in ,

SinirlendimSinirlendim YarıldımYarıldım BayıldımBayıldım

Apollo Kelebeği: Uludağ’ın İncisi

Apollo kelebeği

Kelebeklerin kozadan çıktıklarından sonraki yaşam süreleri türlerine göre değişiklik gösterir. Birkaç gün yaşayanı da var, birkaç hafta yaşayanları da. Hayatlarının tırtıl bölümü bir kaç ay süren Apollo kelebeği ve diğerleri, kazandıkları güzel kanatlarıyla uçmaya başladıkları andan itibaren kısa ömürlü hale geliyorlar. Narin güzelliğe sahip olan kelebek nesli ise, koleksiyoncuların bilinçsiz avlanması ve doğa koşullarının yok edilmesi ile tehlikeye giriyor.

KELEBEK TÜRLERİ

Dünyada 170 bin civarı kelebek türü bulunur ve aslında pek çoğu bu narin güzelliklerinin altında, yaşadıkları ortamda hayatta kalabilecek güce ve yeteneğe sahiptirler. Çöllerde, mağaralarda, tropikal ormanlarda ve yüksek dağların tepelerinde rahatça yaşayabilen kelebek türlerinin hepsi bir doğa mucizesidir.

Apollo Kelebeği: Ana Vatanı Polonya

Bu etkileyici kelebeğin türü koruma altına alınmazsa ilerde onları hiç göremeyebiliriz. Bu kelebek türü, 1000 ile 2000 metre arasındaki dağlardaki yeşilliklerde yaşıyor. Ülkemizde yalnızca Uludağ’da yaşayan bu kelebekler, en fazla olarak Polonya’ da bulunuyor. Çekoslovakya’da da nesli tükenmek üzeredir. Aynı şekilde Finlandiya ve İsveç dağlarında da sayıları gitgide azalmış durum bulunuyor.

Apollo Kelebeği’nin Hiç Bilinmeyen Yönleri

Apollo Kelebeği, 360 günde yani neredeyse bir yılda gelişimini tamamlıyor. Neredeyse diyoruz çünkü 360 günün kalan 5 gününde uçmaya başlıyor. Büyüklüğü 12 santimetreye kadar ulaşabiliyor. Ölmeden önce neslini devam ettirmek için, sedum adındaki bitkiye eşit aralıklarla 100 civarında yumurta bırakıyor.150 milyon yıldır neslini devam ettiren bu kelebek türü aslında o kadar dayanıklı ki 6000 metre yükseklikte dahi yaşayabiliyor.

Vücutlarındaki siyah tüyler kürke benzer, hem onu soğuktan korur hem de siyah rengi ile güneş ışınlarını emip, ısınmasını sağlar. Siyahlı kırmızılı benekleri olan beyaz kanatları da, diğer kelebeklere nazaran oldukça büyüktür. Çok yükseğe ulaşabilmelerini ve geniş yüzeyleri sayesinde daha fazla güneş ışını alabilmelerine yarar.

Apollo Kelebeği Ülkemizde Nerede Yaşar?

Özellikle temmuz ve ağustos ayları içinde 1 ay süren Apollo kelebeği uçuşları mutlaka görülmesi gereken güzelliklerdir. Uludağ’da Aras Vadisi ile Kar Çukuru arasında bu güzel canlılara rastlayabilirsiniz. Küresel ısınma, koleksiyoncu avlanmaları, insan etkileri ve asit yağmurları bu güzel türün yok olmasına neden oluyor. Bir an önce Apollo kelebeği koruma altına alınmalıdır.

Kelebekler Hakkında İlginç Bilgiler

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

akrep burcu 2020

Akrep Burcu 2020 Yılı Yorumları

2020 Yılı yeni bir 10 yıl

2020 Yılı Yeni Bir 10 Yıl Demek. Peki Hatırlamamız Gereken 10 Şey Nedir?