Seyahat

Arnavutluk Gezi Rehberi

Selamlar sevgili Shall We? ailesi! Sevgili üyemiz, kıymetli arkadaşımız Sonay Buş, “Arnavutluk Gezi Rehberi” isimli yazıyı sizler için kaleme aldı. Kendisine teşekkür eder, sizlere de keyifli okumalar dileriz…

Yazıya başlamadan önce Vizesiz Seyahat Edebileceğiniz Ülkeler haberimize de göz atmanızı öneririz.

Arnavutluk Gezi Rehberi

Merhaba sevgili okur. Ben rehberiniz Minik kedi. Bu sefer sizlere Arnavutluk’u anlatmak istiyorum. Çok fazla bilinmese de deniz severler için mükemmel sahil kesimleri mevcut.

Daha yakından bakmaya ne dersiniz?

Genel bilgilerle başlayacak olursak resmi ismiyle Arnavutluk Cumhuriyeti’nin başkenti Tiran’dır. Tiran, 800 binlik bir nüfusa sahip. Uçakla gelecekseniz Tiran Havalimanı’na iniş yapacaksınız. Arnavutluk, Türkiye için vize istemeyen ülkeler arasında. Bir bilet bir de bavul yeterli olacaktır. Yalnız biletinizi düzenlerken çift taraflı düzenlemeyi unutmayın. Sınır kapısında sorun yaşamak istemezsiniz. Diğer şehirlere gitmek için havalimanından araba kiralayabilir ya da otobüsleri kullanabilirsiniz.

Arnavutluk gezi rehberi Tiran
Arnavutluk gezi rehberi – Tiran

Arnavutluk’a gelenlerin ilk gezdiği yer Tiran, ama ben biraz, özellikle Türkler tarafından çok bilinmeyen yerlerden bahsetmek istiyorum. Biraz mavi ile yeşilin o müthiş ahenginden bahsedelim. Deniz ve doğayı sevenler burada mı?

İlk durağımız Butrint. Butrint, Yunanistan sınırında bir antik kent. Yunan ve Roma kültürünün kokusunu alabileceğiz bu antik kent, güzel korunmuş durumda. Butrint, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Arnavutluk gezi rehberi Butrint
Arnavutluk gezi rehberi – Butrint

Butrint, Saranda’ya bağlı ve Saranda ülkenin güneyinde bulunuyor. Saranda çok sakin ve huzur dolu bir sahil şehir. Başkent Tiran’a 300 km uzaklıkta. Masmavi sahili ile içinizi ferah tutacağı kesin. Birazcık gece hayatı istiyorsanız uğrayacağınız yerler orasında olmalı Saranda.

Vlora’dan bahsetmeden geçemeyeceğim, Türkçe’de ismi Avlonya olarak geçen şehir m.ö. 6 y.y’da kurulmuş, sanayi ve balıkçılık açısından gelişmiştir. Şehrin limanları Adriyatik Denizi’ne bağlıdır ve etrafı dağlarla çevrilir. Dağ ve denizin muhteşem uyumu için güzel bir rota…

Arnavutluk gezi rehberi Vlora
Arnavutluk gezi rehberi – Vlora

Ksamil’e gelecek olursak Avrupa’nın Maldivleri demek yalan olmaz. Ksamil, Butrint gibi Saranda’ya bağlı bir bölge. Beyaz kumları, masmavi denizi, küçük adalarıyla insanı büyüleyecek bir doğa harikası.

Arnavutluk gezi rehberi Ksamil
Arnavutluk gezi rehberi – Ksamil
Arnavutluk gezi rehberi Saranda
Arnavutluk gezi rehberi – Saranda

Buralara kadar gelmişken Bistriça nehrinin kaynağı Mavi Göz’e (Syri I Kaltër) uğramadan da olmaz. Bu ismi neden aldığını vardığınızda daha net anlayacaksınız. Kaynaktaki renkler büyüleyici.

Biraz Osmanlı havası görmek, tatmak istiyorum diyorsanız, Berat ve Gjirokaster’ı (Ergiri) ziyaret edebilir ve kendinizi tarihin eski sayfalarında bulabilirsiniz.

Peki buralara kadar geldik nerede ne kadar öderim diyorsanız;

Arnavutluk’un para birimi Lek. 130 Lek 1 Euro ediyor. Oteller 15 Euro’dan başlıyor. Yeme-içme çok pahalı değil. Çok masraf edeceğiniz bir ülke değil.

Buralarda hangi dil konuşulur diyorsanız; resmi dili Arnavutça. İngilizce bilme oranı çok yüksek değil ama bir çok Arnavut kanalında Türkçe dizilerin izlendiğini söylemeden geçemeyeceğim. Eğer birileriyle karşılaşırsanız Türk olduğunuzu söylemeniz durumunda size Türk dizilerinden bahsedeceklerdir.

Aslında daha gezilecek çok yer var ama yazıyı daha uzun tutmadan size de sıkmadan burada bitireyim dedim. Bir sonraki ülkede görüşmek üzere. Yoksa sen hala oturuyor musun?

SONAY BUŞ

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu