Hayata Dair

Antik Yunan Treni’yle Yolculuk

Antik Yunan Treni’yle Yolculuk çok keyifli, çok aksiyonlu ve çok mitolojik geçecek ShallWepolis’in (bunu ben uydurdum) kıymetli sakinleri. Yolculuğumuz boyunca milattan önceki dönemlere uzanıp dönem halkının yaşantısına, işgallere, savaşlara ve demokrasinin ilk ortaya çıkışına şahitlik edeceğiz. Seri boyunca Ahmet Gözlü’nün Antik Yunan (Hellen)’da Koloniler ve Bunların Nitelikleri, Andre Bonnard’ın Antik Yunan Tarihi-1 (Çev: Kerem Kurtgözü), Robert Graves’in Yunan Mitleri (Çev: Uğur Akpur) gibi kaynaklardan faydalandım.

Antik Yunan Treni’yle Yolculuk

Gelelim konumuza… Efendim çok sık duyanınız vardır Hellen kelimesini. Yunanların Antik Yunancadaki adıdır çünkü yaşadıkları yer Yunanca “Helios” kelimesiyle tanımlanır. Bölgede insanlık tarihi günümüzden on bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Merak etmeyin aşırı eskilere gidip konuyu kısır döngüye sokmayacağım. Başaramam da zaten çünkü kısır döngü öyle bir şey değildir sizi test ettim.Yine zehir gibiyim.

Akhalar Geliyor Kaçın!

Geldik M.Ö 2. bin yılın başlarına… Aklınız karışmasın diye söylüyorum M.Ö 2. bin başları demek, M.Ö 1900’ler demek. Bu konuyu hallettiysek devam edelim. Efendim, M.Ö 2. binin başlarında savaşçı bir toplum olan Akhalar, Yunan coğrafyasında işgale başlar. Fakat bu işgal öyle 3-5 yıl değil yanlış anlamayın. Adamlar nasıl sahiplenmişse 800-850 sene kadar burada kalmışlar. Fakat bu süre zarfında Miken Medeniyeti’ni de yükseltmişlerdir.

Mazlumun Ahı!

Yaklaşık 850 senelik bir işgal döneminden sonra başka bir savaşçı kavim Akhalara adeta kan kusturdu. Tarih ibresi, M.Ö 1200-1150’lerde seyretmekte… Bu yıllarda Dorlar, kuzeyden gelerek işgale başlamış ve Anadolu’nun güney-batı kıyıları ile Girit’e kadar yayılmışlardır. Bu döneme tarihçiler “Karanlık Dönem” adını vermiştir. Bu dönemde kralların yanında aristokrat sınıfının da yükselişine şahit olmaktayız.

 Bu Dönemlerde Yunan Halkı

Kısaca bahsetmem gerekirse ki gerekiyor, Yunan halkı aslında ilkel denecek bir şekilde yaşamaktaydı. Aşırıya varan bir derecede sade giyinen, tek göz kulübede yaşayan bir köylü sınıfı, küçük ve dayanıksız teknelerle denize açılan balıkçılar ve savaş-av-eğlence üçgeninde hayat yaşayan soylular vardı. Bununla birlikte merkezi bir devlet yoktu. “Polis” dediğimiz şehir devletleri mevcuttu. (ShallWePolis kelimesini ordan şey yaptım çaktınız demi köfteyi?)

Karanlık Dönem’den Çıkış

Sevgili takipçilerimiz bu işgal de yaklaşık 350-400 sene sürmüştür. M.Ö 900-700 arası döneme biz Geometrik Dönem diyoruz. Kim diyor? Biz… Biz kimiz? Tarihçiler… Siz de böyle diyebilir misiniz? E tabi neden olmasın… Şimdi sayın arkadaşlarım, bu dönem oldukça önemlidir. Çünkü; Antik Yunan kültürü Karanlık Dönem’den bu dönemde çıkmıştır. Mesela M.Ö 776’da ilk Olimpiyat Oyunlarının düzenlendiğini görmekteyiz. Yunan alfabesi ve yazı dili gelişim göstermiştir. Yunan tüccarları Sicilya kıyılarına kdar ulaşıp ticari koloniler kurmuşlardır. Meşhur şair-ozan Homeros’un şiirleri yazıya geçirilmiştir.

 

Polisler Güçleniyor

Bu dönemde “polislerin” önceki dönemlere göre daha da saldırganlaşmıştır. Mesela meşhur Sparta’nın M.Ö 730 yılında Messenia’yı işgal etmiştir. Bu arada hayır, Sparta’nın bizim Isparta ile ilgisi yoktur. Düşündünüz biliyorum saklamayın. Sparta, burayı M.Ö 640’ta bir daha işgal etmiş ve adeta “this is Sparta lan!” diye höykürmüştür.

Arkaik Dönem ve İlk Demokrasi

Efendim trenimiz geldi M.Ö 700’e… Bu yıldan itibaren M.Ö 480’e kadar olan döneme “Arkaik Dönem” denmektedir. Bu dönemde Atina, Sparta, Miletos, Thebes gibi “polislerin” daha da parladığını görüyoruz.Bu dönemin en önemli daha doğrusu benim vurgulamak istediğim noktası ise ilk demokrasi örneğini bu yıllarda görmemizdir.

Adım Solon Mekanın Sahibiyim!

M.Ö 594 yılındayız. Atina dolayları… Solon, Atina’da bir devlet adamı öte yandan sağlam da bir şair… Attika denilen bir bölgede meydana gelen bir olay üzerine buraya gönderilir ve adeta krizi “şak!” diye çözer. Borç karşılığı köleleştirilen yoksulları serbest bırakıp topraklarını iade eder. Standart ölçü birimleri getirir. O dönemde borcunu ödeyemeyen kişilerin köleleştirilmesini ön gören yasayı kaldırır. Ticareti ve zanaatı destekler, zeytinyağı dışındaki tarım ürünlerinin ihraç edilmesini yasaklar.

 

Bir Filozofun Doğuşu

Evet sayın arkadaşlarım trenimiz M.Ö 569 yılına geldi. Ne o? Hayırdır sıkıldınız mı? Merak etmeyin daha fazla can sıkmayacağım. Zaten istenmediğim yerde durmam. Siz de durmayın. Neyse… M.Ö 569’da ünlü filozof ve matematikçi “Pythagoras” dünyaya gözlerini açmıştır. Biz onu “Pisagor” olarak tanıyoruz. Matematikten anlamıyorum ve pek de çalışmıyorum Pisagor, özür dilerim.

 

Yine Spartalılar

M.Ö 480… Bizim filmlerden tanıdığımız  Sparta kralı Leonidas, yanındaki 300 savaşçısıyla birlikte dikilir koca Pers ordusunun karşısına ve haykırır “Yürü bre Bolu beyi bu cenk…” Yok öyle değildi o ama neyse… Leonidas 300 savaşçısıyla birlikte  Thermopylae Geçidi’nde müthiş bir direniş gösterir. Ama Pers ordusu cücük gibi ezer hepsini ve Yunanistan içlerine kadar yaka yaka girerler. Öyle ki Acropolis’te benzerine az rastlanan bir yıkım yaşanmıştır.

 

Bölüm Sonu

Sevgili arkadaşlarım! Serinin ilk kısmını burada bitiriyor ve asıl heyecanlı kısımları sonraki bölümlere bırakıyorum. Oysa bu bölümde de anlatabilirdim. Ama yapmadım. Neden? Gıcığım çünkü… Öyle mi? E aşk olsun yani…

 

Absürt Hikayeler Serisi-7 Necati

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu