SON DAKİKA

Antik Stadyum Kazısında Ortaya Çıkan “Kombine Uygulaması”

haha

14 Ağustos 2018'de eklendi

Antik Stadyum Kazısında Ortaya Çıkan “Kombine Uygulaması”

Aydın’da bulunan Afrodisias Antik Kenti içinde yapılan kazı sonucu 2000 yıllık antik stadyum bulundu!

2000 yıllık geçmişe sahip olan antik stadyum kombine uygulamasının o zamanlarda da yapıldığını ortaya çıkardı!

antik stadyum

antik stadyum

Aydın’da yapılan kazı sonucu 2000 yıllık antik stadyum bulundu. Afrodisias Antik Kenti içinde yapılan kazıda bulunan stadyum da en dikkat çeken ilginç detay o dönemde kombine izlerine rastlanması. Yapılan çalışmalarda bulunan mermer taşlar üzerine çizilmiş geometrik şekillerin belli bir ailelere uzun süre rezerve yapılması için çizildiği belirlendi.

Yaşadığımız bu dönemde yani günümüzde yaygın olarak kullanılan kombine bilet uygulamasının 2000 yıl önce de uygulanmış olması gerçekten dikkat çekici. Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunan “Afrodisias Antik Kenti” şaşırtıcı bir şekilde günümüze kadar sağlam kalmış. Antik kentteki hasar görmemiş anıt yapılar, bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

antik stadyum

antik stadyum

Afrodit’e adanmış bir kent

Antik Çağda Afrodit’e (aşkın ve güzelliğin tanrıçası) adanmış şehirlerarasında en ünlüsü olarak bilinen bu kentte stadyum, antik tiyatro, Tetrapylon kapısı, hamam bölümleri, Sebasteion tapınağı ve görkemli yapılarıyla ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Ege bölgesinin en sağlam en iyi korunan stadı olarak bilinen bu yapı, 30 bin kişilik oturma kapasitesine sahip. Genişliği 50 metre ve 262 metrelik uzunluğuyla görenleri hayran bırakıyor. Kazıya başkanlık eden Oxford Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ronald R.R Smith, o dönemin en önemli aktivitelerinden birinin bu stadyumlarda yapılan gösteriler olduğunu söyledi.

antik stadyum

antik stadyum

Antik stadyum arkeologları şaşkına çevirdi!

Cirit atma ve atletizm gibi insanlar tarafından fazlaca bilinen ve izlenen sporların dışında, antik stadyumda birbirinden değişik gösterilerin de yapıldığına dikkat çeken Smith şunları söyledi “Örneğin stadyumda en yüksek sesle kim bağıracak, bunun yarışması da yapılıyordu. Bu tarz aktivitelerin spor aktivitesinden ziyade, kültürel bir aktivite olarak ele alınması gerekiyor. O zamanlar, Roma imparatoru adına tertip edilen Roma oyunları da gerçekleştiriliyordu. Her ne kadar günümüzde bu oyunları vahşice olarak nitelendirsek de antik çağın insanı bu oyunları izlemekten çok hoşlanıyordu. Bunlar arasında en çok tutulanlar ise; Gladyatör dövüşleri ve yaban hayvanı avlama… Erken yaşlardan itibaren çok iyi yetişmiş 2 gladyatör ya da bir gladyatörle bir hayvan dövüştürülüyordu.”

Aynı zamanda antik çağda yaşayan insanların, bu tür spor aktivitelerini çok sevdiğini ve ailelerin bunun için çizdirdiği şekilleri anlatan Smith, bunu günümüzdeki futbol stadyumlarında alınan kombine bilet uygulamasına benzediğini ifade etti. Smith sözlerine şöyle devam etti;

“Yapılan kazılar ve araştırmalar sonuçlarından yola çıkarak anlıyoruz ki stadyumdaki gösteriler çok beğenilerek izleniyordu. Bu sebeple bu gösterileri izlemeye gelen insanlar rezervasyon yapmak istiyorlardı. Bunu da oturma kısımlarına çizdikleri çizgilerle yapıyorlardı. Bulunan antik stadyumda, diğer yakın köylerden gelen insanların bile isimleri olduğunu görüyoruz. Mesela, sadece bahçıvanların bulunduğu bir yerin de rezervasyon yazıtları var, bu gerçekten çok enteresan. Günümüz stadyumlarında geçerli olan kombine bilet uygulaması, antik çağlardaki insanlar tarafından da bu şekilde rezerve edilebiliyordu.” Mehmet Ali Kartal

Hierapolis Cehennem Kapısı Ziyarete Açılacak

Yorumlar

7
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Emrecan KurtOzlemBuğra TEMELShall Wetatlicadi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
seher35arslan
Üye
seher35arslan

İnanılmaz.

basak1881
Üye
basak1881

vay be cidden ilginç geldi. erkekler hep aynı desene 🙂

tatlicadi
Editor

Çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık

Shall We
Yönetici

Şahane. Gerçekten insan inanamıyor!

Buğra TEMEL
Üye
Buğra TEMEL

Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım olmuş 🙂

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

14 Mayıs 2018, 19:40

Türk Sinema Tarihi

Bu yazımızda Türk sinema tarihi ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Sinema Türkiye’ye nasıl geldi, neler yapıldı, nasıl gelişti? İnceleyeceğiz. İlk başta ufak tarihler, bilgiler vereceğim sonrasında Türk sinema tarihi ve ilklerden bahsedeceğim.                   Sinema Türkiye’de Nasıl Başladı? Türkiye’de sinema faaliyetlerini ve sinema salon...

Devamını Görüntüle