GündemKültür - Sanat

Antik Uzaylılar ve Gizemli Yapılar. Uzaylılar Gerçekten Var mı?

antik-uzayli-parasi

Antik uzaylılar ve gizemli yapılar. Uzaylılar gerçekten var mı? İnsanoğlunun teknolojileri üzerine yaptığı çalışmalar 100 yıla yaklaşmakta ve bu çalışmaların beraberinde getirdiği yeni buluşlar her zaman merak uyandırmış ve milyonlarca insanı hep peşinden sürüklemiştir. Kalabalıklar, kendi içinde gruplara ayırmış kimi bilimin, kimi de hikayelerin peşinden gitmeyi tercih etmiştir.

Antik Uzaylılar ve Gizemli Yapılar. Uzaylılar Gerçekten Var mı?

Eric Von Daniken’in başını çektiği ve bir grup araştırmacının yazdığı; “Tanrıların Arabaları” gibi kitaplar, dergiler ve hazırlanan belgesel yayınları üzerinden onlarca yıl geçmesine rağmen, popülerliğini ilk günkü gibi korumayı başarmıştır. Birçok eski yerleşim yerinde bulunan tarihi eserler, eski yapılar, hiyeroglifler, çizimler, kabartmalar, modern bilimin bunlara bir türlü açıklama getiremeyip “aşağılar gibi yaklaşım içinde olması” uzaylı komploları severlerin heyecanını hep en üst seviyede tutmaya neden olmuştur…

misir-yazitlari-ufolar

Mısır Hiyeroglifleri

Eski Mısır uygarlığı; antik uzaylılar komplo teorisyenlerinin ve kuramcıların her zaman gözdesi olmuştur. Mühendislik harikası üç büyük piramidin inşası sırasında kullanılan teknolojiler, matematik hesaplamalar, piramitlerin konumu, iç özellikleri, güneş ışıklarını ve ay yansımalarını alış dönemleri, kullanılan malzemeler, tonlarca ağırlıktaki taşların nasıl taşındığı, yapıların gizemini korumuş ve günümüzde hala daha çözülememiştir.

Firavunlar dönemi Mısır’da yaşamış olanlar uzaylılarla irtibatta mıydı? Piramitlerin yapımında onlardan yardım mı aldılar? Bunlar bilinmez ama o günlerden geriye kalan bazı izler, ister istemez onların aramızda olduğunu işaret ediyor.

I.Seti tapınağının duvarlarında bulunan bazı çizimlerde, ancak günümüz teknolojisiyle yapılması mümkün olabilecek helikopter, jet uçak ve UFO benzeri çizimlere ulaşılmıştır. Yapılan bilimsel açıklamalarda ise; iki ayrı Mısır hükümdarı zamanında yapılan çizimlerin zamanla üst üste geçerek böyle benzerlikler gösterdiği söylenmiştir.

paskalya-adasi

Paskalya Adası

Şili kıyılarından 3.600 kilometre açıkta Paskalya Adası, eski çağlarda “Dünyanın Merkezi” olarak adlandırılmaktaydı. Bu volkanik kara parçası, popülaritesini; adanın çevresinde 1 buçuk kilometre aralıklarla çeviren ve Ahu adı verilen taş platformlar üzerine yerleştirilmiş 288 adet Moai Heykeli’nden alıyordu. Ayrıca 600 Moai heykelinin de adanın dört bir yanına dağılmış ve yapımının tamamlanmamış olduğu tespit edilmişti. Bir heykelin yaklaşık 5 metre boyunda ve 14 ton ağırlığında olduğu göz önünde bulundurulduğunda; bu heykellerin nasıl ve kim tarafından yapıldığı sorusu antik uzaylılar kuramıyla ilgilenen tüm komplo teorisyenlerinin iştahlarını kabartmış ve ada popülaritesini bugüne kadar korumayı başarmıştır. Adayla ilgili en önemli iddialardan birisi de Christopher Knight ve Robert Lomes adlı araştırmacıların ada hakkında yazdıkları ve bir sinema filmine de konu olmuş Uriel Makinesi adlı kitapta, Paskalya Adası’nın geçmişte bir gözlem evi olduğu ve yaşanması olası yer hareketlerinde ya da meteor çarpmalarının yaratacağı etkileri önceden tespit etmek için kullanıldığı iddia ediliyor.

machu-picchu

İnkaların Kayıp Şehri: MACHU PICCHU

Anlamı Eski Tepe olan Machu Picchu, Peru Andları’nın yaklaşık 2500 metre yükseğinde yer almaktadır. İnka İmparatoru Yupangui tarafından 15. Yüzyılın ortalarında inşa ettirilen şehir, Amazon ormanlarında yer alan Urubamba Nehri’ne kadar uzanır. İspanyol işgalinden sonra İnka İmparatoru yanındaki az sayıda kişiyle birlikte buraya yerleştiği bilinmektedir. Etrafı surlar yerine, uçurumlara açılan labirentlerle (labirentlerin uçurumlara açılmasının sebebi, şehri olası bir işgalden korumak ve yabancıların giriş yapmasını engellemek için olduğu anlaşılmaktadır.) çevrili şehirde, bu kadar yüksekte bir konuma, ağırlığı neredeyse 100 tonu bulan bu taşların nasıl taşındığı, hiçbir harç malzemesi kullanmadan, hatta tekerlek ve demir bile kullanmadan (İnkalar, tekerlek ve demiri hiçbir zaman kullanmamıştır!) bu denli mükemmel bir işçilik ve mühendislik harikası bu yapıların nasıl inşa edildikleri hala gizemini korumaktadır. Yapılan diğer incelemelerde de İnkaların mühendislik ve matematikte çok ileri derecede bilgiye sahip olduğu görülmüştür.

nazca-cizgileri

Nazca Çizgileri

Güney Peru’da bulunan Kızıl Çölü zerinde yer alan bu çizgiler, antik uzay kuramcılarının en çok dillendirdiği gizemli yapıların başında gelmektedir. Her biri farklı farklı şekillerden ve hayvan figürlerinden oluşan bu şekiller; Eric Von Daniken sayesinde şimdiki ününe kavuşmuştur. Bilim insanlarının her zamanki gibi kuşkuyla yaklaştığı şekiller için, dönemin teknolojisi göz önünde bulundurulduğunda nasıl yapıldığına dair tatmin edici bir açıklama bir türlü getirilememektedir. Bölgede; 1100’ü aşkın düz çizgi ve geometrik figür, 70’ten fazla da hayvan figürü ve bitki resmi bulunmaktadır. En büyük şekil 370 metreyi, düz çizgilerse 50 kilometreyi bulmaktadır.

Peki ama yapımı milat öncesine kadar ulaşan bu çizgiler neden yapıldı? Eric Von Daniken’e göre; çizgilerin sadece hava araçları sayesinde görülebilir olması, bölgenin uzaylılar için bir iniş pisti olarak kullanıldığını işaret ediyor.

İsa-vaftiz-tablo

Ünlü Tablolardaki UFO’lar

Antik uzaylılar ve gizemli yapılar yazımızda sıradaki ise daha yakın tarihte resmedilmiş bir tablo. Mesih’in Vaftizi (The Baptism of Christ)

18. Yüzyılın başlarında Hollandalı sanatçı Aert De Gelder tarafından yapılan resimde; İsa vaftiz edilirken gök yüzünde bulunan bir cismin vaftizci Yahya’yı ve İsa’yı aydınlattığı görülmektedir. Bu cisim UFO araştırmacıları tarafından UFO olarak adlandırılmış ve UFO’ların konu olduğu sanat eserleri içerisinde en ilginç yere sahip olan eser olduğu düşünülmektedir.

meryem-iki-çocuk

Madonna With Saint Giovannino

İtalyan Rönesans sanatçısı Domenico Ghirlandaio tarafından çizilen tabloda Meryem’in iki çocuğa baktığı tasvir edilmiştir. Resme dikkatli bakıldığında ise Meryem’in omuzlarının üzerinde etrafa ışıklar saçan bir cisim olduğu ve bir erkeğin, kayalıkları üzerinden o cisme baktığı görülmüştür. Sanat tarihçileri; bunun, o dönem sıkça kullanılan ve ilahi ışığı temsil eden bir çizim olduğunu söylemekteler ancak durum UFO araştırmacıları için hiç de öyle değil.

carmiha-gerilen-isa

Visoci Decani Manastırında Çarmıha Gerilen İsa

1330 yılında Kosova, Metohija’da inşa edilen manastırın duvarlarında ilginç iki ayrıntı gözümüze çarpmakta. Resimin üst köşelerine dikkatlice baktığımızda, tek kişilik uzay araçlarına benzeyen çizimlerin için yerleştirilmiş iki insan figürü görmekteyiz.

peru-tepe-oymalari

Peru Tepe Oymaları

Peru’da tarihi 1. Yüzyıla kadar uzanan Peru halkları tarafından tepelere oyularak çizilmiş olan bazı resimler bulunmaktadır. Bazı teorisyenlere göre; bu çizimler uzaylıları temsil etmekte ya da dünya dışı ziyaretçilere bir takım mesajlar vermek için çizilmiştir. İlk kez bir pilot tarafından 1939 yılında tesadüfen bulunan bu çizimler, 1994 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır.

afrika-magara-oymalari

Kuzey Afrika Tassili Sahra Çölündeki Mağara Çizimleri

Milattan önce 6000 yılına ait olduğu tespit edilen çizimlerde resmedilen figürlerin normal bir insana benzemediği görülmektedir. Uzaylı kıyafetine benzetilen figürlerin kum fırtınasından korunmak isteyen yerel halk tarafından üretildiği düşünülse de çizimlerin üst bölgelerinde yer alan disk benzeri şekiller UFO araştırmacıları tarafından UFO’ların inişi temsil ettiğine inanılır.

Aslında o kadar çok örnek var ki; hepsini bir yazı başlığı altında toplamak neredeyse imkansız. Onlar hep vardılar ve olmaya da devam edecekler! Belki dünya dışı başka yaşam formları değildirler. Kim bilir belki de onlar sadece gelecekten gelen torunlarımızdır.

 

Etrafımızda Görmediğimiz Uzaylılar Olabilir mi? Bu Haber Sizi Ürkütecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu