Teknoloji

Apple’ın Başarısının Sırrı Nedir?

Apple’ın başarısının sırrı; sürekli istikrarlı, hayır diyebilme felsefesine odaklanma, doğru şeyleri yapabilme ve insanların ürettiği cihazları üretme kavramlardır.

Apple’ın Başarısının Sırrı: İstikrar

Apple’ın duyurularının büyük bir insan kitlesi tarafından beklenmesinin sebebi, insanları sürekli heyecanlandıracak şeyleri yapmasıdır. Apple da zaman zaman hatalar yaptı ama hep bu hataları toparlamayı bildi. 10 yıl içerisinde iPad, iPhone, iTunes ve iMac gibi devrim yaratan ürünleri piyasaya sürdüler. İstikrar işte bunlar sayesinde oldu.

Apple’ın Başarısının Sırrı: Odaklanma

Apple şu an hali hazırda sadece bir avuç dolusu ürün çeşidine sahip. Bu elektronik sektöründe daha önce görülmemiş ve duyulmamış bir şeydir. Sony kulaklıklarda Apple ürünlerinin toplamından daha fazla çeşit vardır. Steve Jobs, Apple’ın başına geçtiğinde ilk yaptığı iş firmanın ürettiği ürün sayısını toplam 4 modele indirgemekti. Bu dört modelin de alanlarında en iyi modeller olması için çabalıyorlardı. Apple, ikinci Steve Jobs döneminden itibaren hayır diyebilmeyi bir gelenek haline getirdi. Bu durum birçok insanı kızdırdı fakat sadece belli ürünlere odaklanmanın Apple için çok faydası oldu. Bunun yanı sıra birçok büyük ve geleneksel sisteme sahip firma, ürün çeşitliliğini artırmak için çaba sarf eder. Apple ise tam tersi olarak mevcut bir ürünü en iyi şekle nasıl getirebilirim diye düşünür.

Doğru Seçimler Yapma

Apple’ın en iyi seçimleri vakti zamanında çokça eleştirildi fakat daha sonraları bu değişimlerin ufuk açıcı olduğu anlaşıldı. Örneğin Apple iOS’u ilk geliştirdiğinde, iOS fazla ilkel bir sistem diye Apple’ı çokça eleştiren kişiler de oldu. Apple ise bu sistemin artılarının eksilerinden daha fazla olduğuna karar kılmıştı halbuki. Apple, her yaştan kullanıcının Apple ürünlerini kullanabilmesi için bazı zorunlu değişikliklere de gitti. Apple’ın sloganının “Farklı Düşün” olmasının bir sebebi var. Apple ürünleri şu anda bir sürü elektronik cihaz ile rekabet halindedir. Fark yaratmak tek başına bir meziyet sayılamaz fakat Apple’ın yarattığı fark ise doğru kararlar verme üzerineydi.

Apple Cazibesi

Apple, insanlara istediği ürünleri vermede ustalaşmış bir markadır çünkü Apple ürün cazibesinin ürünün karlılığı ile eş değerde olduğunu gayet iyi biliyor. Apple bu sayede yukarıda saydığım diğer özellikler ve ürün cazibesini çok iyi bir şekilde harmanlamayı başarıyor ve Apple bu sayede diğer markaların kıskanacağı muhteşem bir marka değerine sahip oluyor. Kısacası çoğu kişi Apple ürünlerini almak istiyor.

Tarihi Buluşlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu