Sağlık

Apandist nedir? Belirtileri nelerdir?

Bir çok belirtisi olan apandist genelde karnın sağ tarafında oluşan ağrı ile ortaya çıkar. Bu ağrı çoğu zaman karın ağrısı ile karıştırılır. 

APENDİKS NEDİR?

Apendiks, karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın olduğu yerde bulunan 6 ila 9 cm uzunluğunda, 2-3 cm kalınlığında bir doku tüpüdür.

APANDİST NEDİR?

Apandist, bahsedilen bu organın iltihaplanmasına denir. Bir sebepten tıkanmaya bağlı olarak apendiksin iç kısmında sıvı birikmesi olur ve mikroplar üremeye başlar. Bu durum basıncı arttırır ve apendiksin şişmesine ve kanlanmasına yol açar. Sonrasında çürüme başlayarak apendiksin patlaması gerçekleşir.

APANDİSİT NEDEN OLUR?

Apendikste bir tıkanıklık ya da enfeksiyon gerçekleşmiş olabilir. Obstrüksiyon genellikle dışkı maddelerinin birikiminden de kaynaklanabilir. Büyümüş lenfoid folliküller, kurtlar ve parazitler, travma veya yaralanmalar, tümörler gibi bir çok durum apendiksin iltihaplanmasına sebep olabilir. Bu ve benzer semptomlara sahipseniz mutlaka tıbbi yardıma başvurmalısınız. Zamanında teşhis ve tedavi bu rahatsızlıkta oldukça önemlidir. Ağrılarınızı geçirmek için apandistin yırtılmasına neden olacak ağrı kesiciler, müshil gibi ilaçlar ve ısıtma yastıkları/ sıcak su torbaları kullanmayın.

APANDİSTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

-Karın ağrısı

-Mide bulantısı- kusma

-Hafif ateş- genelde 38 derecenin üzerine çıkmaz

-İştahsızlık

-Kabızlık

-Karın bölgesinde şişlik

-Gazla birlikte görülen kabızlık/ishal

-Gaz çıkarmakta zorlanma

-Rektum bölgesinde ağrı

-Ağrılı idrara çıkma

APANDİST AĞRISINI ANLAMANIN YOLLARI NELERDİR?

-Karnınıza hafifçe bastırdığınızda sadece dokunmanız karnınızın sağ kısmında ağrıya neden oluyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

-Karnınıza bastırdığınızda ağrı ile birlikte bu bölgeyi normalden daha sert ve şiş hissediyorsanız apandistten şüphelenebilirsiniz.

-Apandistin neden olduğu ağrı yürümenizi zorlaştırabilir. Yürürken ağrı hissediyorsanız bunun nedeni apandist iltihaplanması olabilir.

-Cenin pozisyonunda kıvrılarak yatmak ağrınızı azaltıyorsa ağrı yüksek ihtimalle apandist yüzünden oluyordur.

Bu ağrılar uzun sürüyorsa ve bir türlü geçmediği gibi aksine şiddetleniyorsa zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir.

APANDİSİT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Apandist tanısı koymak oldukça zordur. Apandist belirtileri genellikle safra kesesi sorunları, mesane/idrar yolu enfeksiyonları, Crohn hastalığı, gastrit, bağırsak enfeksiyonu ve yumurtalık sorunları gibi rahatsızlıklarla çok benzerdir ve karıştırılabilir.

Tanı koymak adına aşağıdaki testler uygulanabilir.

-İnflamasyonu tespit için karın muayenesi

-İdrar yolu enfeksiyonu var mı anlamak için idrar testi

-Rektal muayene

-Vücudunuzda enfeksiyon var mı anlamak için kan testi

-CT taraması/ultrason

APANDİST NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İltihaplanan apendiksin tedavisi için herhangi bir yöntem ya da ilaç yoktur. Kesin olan tek kurtuluş yolu apandistin alınmasıdır. Kapalı( Laparoskopik) ya da açık (Appendektomi) yöntemi ile apandist ameliyatı yapılabilir. Karnın sağ alt bölgesinde kalın bağırsağın olduğu yerde bulunan apandist alınır ve gerekli görülen durumlarda patalojiye gönderilir. Bu ameliyat sonrası herhangi bir problemin yaşanması beklenmez. Apandistin vücüttan alınması şimdiye kadar hiç bir hastada bir soruna yol açmamıştır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da iyileşme süreci hastanın ağırlık durumu ile doğru orantılıdır.

Cerrahi operasyonu kolay olmakla birlikte herhangi bir ihmal durumunda ciddi sorun yaratan bir rahatsızlıktır. Zamanında ameliyat olunmazsa ölüme kadar gidebilen durumlar yaşanabilir. Apandist her yaşta görülebildiği gibi özellikle 20 ile 30 yaş aralığında daha sık ortaya çıkar. Çocuklarda ise 6-10 yaş grubunda görülür. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda belirtiler az olur ve fark edilemeyebilir. Bu süreçte patlayan apandist bir çok riskli durumuna sebep olur. Bu nedenle belirtiler az olsa da ihmal etmeyip mutlaka doktora başvulması gerekir.

Çikolata Kisti Nedir?

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş. Uzayan karın ağrısı, bulantı-kusma ve gaz problemlerinde mutlaka uzman hekime başvurulması gerekiyor. Bilinçlendirme adına çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederiz :)

  2. Hep duyardım. Ama araştırmak hiç aklıma gelmedi. Bu yazıyı okumak iyi oldu. Bildiğimiz belirtiler ve bu belirtileri öylesine geçiştireniliriz.

  3. Bu belirtiler olduğu zaman ayakaları sıcak tutma yada şunu ye iç iyi gelir gibi şeyler ile geçirmeye çalışıyoruz aslında bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bir mevzu teşekkürler haber için :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu