in

Araç Hasar Kaydı Nedir? Nasıl Sorgulanır?

araç hasar kaydı nedir?

Araç hasar kaydı, günümüzde özellikle ikinci el alım-satımlarda insanların dikkat ettiği, ciddi bir pazarlık konusu olan önemli bir mesele. Arkadaşımız Deniz ÖNDER bizler için bu konuyu kaleme aldı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Araç Hasar Kaydı Nedir?

Araç hasar kaydı, bir aracın geçirdiği tüm kazalar sonucunda oluşan hasarın kayıt altına alınmasını ifade eder. Bu hasarların onarımı aracın sahibi ya da sigorta şirketleri tarafından yaptırılmakta olup aracın görünümünde herhangi bir sorun olmasa dahi oluşan hasar mevcut hasar kayıtlarına geçmektedir. Hasar kaydının biraz daha ağır olan şekline ağır hasar kaydı bir başka tabir ile pert denmektedir.

Ağır hasar kaydı aracın %70’nin veya daha fazlasının hasara uğraması ya da aracın onarım masraflarının sigorta değerine yaklaşması durumunu kapsar. Kullanılmayacak hale gelmiş olan araçlar hasar kaydında pert olarak geçer. Araba satın alacak kişiler araç hasar kaydı sorgulaması ile araçların kaza, hasar ve poliçe bilgilerine kolayca erişilebilir.

Kimler Araç Hasar Kaydı Sorgulaması Yapmalıdır?

Özellikle ikinci el araç satışında araç hasar kaydı sorgulaması sık olarak yapılmaktadır. İkinci el aracı alacak olan kişiler, hasar kaydı sorgulaması ile araçta herhangi bir hasar kaydı olup olmadığını hasar kaydı sorgulaması ile öğrenebilir.

E-devlet Üzerinden Hasar Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Araç hasar kaydı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Araç sorgulama işlemi için e-devlet şifresi olmayan kişiler PTT şubelerinden e-devlet şifresi alabilmektedir. turkiye.gov.tr adresi ile erişim sağlanabilen e-Devlet sistemine giriş sayfasında yer alan giriş yöntemlerinden (e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza ve kimlik kartı ile giriş) herhangi biri kullanılarak sisteme giriş yapabilir. E-devlet sistemine girildikten sonra e-hizmetler bölümünde yer alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online araç sorgulama kısmından araç plakası girilerek aracın tüm güncel ve yasal bilgilerine ulaşılabilir.

Telefon İle Kaza Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

Kaza bilgisi sorgulaması yapılacaksa KAZA yazıp boşluk bırakılıp araç plakası yazılarak 5664 e kısa mesaj gönderilebilir. Kazaya karışan araçların bilgileri bu sorgulama işlemi ile mesaj olarak cep telefonunuza gelir.

Hasar Kaydı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Sürücüler araçlarında hasar meydana geldikten sonra hasarı sigorta şirketine iletir iletmez; eksper araçta bir hasar incelemesi gerçekleştirir. Eksperin incelemesinin sonrasında aracın ağır hasar kayıtlı olup olmadığı aracın sahibi tarafından öğrenilir. Eksperin incelemesi sonrasında eksperin tespit ettiğin hasarın maliyeti aracın kaza yapılan tarihteki piyasa değerine eşit geliyorsa ya da aracın kaza tarihindeki piyasa değerini geçiyorsa araç ağır hasar kayıtlı olarak sınıflandırılır. Eksper yaptığı hasar incelemesi sonrasında sigorta şirketiyle iletişime geçerek aracın hasar durumunu sigorta şirketine iletir. Aracın hasar sonucunda perte çıkması durumu meydana gelmişse, araç sahibine aracın kaza yaptığı tarihindeki piyasa değerine denk bir ücret ödenmektedir.

Deniz ÖNDER

İkinci El Araç Alım-Satımında Dikkat Edilecek Hususlar

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fobi

Fobi Nasıl Oluşur?

kolayca uykuya dalmak

Kolayca Uykuya Dalmak İçin Yapılması Gerekenler