Teknoloji

Apple Telefonları Yavaşlattığını Kabul Etti

apple 500 milyon dolar ödeyecek

Daha önce Fransa Rekabet Politikası Genel Müdürlüğü tarafından açılan dava sonucu 25 milyon euro tazminat ödemeye mahkum edilen Apple firması bu sefer de iphone telefonları yavaşlattığını kabul edip kendi ülkesinde 500 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

APPLE TELEFONLARI YAVAŞLATTIĞI İÇİN CEZA ÖDEYECEK

Apple markasının en önemli teknolojilerinden olan İphone telefonlarını yavaşlattığı gerekçesiyle hakim karşısından inemiyor. Geçtiğimiz günlerde Fransa Rekabet Politikası Genel Müdürlüğü tarafından da ceza alan firma bu sefer kendi ülkesinde hakim karşısında. Şuanlık yavaşlattıkları kesinleşen Iphone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve SE markaları için 310 dolar’dan fazla ceza kesildi bile.

IPHONE BAŞINA 25 DOLAR ÖDEME

Eski modellerini yeni model çıkarttığı an yavaşlatıp telefon ve batarya almaya zorlayan firma bu suçlamaları Aralık 2017 yılından beri kabul ediyor. Bu suçları gereği daha önce de ceza almaları yetmemiş olsa gerek ki telefon sahiplerine zorla ürün satmak suçundan 500 milyon dolar daha ödeme yapacak. Yapılan anlaşma sonucu yavaşlatılmış her Iphone başına 25 dolar ödeme yapması öngörülüyor. Bu miktar yavaşlatılan Iphone başına yukarı çıkıp inse de Apple’ın toplamda minimum 310 milyon dolar ödemesine kesin gözüyle bakılıyor. Ödeme yalnızca ABD vatandaşlarını kapsayıp ödemeler de telefon sahiplerine yapılacak.

TELEFONUM NASIL YAVAŞLIYOR

Ortaya atılan iddialarda Apple firmasının Iphone telefon markasına getirdiği yeni güncellemelerle telefonu gözle görülür şekilde yavaşlattığı öne sürülmüştü. Rahat kullanılan programların kasması, bataryanın eskiye oranla daha hızlı bitmesi ve telefonun fazlasıyla yavaşlaması kullancıları ürünün eskidiğine inandırarak yeni batarya veya telefon almaya zorluyor. Son zamanlarda artan şikayetler de Rekabet Politikası Genel Müdürlüğü tarafından farkedilmiş olsa gerek ki Apple yine cezadan kaçamadı.

apple batarya hilesi cezası

APPLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE

Ürünlerdeki farkların sıcaklık değişiklikleri ve ömürlük kullanım bitimi olarak değerlendiren Apple, mühendislerinin bu durum için çalıştığını belirtirken tüketici avukatlarının 25 dolarlık ödemelerini kabul etti. Avukatlar ayrıca yasal ücretin %30’unu ve masraflar için de 1,5 milyon dolarlık bir miktar istiyor. Apple yaşanan sorunlar gereği tüm kullancılardan özür dileyip yedek pilların fiyatını 70 dolardan 29 dolara düşürdü. Gelişen bilgilerin takipçisi olup sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

GeForce Now En Düşük Ayarlar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu