Gündem

Ara Güler Hayatını Kaybetti. Ünlü Fotoğrafçı Hayata Gözlerini Yumdu.

Ara Güler hayatını kaybetti. Güler’in ölümü herkesi şoka uğrattı. Türkiye’nin en sevilen fotoğraf sanatçılarından Ara Güler kaldırıldığı hastanede hayata gözlerini yumdu.

Ara Güler Hayatını Kaybetti. Ölümü Sevenlerini Üzdü

Türkiye’nin en tanınan ve belkide en sevilen fotoğraf sanatçısı Ara Güler kaldırıldığı hastanede kalbine yenik düştü. 90 yaşında hayatını kaybeden Güler’in kalp yetmezliği sebebiyle vefat ettiği açıklaması yapıldı.

İstanbul’da kaldırıldığı hastanede yaşam savaşı veren Ara Güler’in, ilk kalbi durduğunda tekrar çalıştırıldı ancak yoğun bakımda tekrar kalbinin durduğu ve bu kez kurtarılamadığı açıklandı.

ara güler vefat etti

Sevenleri Üzgün

Ara Güler hayatını kaybetti haberini alan ailesi ve dostları hastaneye akın etti. Sevenleri sosyal medyadan paylaşımlar yaparak acılarını paylaştılar. 7’den 70’e fotoğrafçılık konusu ile ilgilinen bir çok kişinin idolü olmayı başaran Güler, yaptığı işlerle eşsiz olmayı başaran nadir fotoğraf sanatçılarındandı.

Kalp Yetmezliği

Doktor Zafer Gökay yaptığı açıklamada, “Sayın Güler, serviste 3 kez resüsitasyona cevap verdi, yoğun bakımda da 2 kere cevap verdi ama üçüncüsünü kaldıramadı, başımız sağolsun” dedi. Kalbi bir kaç defa yeniden çalıştırılan ünlü fotoğrafçı ne yazık ki durumu atlamadı ve 90 yaşındaki ünlü fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti.

ara güler öldü

Yasemin İnceoğlu Güzel Haberler Vermişti

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi eski dekanı Yasemin İnceoğlu attığı tweette, “Ara Güler ile ilgili sevindirici bir haber; kalbi yeniden çalıştırıldı, yoğun bakımda” demişti ancak büyük üstadın kalbi son olayı atlatamadı.

ara-guler-olumu

60 Yıldır Bu Sanatın İçindeydi

16 Ağustos 1928’de Beyoğlu’nda doğdu. Tam adı Aram Güleryan’dı. Annesi Verjin, Babası Dacat Güler’di. Türkiye’de yaratıcı fotoğrafçılık sanatının üstadlarındandı. Büyük usta 60 sanat yılını geride bırakmıştı. Ermeni asıllı bir Türk’tü. 1951 yılında liseden mezun olmuş, daha o yaşlardayken film stüdyolarında sinemacılığın her dalında yer almış ve bir yandan da Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarına devam etmişti.

Lise Yıllarında Fotoğrafa Merak Sarmıştı

Henüz daha lisedeyken babası ona ilk fotoğraf makinesini almıştı ve Yeni İstanbul gazetesine foto muhabiri olarak girmesine yardımcı olmuştu. İlk çektiği fotoğraf 1950’de Ticaniler denen bir grubun kırdıkları Gümüşsuyu’ndaki Atatürk heykeli oldu. 1961’de askerlik görevini tamamladı.

Savaş ve Foto Muhabirliği Yaptı

Savaş foto muhabirliği yapan Ara Güler, 4 savaşa katıldı. Savaşta çektiği fotoğraflar dünya çapında yayıldı. Hatta çektiği bir fotoğraf Times dergisine kapak oldu.

ara güler hayatını kaybetti

Büyük ustaya rahmet ailesine başsağlığı diliyoruz.

 

Son Bahar Yorgunluğunun Çaresi Bulundu!

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu