in ,

BayıldımBayıldım

Aşıklar Şehri Roma Efsanesi

Didem Turan Roma ile ilgili bilgilerini, gözlemlerini ve deneyimlerini sizler için 6 bölümlük bir seri haline getirdi. Serinin ilk yazısı olan Aşıklar Şehri Roma Efsanesi yazısı için teşekkür ederiz. Bu yazının sonundaki linke tıklayarak serinin ikinci bölümüne ulaşabilirsiniz. 

Efsaneye göre Savaş Tanrısı Mars ile Alba Longa Kralı’nın kızı Rhea Silvia’nın, bir dişi kurt tarafından yetiştirilen ikizlerinden Romulus tarafından M.Ö.753’te kurulan Roma, şimdilerde biri İtalya diğeri Vatikan olmak üzere iki devlete birden başkentlik yapıyor.

Şehrin her yerinde, hatta rögar kapaklarında bile görebileceğiniz dişi kurt bunu sembolize ediyor. Katolik Kilisesi’nin ruhani ve idari merkezi Vatikan’ın da bu şehirde yer alması Roma’yı daha da önemli kılıyor. Tiber ve Aniane nehirleri arasında yer alan bu şehir 2,8 milyonluk nüfusuyla Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden birisi konumundadır. Bu şehirde bizdeki gibi bir sürü AVM’ler, rezidanslar, gökdelenler bulunmuyor. İtalyanlar tarihleri ve şehirlerinin dokusunu koruma konusunda kesinlikle takdire şayanlar.

Aşıklar Şehri: Roma

Bu şehir size çok şey vadediyor. Sayısız tarihi mekânı, sokak müzisyenleri-ressamlarıyla görsel bir şölene dönen meydanları, aile işletmeleri olan leziz İtalyan yemeklerine sahip “trattoria”ları, neredeyse her sokakta bulunup metrelerce öteden yaydığı buram buram kahve kokularıyla sizi tavlayan “bar” olarak nitelendirdikleri sosyal yaşamın merkezi kafeleri, heyecan dolu konuşmalarıyla size pozitif duygularını her fırsatta yansıtan halkı ve eşek arısı anlamına gelen “vespa”larının çıkardığı o güzel vızıltıyla şehrin yaşam enerjisi ile “ROMA” tersten okununca “AMOR”, Latince karşılığına ve şöhretine sonuna kadar yakışır şekliyle bu şehir “AŞK”ın ta kendisi!

Roma’da Yemek Alışkanlıkları Nasıl?

Her yıl milyonlarca turisti ağırlamasına rağmen yeni nesil bile pek fazla ingilizce konuşmayı bilmiyor ama genel olarak sıcakkanlı insanlar. Sabah kahvaltıları “bar”larda bir tane taze “croissant” (üzeri şekerlidir dikkat) ve mis kokulu bir “capuccino”dan ibarettir. Siz lezzetli bir öğle yemeği sonrası içeceğiniz mis kokulu birer “espresso”dan sonra, havada biraz da güneş varsa piazza(meydan)’larda oturup güneşin tadını çıkaranlara katılabilirsiniz. İtalyanlar akşam yemeğini 20:30’dan önce  yemezler, öyle ki akşam yemekleri çok çeşide sahiptir “aperitivo” dedikleri aperatif başlangıçlarla başlarlar ve devamında ana yemek süreci gelir. İster turist olun ister Romalı, bu şehirde geçireceğiniz büyülü tek bir gün bile sizi şehrin etkisi altına almaya yetecektir. Tekrar gelmeyi düşünecek ve efsaneye ayak uydurup Trevi Çeşmesi’nde omzunuzun üzerinden bozuk para atarken bulacaksınız kendinizi.

Gitmeden belli başlı bir kaç kelime İtalyanca not alırsanız, küçük ama sevimli diyaloglarınız size bu seyahatinizde güzel birer anı olarak kalacaktır.

Roma’da Ne Yenir?

13 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

parlak saçlar için bakım önerileri

Parlak Saçlar İçin Bakım Önerileri

romada ne yenir

Roma’da Ne Yenir?