Gündem

Aşık Veysel: Ölümünün 47.yılı

Aşık geleneğinin en önemli ve en son temsilcilerinden olan Aşık Veysel, ölümünün 47. yılında sevgi ve özlemle anılıyor. “Dostlar Beni Hatırlasın”, “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Benim Sadık Yarim Kara Topraktır” gibi bir çok önemli eser bırakan Aşık Veysel, 21 Mart 1973 yılında akciğer kanseri sebebiyle hayata veda etti. 

AŞIK VEYSEL: ÖLÜMÜNÜN 47. YILI

Aşık Veysel’in eserleri 7’den 70’e herkes tarafından bilinmektedir. Her jenerasyon onun eserlerini yeniden yorumlamaktadır. Aradan yıllar geçse de özlem, sevgi ve hasretle anılan Aşık Veysel’in hayatına bir göz atalım.

AŞIK VEYSEL’İN HAYATI

Lakabı “Aşık Veysel” olan Veysel Şatıroğlu, 25  Ekim 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde doğmuş bir Türk halk ozanıdır. Avşar boyunun Şatırlı obası mensubudur. Annesinin adı Gülizar, babasının adı Ahmet’tir. Babası lakabı Karaca olan bir çiftçiydi. Aşık Veysel’in iki kız kardeşi, çiçek hastalığı sebebiyle vefat etti. Veysel 7 yaşında aynı hastalık nedeniyle iki gözünü de kaybetti.

Aşık Veysel başına gelen bu hastalığı şu şekilde tanımlamıştır. 

“Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kaydı ve düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım… Çiçek zorlu geldi. Sol gözümde çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bugündür dünya başıma zindan.”

Veysel, babasının aldığı bağlama ile önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı. 40’lı yaşlara geldiğinde ise kendi eserlerini icra etmeye başladı. Sivas Maarif Müdürü olarak görevli Ahmet Kutsi Tecer ile düzenlenen bir şairler gecesinde tanıştı. Bu karşılaşmanın ardından Veysel, Kutsi Bey’in verdiği destek ile bir çok ili dolaşmaya başladı.

YALNIZLIK

Ozanımızın hayatı acılarla doludur. I. Dünya Savaşı nedeni ile seferberlik ilan edildiğinde, Veysel’in kardeşi ve yakın arkadaşları cepheye gitti. Kardeşlerinin savaşa gitme durumu ortaya çıkınca, kendileri de ölürse Veysel yalnız kalır düşüncesiyle, ailesi Veysel’i akrabalarının kızı Esma ile evlendirdi. Ne yazık ki olumsuzluklar peşini bırakmadı ve bu evlilikten olan erkek çocuğu hayatını kaybetti. Sonrasında ise anne ve babası vefat etti. Karısı da başka birine kaçınca 2 aylık kızı ile baş başa kaldı. Sonra kızını da kaybettiğinde dünyası başına yıkıldı. 1931 yılında Halk şiirleri bayramı yapıldı ve Veysel hayata tekrar tutunmanın bir yolunu buldu. Gülizar isminde bir kadınla hayatını birleştirdi.

AŞIK GELENEĞİNİN SON BÜYÜK TEMSİLCİLERİNDEN BİRİDİR.

Aşık Veysel, bir dönem yurdu dolaştı ve Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı.1965 yılında özel kanunla kendisine maaş bağlandı. 1970’li yıllar Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi müzisyenler, Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yayılmasına yardımcı oldu. Sivas’ın Şarkışla ilçesinde her yıl Aşık Veysel adına şenlikler düzenlenir.

Aşık Veysel’in eserlerine bakıldığında Türkçesinin yalın olduğu ve dili ustalıkla kullandığı görülür. Şiirlerinde yaşama sevinci ile hüzün, iyimserlikle umutsuzluk iç içe yer alır. Doğa ve toplumsal olaylara, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de mevcuttur.

ŞİİRLERİNİN TOPLANDIĞI KİTAPLAR

Deyişler- 1944

Sazımdan Sesler- 1950

Dostlar Beni Hatırlasın- 1970

Bütün Şiirleri- 1984

Aşık Veysel, 1973 yılında akciğer kanseri nedeniyle vefat etti.

Yurdaer Doğulu : Ölümünün 33.yılı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Aşık Veysel’in hayatına dair beni üzen en acı sey eşi başkasına kaçtıktan sonra bakkalda otururken Esma gelir ve aşık veyseli görünce girmekten vazgeçer gider. Daha sonra aşık Veysel bakkal arkadaşına sorar neden gelmedi Esma zaten gözlerim görmüyor diye. Arkadaşı şaşırır nasıl gördüğünü sorar o ise Esma’nın kokusunun burnuna geldiğini onu kokusundan tanıdıgını söyler hatırladığım kadarı böyledir ama yinede üzer beni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu