilebiliyor. Özellikle geçmişinde büyük kayıplar yaşamış kişiler ayrılığa karşı daha duyarlı olur. Kendilerini savunmasız hissedebilirler. Bu gibi durumlarda umutsuzluk, öfke gibi duygular yaşanabilir. Yalnızlık korkusu, karamsarlık, hayatı yaşamaya değer bulmama ve hayatın anlamsızlığı gibi düşüncelerle bir bunalım dönemi yaşanabiliyor. Günlük hayatın akışı aksayabiliyor ve asosyallik görülebiliyor. Derin bir acı yaşanıyor. İntihara eğilime kadar giden depresyon görülebiliyor.

Aşık mıyız yoksa takıntılı mı?

Takıntılı aşk; kişinin gerçek ya da ulaşılamayan (platonik) bir aşkı takıntı haline getirmesidir. Bütün benliğini ona adaması ve hayatını ona göre yönlendirmesidir. Çok yoğun duygular yaşaması fakat bu aşkın gitgide kişinin kendine ve çevresindekilere zarar vermeye  başlamasıdır. Öyle ki kişinin günlük hayattaki işlevselliği azalır. Takıntılı aşk yaşayan kişi  sadece aşık olduğu kişinin onu mutlu edeceğine kendini inandır.  Onsuz bir hiç olduğunu düşünür.  Kişi kendi mutsuzken, aşık olduğu kişinin de mutlu olmasını istemez. Aslında kişi kafasında bir illüzyon oluşturmuştur. Aşık olduğu kişi için oluşturduğu anlama aşık olmuştur.

Takıntılı aşıklar da genelde depresyon gibi davranış bozukluğu, bağımlı kişilik özellikleri, kaygı bozukluğu görülmektedir. Bununla birlikte takıntılı kişilik yapısı, olayları olduğundan farklı algılama, değerlendirme ve yorumlama eğilimleri vardır. Takıntılı aşk ile tetiklenmiş psikiyatrik hastalıklar,madde bağımlılığı ve düşük hayat işlevselliği sıkça görülmektedir. Bu tür sorun yaşayan kişilerin mutlaka bir uzman yardımı alması gerekmektedir.

Tutkulu Aşk Ne Demek?

Aşkın ömrü üzerinde uzun süreden beri tartışmalar devam eder. Ancak  bilinen bir gerçek var ki tutku zaman geçtikçe azalıyor. Aşk ile ilgili yapılan araştırmalar aşkın ömrünün 2 ile 3 yıl arası sürdüğü tespit edilmiştir. Aşk için gerekli olan hormonların salgılanması gittikçe azalır. Bir süre sonra, aşık olduğunuz kişinin hatalarını görmeye başlarsınız. Bir süre sonra bu hatalar göze batmaya başlar. Aslında aşık olunan insan değişmiyor. Ama aşık olan kişi mantık çerçevesinde değerlendirmeye başlıyor. Bu durumda, iki seçenek arasında seçim yapıyorsunuz.. Bu durumda ya aşkınız bitiyor ya da sağlam bir ilişki haline dönüyor. Eğer ilişki devam ederse endorfin devreye giriyor. Huzur, güven gibi duygular ilişkiye ekleniyor. Seksle beraber sağlam bir ilişkinin temelleri atılmış oluyor.

Nerede o eski aşklar…

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. aşk gelir mantık kaçar; aşk karşılıklı olmaz bi taraf her zaman ezilir en çok seven en çok acıyı yükü ilişkiyi sırtlar

  2. Çok güzel bir paylaşım..
    “Aşk geçici bir görme kusurudur.” Özellikle bu kısım aşk için yapılan en doğru ve en kısa tanım aslında.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu