in ,

Arı Sokması Nedir? Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

arı sokması

Bahar ve yaz aylarında açık havada ve kırsal bölgelerde yapılan aktiviteler tercih edilmekte. Bu aktiviteleri yapmayı düşünen kişilerden alerjik bünyeye sahip olanlar bazı konularda dikkatli olmalı. Ağaçlık ve bitki örtüsünün yoğun olduğu, bitki çeşitliliğinin fazla olduğu alanlarda en büyük risk arı sokması. Arıların yapısı genelde saldırgan değil. Ancak bazı durumlarda, insanlardan gördükleri bazı hareketleri tehdit olarak algılayabilirler ve savunmaya geçebilirler. Böyle bir durumda vücutlarındaki iğneyi insanlara batırabilirler. Bu bir çok insan için basit bir problem olabilir ve doğal yöntemlerle arının soktuğu bölgedeki şişlik ve acı giderilebilir. Ancak arılara karşı alerjisi olan kişilerde durum, anafilaksi denilen şok tablosuna kadar ilerleyebilir  ve ölüme dahi yol açabilir. Bu yüzden arı sokması durumunda bir sağlık kurumuna başvurmakta ve muayene olmakta fayda vardır.

ARI SOKTUĞUNDA NE GİBİ BELİRTİLER OLUR?

Arı sokması sonucu yaşanan sorunlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Arı sokması sonrasında hissedilen belirtiler, hafif ağrı, kaşıntı, sokulan bölgede ısınma olur. Ancak alerjik reaksiyonlar da görülebilir. Arı sokmasına karşı alerjisi olan kişilerde belirtiler daha şiddetli olur. Alerjisi olan kişilerde ilk kez arı sokması yaşandıktan sonra ikinci ve üçüncü arı sokması durumunda vücut daha şiddetli reaksiyonlar gösterebilir. Alerjinin dışında arının kaç kez soktuğu da belirtilerin şiddeti üzerinde etkili bir faktördür. Bal arıları bir kişiyi sokmasının ardından ölür ve sadece bir kez sokabilir. Ancak eşek arıları ve yaban arıları gibi farklı türlerdeki arıların birden fazla kez sokma şansı vardır ve sonrasında yaşamlarına devam ederler.

ARI SOKMASI DURUMUNDA PANİK OLMAMAK GEREKİR

Arı sokması durumu yaşandığında panik yapmamak gerekir. Bölgede oluşan reaksiyon dikkatlice incelenmeli. Yakınlarda bir sağlık kurumu varsa oraya gidilmelidir. Daha önce arı sokan kişiler herhangi bir olumsuzluk yaşamadıysa alerjik değillerdir. Bu kişiler bazı basit önlemler alarak sorunu çözebilirler. Ancak alerjik reaksiyon belirtileri yaşayan kişiler mutlaka en yakın sağlık merkezine gitmeli.

ARI SOKTUĞUNDA HAFİF-ORTA VE ŞİDDETLİ REAKSİYONLAR GÖRÜLEBİLİR.

Yaşanılan belirtilerin şiddetine göre, reaksiyonlar, hafif, orta ve şiddetli olarak üç gruba ayrılır.

 • HAFİF REAKSİYON

Arının soktuğu bölgede ani şekilde gelişen keskin bir yanma, ağrı, kızarma ve şişlik görülür. Oluşan bu ağrı ve şişme genelde bir kaç saat içinde geçer.

 • ORTA REAKSİYON

Belirtiler biraz daha şiddetlidir. Arının soktuğu bölgede aşırı kızarma olabilir, sokma bölgesinde kademeli olarak artan şişlikler bir kaç gün boyunca şiddetlenerek devam eder.

 • ŞİDDETLİ REAKSİYON

Görülen şiddetli belirtiler şunlar olabilir. Kaşıntı, kızarıklık, kurdeşen, ciltte solukluk, nefes darlığı, dilde ve boğazda şişme, bulantı, kusma, nabız farklılıkları, ishal, baş dönmesi, bayılma, bilinçte bulanıklık ve bilinç kaybı. Bu belirtilerle anafilaksi denilen bir tablo oluşur. Bu reaksiyonlar yaşayan kişiye acilen tıbbi müdahale gerekir. Ayrıca bir daha arı sokarsa daha ciddi anafilaksi riski oluşabilir. Bu yüzden de bir alerji uzmanı ile beraber önleyici uygulamalar ve alınması gerekli önlemlerle ilgili planlama yapmak gerekir.

ARI SOKMASI DURUMUNDA OLUŞAN ŞİŞLİĞE NE İYİ GELİR?

Arı sokmasına karşı alerjisi olmayan ve arı soktuğunda ciddi belirtiler görülmeyen kişiler için evde alınabilecek bazı önlemler vardır.

 • Arının iğnesi çıkarılmalıdır. Tırnakla ya da cımbızla kolaylıkla yapılabilir. İğnenin hemen çıkarılması ile iğnenin ardında bıraktığı toksinlerin önüne geçilebilir. Gelişecek reaksiyonların şiddeti bu şekilde azaltılabilir.
 • Arının soktuğu bölge su ve sabunla temizlenmelidir.
 • Arının soktuğu bölgeye buz veya soğuk kompres uygulanırsa, zehrin vücut tarafından emilimi azaltılabilir. Bu uygulama ile şişlik de azaltılabilir.
 • Yakında bir sağlık kurumu varsa buraya başvurulabilir.

Bilimsel araştırmalarla kanıtlanmamış, ancak yıllardır arı sokmalarına karşı evde uygulanan bazı yöntemler vardır. Birlikte bu uygulamalara da bir bakalım.

 • Bal: 

Arının soktuğu bölgeye bal sürülerek üzeri bir bandajla örtülür ve bir saat kadar bekletilir. Bu sayede yara daha hızlı iyileşir, ağrı ve kaşıntı azalır.

 • Sirke: 

Sirke arının zehrini nötralize eder. Zehrin etkisini azaltır ve gelişen komplikasyonları giderir. Arının soktuğu bölge el- ayak gibi uygun yerlerse, sirke dolu bir kapta 15 dakika bekletilebilir. Bölge uygun değilse pamuk sirkeye batırılarak sokulan bölgeye uygulanabilir.

 • Karbonat: 

Su ve karbonat karıştırılır ve hazırlanan macun sokulan bölgeye uygulanır. Üzeri bandajla örtülerek 15 dakika bekletilir. Bu sayede arının zehri nötralize olur. Ağrı, şişlik ve yanma gibi belirtiler azalır.

 • Diş Macunu: 

Karbonat ve su ile hazırlanan macunda olduğu gibi diş macunu da sokulan bölgeye uygulanarak bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

 • Amonyak- idrar:

Amonyak da bir alternatiftir. Arının soktuğu bölgeye bir kaç damla amonyak damlatılarak, ağrı ve acı azaltılabilir. Arı soktuğunda hemen idrar ile bölgeyi ıslatmak da alınacak önlemlerde biridir.

 • Soğan-sarımsak

İltihaplı yaralarda uygulanan soğan ve sarımsak mucizesi arı sokmasında da işe yaramaktadır. Soğan ikiye kesilerek iç kısmı arının soktuğu bölgeye sürülür. Sarımsak ise ezilerek sokulan bölgeye uygulanır. Bu uygulamalar ile arının zehri alınabilir.

 • Maydanoz

Yaralı bölgeye kıyılmış maydanoz koymak da rahatlama sağlayabilir.

 • Et parçası, lavanta yağı, asprin, kalendula bitkisinden elde edilen kremler, aloe vera bitkisi, çay ağacı gibi bir çok madde de yine evde uygulanabilecek doğal yöntemler arasındadır.

Bu uygulamaların hiç biri tıbbi tedavinin yerine geçmez. Etkisi de tartışma konusudur. Belirtiler çok şiddetli olmasa da yine de bir sağlık kurumuna başvurmakta fayda vardır.

Arı sokması tedavisi nasıldır?

Alerjik olmayan kişilerin tedavisi basit uygulamalarla yapılabilirken, alerjisi olan kişiler için bir takım tıbbi yöntemlerle tedavi gerekir. Vücudun alerjik yanıtını azaltmak için epinefrin- adrenalin uygulanır. Soluk almaya yardımcı olmak adına oksijen verilir. Hava kanallarındaki iltihaplanmayı yok etmek için, damar yolu ile antihistaminik ve kortizon içeren ilaçlar uygulanır. Solunum sorunlarını gidermek için albuterol gibi beta antagonisti ilaç uygulamalarından bir ya da bir kaçı birlikte yapılır. Arı sokmasına karşı alerjik reaksiyon gösteren kişiler yanlarında doktorları tarafından reçete edilmiş epinefrin otoenjektörleri bulundurmalıdır. Bu enjeksiyonların nasıl yapıldığını kişi mutlaka öğrenmelidir. Son kullanma tarihlerine dikkat edilerek muhafaza edilmelidir. Bu enjeksiyonlar sokma sonrasında hemen kullanılırsa anafilaksik reaksiyonların gelişmesini ciddi anlamda önler. Ancak yine de mutlaka sağlık kurumuna başvurmakta fayda vardır.

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yüzme esnasında cilt koruması

Yüzme Esnasında Cilt Koruması Nasıl Yapılır

su geçirmez kıyafetler

Su Geçirmez Kıyafetler İçin Bunlara Dikkat