in ,

SinirlendimSinirlendim AğladımAğladım YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Aşk mı Alışkanlık mı? Alışkanlık İlişkiyi Yıpratır mı?

Aşk mı Alışkanlık mı

Aşk mı Alışkanlık mı? Bağımlılık diğer her konuda olduğu gibi ilişkilerde de sıkıntılı bir durumdur. İlişkilerde bağımlılık beraberinde birtakım özgürlüklerin yitirilmesi anlamına da geliyor. Kişinin bağımsız hareket etme özgürlüğü kalmıyor. Mutlu bir ilişki yerini  huzursuz, sıkıntılı bir duruma bırakıyor.

Aşk mı Alışkanlık mı?

Uzun süreli ilişkilerin bazen o büyük tuzağına kapılabiliyoruz.  Aşk ve alışkanlık arasındaki ince çizgiyi göremiyoruz. İçinizden bir ses cesaretinizi toplayıp gereğinden fazla uzayan ilişkinizi bitirmenizi fısıldıyordur. Ancak içinde bulunduğunuz ilişki sizde bir alışkanlık, bağımlılık haline gelmiştir. Bu ilişkiyi bitirmenin zamanı belki de gelmiş, geçiyordur bile..

İlişkiniz hayatınızı çekilmez bir hale getirip mahvediyor mu? Geçen zamanınızı boş yere harcadığınızı hissettiriyor mu? Her geçen gün daha çok ızdırap haline geldiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer ilişkiniz içine çekildiğiniz dipsiz bir kuyu gibi sizi bilinmeyene doğru sürüklemeye başlamışsa tehlike çanları çalıyor demektir…

Mutsuz olduğunuzun farkında olsanız dahi ilişkinizi sonlandırmak istemezsiniz. Hatta bazı durumlarda tıpkı bir bağımlıktan kurtulmak kadar zor olabilir. Hele ki birlikteliğiniz uzun yıllara dayanıyorsa işiniz çok zorlu olabilir. Çünkü yakın geçmişe dair bütün anılarınızda partneriniz başroldedir. Bu uzun süreli ilişkilerin en büyük tuzaklarından biridir. Maalesef bir süre sonra çiftler aşk ve alışkanlık arasındaki ince çizgiyi ihlal ediyorlar.

Mutluluktan başınızın döndüğü ilk günler bir süre sonra rutin bir birlikteliğe bırakır. Romantik yakınlaşmalar şiddetli tartışmalara, sevgi sözcükleri öfke patlamalarına dönüşmeye başlar. Bu olayların kaynağını tam olarak bilmeseniz bile kendinizi katlanmak zorunda hissedersiniz. Bu sizin farkında olmadan bağımlı bir ilişki yürüttüğünüz anlamına gelir. Farkında olsanız da kendinizde sevgilinizi terk edecek gücü, cesareti, özgüveni ve kararlılığı bulamazsınız.

Peki, bu ilişkiyi bitirmek için sizi harekete geçirebilecek ne olabilir? Sadece alışkanlıkların var ettiği kısırdöngü bir ilişkiyi kesip atmanızı sağlayacak itici güçler nelerdir? Bunu hiç düşündünüz mü?

İlişkiyi isteksizce sürdürmek

Fikir ayrılıklarına düşmek ve tartışmak, sanılanın aksine çoğu zaman bir ilişkinin ‘kötü’ olduğu anlamına gelmez. En büyük aşklarda  bile şiddetli kavgalar edilebilir. Kıskançlık krizleri ya da kısa süreli ayrılıklarla ilişkiniz zaman zaman sarsılabilir. Ancak  iki taraf da istekliyse ilişkiler yıllar boyu devam edebiliyor. ‘Kötü’ ilişki ise çok daha karanlık duygularla besleniyor!

Her zaman varlığını hissettiren ve salgın bir hastalık gibi insanın ruhunu ele geçiren hayal kırıklıkları vardır. Kötü bir ilişkinin olmazsa olmaz dinamiğidir. Aşka dair hayallerin yerle bir olması, beklentilerin karşılanmaması sizi sarsar. Heyecanın yerini büyük bir boşluk duygusuna bırakması, her daim yalnızlık, öfke, suçluluk ve huzursuzluk hissi, ilişkide deprem etkisi yaratarak hayatımızı yerle bir edebiliyor. Bütün yıkıcı ve olumsuz etkilerine rağmen taraflar ilişkiyi sürdürmeye devam ederler. Bu kadar kötü bir ilişki yaşamamıza rağmen bunu devam ettiriyorsanız, bunun sadece tek bir neden kalıyor; alışkanlık! İnsanlar hayatta birçok şeye bağımlı olabilir. Zaman içinde birbirlerine de bağımlı hale gelebiliyorlar.

Eğer sizde ilişkinizde artık sorunlar olduğunu düşünüyorsanız, bir zaman sonra kendinize eziyet etmemelisiniz. Alışkanlık yaşadığınız ilişki size mutluluk vermez. Tam tersi ilişkiniz mutsuzlukla beslenir. Siz de bir süre sonra ne yapacağınızı bilmez, iyice bu girdabın içinde kendinizi bulursunuz. Böyle bir ilişki yaşıyorsanız dur demek için hiç bir zaman geç değildir.

Aşkta Bağımlılık! İnsanın Kendine Yaptığı En Büyük Kötülük!

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşyerinde Irkçılık Nasıl Anlaşılır

İşyerinde Irkçılık Nasıl Anlaşılır? Irkçılık Hakkında Bilinmeyenler

doğru beslenme

Doğru Beslenme ile Enerji Seviyesini Yükseltmenin Yolları