Sağlık

Aşırı Yeme Bozukluğu Hakkında Her Şey

Aşırı yeme bozukluğu olan insanlar genellikle yaşamış olduğu kötü duygularla başa çıkabilmenin tek yolu olarak yemeği görürler. Akıllarında sadece ve sürekli yemek yemek olduğu için her aşırı yeme isteğinden sonra kendilerini suçlu ve sinirli hissederler. Sürekli yaşanan aşırı yemek yeme döngüsünün neticesi olarak kontrolden çıkan yeme alışkanlıkları sebebiyle bununla ilgili suçluluk ve pişmanlık hissederler.

Dürtüsel aşırı yeme bozuklukları arasında en çok karşılaşılan sorunlardan biri de Tıkanırcasına Yeme Bozukluğudur. Tıkanırcasına yeme bozukluğunda kişiler çok kısa bir zaman içerisinde çok fazla miktarda yemek yiyerek daha sonrasında kendilerini aşırı suçlu hissedip pişmanlık duyarlar.

Aşırı Yeme Bozukluğu Hakkında Her Şey

Eğer bir kişide tıkanırcasına yeme bozukluğu olduğunu anlayabilmek için DSM 5 kriterlerine göre en az haftada bir kere yeme ataklarının olmasını ve üç aylık bir zaman diliminde sürdürmesi gerekir. Tıkanırcasına yemek yeme bozukluğu, her aşırı yeme sorunu olan kişilerde var diyebilmek pek doğru bir söylem olmaz. Gün içinde bir kaç öğüne bölmek yerine sadece tek bir oturuşta gereğinden çok fazla yemek yemek ya da üzgün, sinir ve stresliyken aşırı yemek yemek tahmin edeceğinizden daha çok sıklıkla rastlanan durumlar arasındadır.

Aşırı yeme bozukluğu nasıl başlar?

Bazen çok basit sebeplerden dolayı bile aşırı yeme bozukluğu ortaya çıkar; Evde tek kaldığında hazır yemekler yemek, televizyonun izlerken büyük bir paket cips almak, şekerli gıdalar tüketmek (kek, çikolata, gofret, bisküvi) ya da en önemlisi her gece yatmadan önce yemek yemek, bir müddet sonra süreklilik gösteren bir davranış şekli halini alır.

Aşırı Yeme Bozukluğu Hakkında Her Şey

Bu yemek yeme bozukluğu bir süre sonra müdahale edilmezse sizin hem sosyal hayatınızı hem de sağlığınızı büyük oran da etkileyebilir ayrıca bu davranış şekli sizi bir süre sonra sizi depresif bir insan haline dönüştürür. Fakat çoğu zaman aşırı yemek yeme bozukluğunun geçmişten gelen bir duygusal problemden kaynaklandığından söylenir. Eğer sizin daha önceden yaşadığınız herhangi duygusal bir sorununuz varsa bunun önüne geçmezseniz, sizi sağlıksız bir beden bir obezite sorunu bekliyor olacaktır.

Yemek bağımlılık yapar mı?

Son yılların popüler sorunu olan yemek yeme bağımlılığı karşımıza oldukça fazla çıkmaya başlayan bir unsur haline geldi. Yapılan araştırmalar sonucu görüyoruz ki özellikle şeker, tuz ve yağ oranlarının yani kalorisi oldukça yüksek olan gıdaların diğer bağımlılık yapan maddeler gibi; şeker, yağ ve tuzun fazla olduğu gıdalar insan beyninde daha farklı reaksiyonlara sebep olabileceğini söylüyorlar.

Yapılan deneyler…

Fareler üzerinde yapılan deneyler sonrası görülmüş olan, çok fazla şeker tüketen farelerin bağımlılık belirtileri gösterdiği belirtildi. Yalnız bazı araştırmacıların yaptığı araştırmalar yemek yeme bozukluğunun tartışmalı olduğunu söylüyorlar .

Yeme bozukluğunu yenmenin yolları

Çok fazla yemek yemeye başladığınız zaman özgüveninizi zedeleyerek, kendinizi bir şeyi beceremeyen hiç bir şeyi başaramayan biri gibi hissedersiniz. Böyle düşünmeye başlarsanız da daha fazla yemek yemenize olanak sağlarsınız. Aynı şekilde besinleri “iyi” ya da “kötü” olarak yaftalamak, psikolojik olarak kendinizi daha kötü hissettiğiniz anlarda “kötü” olarak damgaladığınız yiyecekleri daha fazla tüketmenize neden olabilir.

Bir yemek yeme krizinin başladığını anladığınızda üç dakika kadar duraksayın. Bu yemek yeme krizini yaşıyorsanız, gerçekten aç olduğunuz için mi yoksa sadece yemek yemek için mi olduğunu tespit edene kadar yeme işlemine ara verin. Eğer yemek bir kaçış haline geldiyse beyin vücudunuzun gerçekten aç mı tok mu olduğunu tam anlamıyla kestiremiyor. Ve sizde ya da tokluk sinyallerini görmezden geliyor olabilirsiniz.

Az Kalorili Ve Sağlıklı Mucize Besinler!

Mutlaka psikolojik destek alın!

Psikologlar, genelde altta yatan duygusal bir sebebi bulunduğu zamanlarda aşırı yeme bağımlılığını, destek almadan tek başınıza atlatmanın oldukça zor olabileceğini söylüyorlar.

Aşırı yemek yeme bağımlılığı sorununuz varsa, bu konuyla ilgili kendi dalında uzman bir psikologdan yardım alabilirsiniz. Psikologlar, aşırı yemeye neden olan tüm negatif sorunların çözülmesinde destek olacaklardır.

Yemek yediğiniz ortamı değiştirin!

İnsanların farkında olmadığı fakat en basit alışkanlıkları bile beynin otomatik olarak gerçekleştirdiği otomatik davranıştır. Yemek yerken bile sürekli kullandığınız oturma planında yapacağınız en küçük bir yenilik bile aşırı yemek bağımlılığınıza sebep olan davranışa odaklanır. Bu sayede daha kendinden emin bir karar vermenizi kolaylaştıracak, yemeğinizi azaltmanız da daha kolay gelişme sağlayabileceksiniz.

Eğer bir yemeği canınız çektiyse be gerçekten onu yemek istiyorsanız fazla aşırıya kaçmadan o yiyeceği yiyin!

Bazı gıdaları tamamen yasaklamak daha sonra çok daha fazla yemenize sebep olabilir. Açlık hissetmiyor olsanız dahi şayet canınız bir şeyi yemeyi gerçekten istiyorsa az bir parça olsa bile, sadece tadımlık kesinlikle fazlaya kaçmadan kendinize yeme izni verin.

Aşırı Yeme Bozukluğu Hakkında Her Şey

Sizi kısıtlayıcı diyetlerden uzak durun!

Aşırı yemek yeme bağımlılığınız varsa, sizin kısıtlayıcı diyetlerden, belirli besinlerden tamamen kopmanızı gerektiren bu diyetlerden uzak durmanız lazım. Çünkü bu diyetlerin çoğu başarısızlıkla son bulur. Ve bunun sonrası kendinizi çok daha fazla aşırı yemek yerken bulursunuz. Bir şeyin yoksunluğu, para sıkıntıları da tıpkı sinir stres, öfke ve anksiyete gibi şeyler oluşturabildiği kadar buna bağlı aşırı yemeyle sonuçlanabilir.

Kestanenin Yararları Nelerdir?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ben aşırı derece yemek yemeyi seven biriyim kilo almadığımdan pişman olmuyorum gerçi ama bir hekime danışsam mi diye düşündüm şimdi

  2. Ay benim bu. Allahtan yiyip yiyip kilo almayan bir gıcığım. Ama dikkat etmezsem obez olcam yakında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu