Gündem

Uzay Vatandaşlığı İster misiniz? Asgardia, Uzay Ülkesi

Olduğunuz şehirden bıktınız mı, yeni yerler keşfetmek, daha uzağa gitmek ve hatta oraya gidip de dönmemek istiyorsunuz bazen değil mi? Kimi zaman çifte vatandaşlığım olsa diyenlere de rastlıyorum. Tabi bu 2. vatandaşlık başvurusu kolay değil. Evraklar, sorgulamalar, ödenen paralar, gi-gel’ler, beklemeler; oooff! Çok uzun işlemler! Asgardia, Uzay Ülkesi yazıma bir göz atın o zaman ;)

Asgardia

Asgardia, Uzay Ülkesi

2016’da kurulmuş bir uzay ulusu. Vatandaşlık başvurusu için bir yere gitmenize gerek yok, internet üzerinden yapabiliyorsunuz işlemlerinizi.

Asgardia Igor Raufovich Ashurbeyli
Asgardia’nın kurucusu, Azerbeycan’lı İşadamı Igor Raufovich Ashurbeyli

Asgardia, ismini İskandinav mitolojisinde İskandinav tanrılarının yaşadığı ülkeden alıyor. Ülkenin kurucusu, Azerbeycan’lı bir işadamı, Igor Raufovich Ashurbeyli. Yakın zamanda yapılan seçimde Igor Ashurbeyli devlet başkanı seçildi. Ashurbeyli yemin ederek görevine başladı. İnsan türünün kurduğu ilk uzay cumhuriyeti olduğu ifade edilen “uzay ülkesi”nin tüm hükümet kurum ve bakanlıkların da oluşturulduğu bilgisini veren devlet başkanı Ashurbeyli, ilk hedef olarak 5 sene içinde bütün dünyaya internet yayını yapmakta olan uyduları dünyanın yörüngesine yerleştirmek olduğunu bildirdi.

Bir ülke olabilmek için vatandaşlıktan önce gerekli olan şey toprak. Asgardia toprakları dünyanın yörüngesinde dönen, 10 cm x 10 cm 20 cm ebadında ve 2.8 kg ağırlığında bir uydu ve sürekli hareket halinde! Ah, bu arada boyutuna bakıp da küçümsememek lazım. Çünkü biliyoruz ki, önemli olan boyutu değil işlevi!

Asgardia

Bu yazının yazıldığı an itibariyle Asgardia Aden Körfezi cihetinde geziyor, içinde 512 GB’lık bir harddisk, içinde de vatandaşlarının fotoğrafları bulunuyor.

Asgardia

Nüfus bakımından en kalabalık 169. ülkesi olan Asgardia’nın web sitesinde bulunan haritada, vatandaşlarının dünya üzerinde kaç kişinin, hangi ülkeden olduğunu görebiliyorsunuz. Yazının yazıldığı an, 23 Temmuz 2018 tarihi itibariyle toplam 203.545 vatandaşı bulunan “uzay ülkesi”nin Türkiye’deki vatandaş sayısı 22.322 kişi. Sadece İstanbul’dan 7.250 kişi var (bunlardan biri de benim ;) )

Asgardia
Asgardia vatandaşlığına en çok ilgi gösteren ülkelerin başında Türkiye var.

Igor Raufovich Ashurbeyli, Birleşmiş Milletler’e bağlı bir ülke olması için çalışıyor ki bunun için gerekli olan 4 şarttan 3’ünü tamamlamış bulunuyor. Bir toprağı ve vatandaşları var. Parlamentosu da tamamlandı. Son adım ise halihazırda Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkeler tarafından kabul görmesi.

Asgardia’nın Amaçları:

*Asgardia’nın özü, uzayda barıştır.

* Günümüzde uzay konunu ile oluşan sorunlar günümüz uluslar arası kanunlar ile çözülememektedir. Amacımız uzay kanunlarının orman kanunlarına dönüşmesini engellemektir.

* Oluşumun bilimsel ve teknolojik yönü şu 3 kelime ile betimlenir: “Barış, Erişim ve Koruma”.

Dünyayı uzaydan gelebilecek tehditlere karşı korumak hedefleri arasında.

  • Güneş parlamaları
  • Magnetosfer değişiklikleri
  • Astreoidler
  • İnsan yapımı yörünge kirliliği
  • İklim değişikliği
  • Kozmik radyasyon
  • Meteroidler tarafından gelebilecek mikroorganizmalar.

Şimdilik vatandaşlarını uzaya götürme vaadinde bulunmuyor Asgardia-Uzay Ulusu. Ama kim bilir, belki de çok da uzak olmayan bir gelecekte bunun da sözünü verir ve tutar.

Kitap Önerisi: Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2018 yazısı için tıklayın

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu