GündemSeyahat

Ashab-ı Kehf : Yedi Uyuyanlar

Ashab-ı Kehf : Yedi Uyuyanlar Çok farklı kültür ve dinlerde yer alan bu hikaye tek bir Tanrıya inanan yedi gencin inançlarından vazgeçmemek adına yaşadıkları toplumu terk etmelerini konu alır. Sizler için gezdik, gördük ve derledik. Keyifli okumalar dilerim

Bir grup genç tek bir Tanrıya inanmaktadırlar, fakat dönemlerinde ki Roma Hükümdarı putlara tapmaktadır. Hükümdar gençlerin inancını duyduktan sonra yanına getirtir ve inançlarından vazgeçmelerini söyler ve elbette gençler hükümdara rağmen inançlarından vazgeçmezler. Hükümdarın onlara zarar vereceğini anlayan gençler, yaşadıkları şehri terk etmeye karar verirler.

ashabi-keyf-magarasi

Gençler yaşadıkları şehirden ayrılır ve mağaralara doğru ilerlemeye başlarlar. Bu sırada karşılarına bir çoban ve köpeği çıkar. Bu çoban gençlerin kim olduğunu öğrenir ve neden kaçtıklarını sorar. Çoban, gençlere saklanabilecekleri güvenli bir mağara gösterir, kendisi de onlar ile beraber bu mağarada kalmaya karar verir. Gençler bu geceyi burada geçirmeye karar verir.

Sabah olunca daha uzaklara yol alacaklardır. Mağara girişinde çobanın köpeği beklemektedir. Bu sayede rahatlıkla uyuyacaklardır. Bir süre sonra hükümdar gençlerin yerini öğrenir ve mağaraya doğru askerlerini gönderir. Ancak mağaraya girmeye çok korkarlar. Gençlerin bu mağaradan çıkamamaları için mağara girişini taşlarla örerler.

Sadece bir gece uyuduğunu zanneden gençler ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Çünkü mağara girişi taşlarla kapatılmış olmasına rağmen çoban köpeği başta olmak üzere hiçbirisi bunu duymamıştır. Gençlerden bir tanesi şehre yemek almaya gitmek ister. Genç şehre vardığında herşeyin ve her yerin değiştiğini görür ve hayret içerisinde kalır.

Onlar için bir gece süren zaman diğer insanlar için 309 yıl gibi bir zaman almıştır. Alışveriş yapmak istediği bir satıcı, gencin verdiği eski parayı görünce durumdan şüphelenir ve aralarında münakaşa çıkar. Genci yeni hükümdarın huzuruna götürürler. Genç, hükümdara başından geçen tüm hikayeyi anlatır. Şanslıdır ki yeni hükümdar da gençler ile aynı inanca sahiptir. Bundan dolayı genci serbest bırakmaya karar vermiştir.

Gençlere Ne Oldu?

Bu olayın ardından şehre inen genç mağarada bıraktığı arkadaşlarının yanına geri döner. Daha sonrası ise sadece bir bilinmezliktir. Bazı hikayelerde gençlerin tekrar uykuya daldıkları, bazılarında ise gençlerin kayıp olup yaşamlarını yitirdiklerini söylerler. Bu hikayelerdeki ortak nokta gençlerin ne olursa olsun inançlarından vazgeçmemeleri olduğundan dolayı, her dinde bu hikaye bilinir ve farklı varyasyonlar ile anlatılır.

Mağaraların hikayesi birçok farklı biçimlerde yer almaktadır. İslam dininde Ashab-ı Kehf’in hikayesine Kur-An’da ki Kehf suresinde yer verilmiştir. Hikayenin farklı dinlerde anlatılmasının yanı sıra, farklı versyonlardan dolayı, hikayenin karakterleri, mağaranın yer aldığı bölge gibi detaylarda değişiklik gösterebilmektedirler.

ashabi-keyf-magarasi

Ashab-ı Kehf Yedi Uyuyanlar İsimleri

Yedi uyuyanlar hikayesinde 6 arkadaştan ve bir adet çobandan bahsedilmektedir. Hikayede yer alan genç arkadaşların isimleri, farklı versyonlarda değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu isimlerden en çok bilindik olanları; Mislina, Mekselina, Yemliha, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpeklerinin adı ise Kıtmir. Aynı zamanda hikayenin Müslümanlıkta anlatılan versiyonunda, hikayenin Afşin şehrinde geçtiğinden de bahsedilmektedir.

Ashab-ı Kehf Yedi Uyuyanlar Nerede ve Nasıl Gidilir?

Mağara, Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yer almaktadır. Bölge Tarsus’a yaklaşık olarak 12 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İlçede, mağaralara ulaşabileceğiniz iki yol bulunmaktadır. Şehir merkezinden mağaraya yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde ulaşabilirler.

Bunların haricinde mağara, turistlere akşam namazından sonra kapanmaktadır. Mağaranın etrafında ki hediyelik eşya satıcılarından alışveriş yapabilabilir. Bölgeye tur şirketleri ile gitmekte mümkündür.

 

Tren Yolculuğuna Ufak Bir Dokunuş

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu