Gündem

Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi?

Bugünkü yayınlanan ve Süleyman Kaygaz beyefendinin kaleme aldığı yazımızda Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi sorusuna bir cevap aranıyor. Modern dönem evliliklerinin bu kadim ve klişe sorusunu biz de soralım istedik. Ama uyarıyı baştan yapalım: belli bir cevabı yok. Yok çünkü insan gibi bir ummanın söz konusu olduğu hiçbir konuda kesin bir sonuç yok. (Aynen illa da evlilik gerekli mi sorusunun cevabı olmaması gibi) Ama yol seçiminde yardımcı olacak bazı şeyleri iletebileceğimi düşünüyorum, en azından kafanızı biraz daha karıştıracağım muhakkak:) Tabi salt bu iki yol mu var ikisinin karışımından bir sonuç çıkmaz mı diye sorduğunuzu duyabiliyorum. Evet o da var ama deryada katre misali bulanlara selam olsun…

Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi? Aşk-Mantık

Mantık evliliği düzleminden bahsedildiği zaman asıl olarak aşk ile başlamamış, uygunluğun/denkliğin ön planda olduğu, ayakları yere basan, az riskli, gelecek kaygısının ağır bastığı, çocuk/kariyer hesaplı, maddiyat/yaşam kalitesi düşüncesinin ön planda olduğu kaygılar birleşiminden bahsediyorum. Aşk evliliği düzleminde ise başlangıcını aşkın belirlediği ve mantık evliliğinde sıraladığımız kaygıların ise sonrasında geldiği bir birleşimden bahsediyoruz. Yani kutisiyet aşka yükleniyor. Romantik ama riskli olan…

Peki hangisi size uygun. Mantık evliliğinde soru zaten kendine içkin bir şekilde önümüzde duruyor: ‘mantık’. Genel olarak hayatınızı planlar çerçevesinde yapan, disiplin/düzen endeksinde yaşayan ve bunlardan oldukça zevk alan bir yapınız var ise tabi ki mantık evliliği sizi mutlu edecek yol olacaktır. Aşk evliliğinde de cevap yine kendine içkin ‘aşk’ yani bir nevi vecd hali. Deli-dolu bir yapıya sahip iseniz verdiğiniz kararları daha çok anlık alıyor ve de muhtemel menfi sonuçlarından da mutluluklar çıkartabiliyor iseniz (ki en önemlisi) aşk evliliği size uygun olacaktır. Bu arada bahsettiğimiz konular da mantık ile başlayıp aşk ile taçlanan ya da tersine aşk ile başlayıp mantık ile taçlanan ilişkiler “fevkaledenin fevkinde” olanlarıdır ki aynen öncesinde de söylediğimiz üzere başta olmasa da sonrasında buraya erişenlere de selam olsun.

Aşk Evliliği mi Mantık Evliliği mi? Evlilik Kavramı Üzerine

Mantık ve aşk sıfatlarını açmaya çalışırken sanki evlilik kurumundan bahsetmedik gibi. Ömrünüzün çoğunluğunu bir yatakta beraber geçireceğiniz kişiye karar veriyorsunuz asıl olarak. Yani uyum en önemli faktör oluyor. Düşünsenize kendinizin bir kopyası ile yaşıyor olsanız dahi muhtemelen uzun süre katlanamazdınız kendinize. Bu nedenle artı yönleriniz ile muhtemel eşinizin eksi yönlerini nötürleyeceğiniz ya da tersine eksi yönlerinizi de onun nötürleyeceği bir ilişki düzlemidir evlilik. Tabi evliliğin maddi yaşam kaygısı, çoluk-çocuk stresi, ailelerin (dünürler) uyumu ya da uyumsuzluğu ile her ne karar verirseniz verin (mantık ya da aşk) bir süre sonra rutine binen bir ilişki olduğu gerçeğini de es geçmeyelim. Yani evlilikte ilk karar alma güdüsü her ne kadar önemli olsa da belki de daha da önemlisi karar sonrası süreçte hayatın doğal akışının bizi yönlendirdiği düzlemde ne yaptığımız ya da ne yapmadıklarımız. Ezcümle olay o rutini kırıp kıramama durumumuzda bitiyor.

Son Yerine

Binlerce yıllık süreçte Hegel’in efendi/köle diyalektiğinin bir analojisi gibi idame ettirilen evlilik kurumu moderinite ile beraber belki de ilk defa eşit/denk cinsler arasındaki bir ilişkiye evrilmiş durumda. Dolayısıyla ne efendi (erkek) ne de kölenin (kadın) konfor alanlarına sahibiz*.  Sürekli değişen/dönüşen bir paylaşım düzlemi artık evlilik. Önemli olan bunun farkındalığına varabilmemiz. Ne beyaz atlı prensler mevcut ne de kulelerde tutsak prensesler. Ve daha da önemlisi bunlara ihtiyaç da yok (tabi fantazi dünyanız size kalmış). Dolayısıyla mantık ya da aşk her nereden başlar isek başlayalım önemli olan evliliğin süreğenliğini sağlayacak motivasyonumuzun ne olduğu.

Yazı burada bitiyor çünkü sıra sizde ya motivasyonunuzu aramaya çalışacaksınız ya da hayat meşgalesi içinde bu arayışı göz ardı etmeye devam edeceksiniz. Sonuçta çok da önemli bir konu değil di mi, muhtemelen yalnızca ölene kadar beraber olacağınız kişi müstakbel eşiniz :)

 

*(efendi ve kölenin bağımlı ilişkisinin okuması çok daha derin olup başka bir yazının konusu olabilir)

 

Kadın ve Erkek İlişkisi

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Yazının son paragrafı mükemmel bitmiş tabiki de aşk evliliği diyip susuyorum kalemine sağlık teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu