Teknoloji

Apple 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı!

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde Apple 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. Evet yanlış duymadınız! $1.000.000.000.000 değerine. Aynı zamanda bu değere ilk ulaşan teknoloji firması olma ünvanını da kazandı Apple.

Geçtiğimiz günlerde son finansal sonuçlarını açıklayan teknoloji devi Apple 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket ve ilk teknoloji şirketi oldu. Hisse başına 207,05 dolar gibi tutarları gören Apple hisseleri sayesinde dev şirket değerini 1 trilyon dolara çıkarmayı başardı.

Apple 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

NASDAQ’ta 1 Trilyon Dolar’dan Fazla Değere Ulaşan İlk Şirket

NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations) resmi bir düzenleyicisi olmayan, tezgah üstü piyasalarda işlem gören menkul kıymetler için alım-satım fiyatlarının gösterildiği otomatik bilgi ağı olarak New York’ta kurulmuş olan özel bir borsadır. Dünya’nın teknoloji borsası olarak kabul edilir ve bu borsa içerisinde Apple 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk şirket oldu. iPhone, Macbook gibi modellerin üreticisi olan Apple, hisselerin yükselmesi için bir ilke imza attı. Hisseleri %2.7 oranında artırarak hisse değerlerini 207 dolara yükseltti ve bu da şirketin değerini artırdı. Böylelikle Amazon, Apple, Google ve Microsoft arasındaki yarışın galibi şuan için Apple olmuş durumda.

Kendi Borsa Uygulamasında da Apple 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

Verilerini Yahoo Finance’dan alan uygulamaya göre de hisseler 207,05 $ gördü ve Apple’ın değerini 1 trilyon dolara taşıdı. Bu değer artışının arkadasında ki en büyük sebep ise daha iyi bir 3. çeyrek geçiren şirketin 41.3 milyon iPhone modeli satmayı başarmış olması olarak kabul ediliyor. Satılan modellerin sadece %25’ini iPhone X modeli oluştururken şirket bu yıl yaklaşık 53 milyar dolar gelir elde etti ve yıl bazında ortalama %17 artış yaşadı.

Daha Önce Bu Başarıyı Başka Bir Şirket Yaşamıştı

Apple, ABD tarihinde bu değere ulaşmayı başaran ilk şirket olmasına rağmen dünyada 1 trilyon dolar piyasaya değerine ulaşan ilk şirket değil. Daha önce Çin devletine ait bir petrol şirketi PetroChina bu rekoru kırmıştı. 2007 senesinde Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nda bu rekoru kıran şirket dünyanın ilk 1 trilyon dolar değerine ulaşan şirketi olmuştu. Ancak petrol devinin başarısı çok fazla uzun sürmemişti. Petrol fiyatlarının düşmesi ve küresel ekonomik krizin patlak vermesi bu düşüşün en büyük sebebi olarak kabul ediliyordu. Apple’ın ise böyle bir düşüş yaşayacağını günümüz şartlarında beklemek biraz zor gibi.

Apple’ın bu başarısının önderliğini şuan CEO Tim Cook üstlense de, şirketin ana kurucusu ve bu zamanlara getiren deha Steve Jobs’u unutmak olmaz. Onun liderliğinde şirketin inanılmaz yerlere geldiğine kimsenin şüphesi yoktur. Steve Jobs 2011 Ekim ayında kanserden hayatını kaybetmiş ve görevi Tim Cook’a devretmişti.

Samsung’dan Yeni Kablosuz Şarj Standı

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu