Gündem

Antik Mısır’da Ölüler Kitabı: Ani Papirüsü

Ani Papirüsü, Antik Mısır Ölüler Kitabı’nda geçen bir bölümdür. Ölüler Kitabı’nda anlatılan hikayede ölüm ve sonrası anlatılmaktadır. Hadi gelin, hep birlikte Antik Mısır Ölüler Kitabı’nın en etkileyici hikayesine yolculuğa çıkalım. Ani’nin hikayesi sizlerle…

Antik Mısır’da Ölüler Kitabı: Ani Papirüsü

Ani, geniş altın bir kantarın önünde duruyor. Burada çakal başlı Tanrı Anubis, onun kalbini saf devekuşu tüyüne karşı tartıyor. Ani, gerçek bir insandı. Mısır’ın bir şehri olan Teb’de milattan önce 13. yüzyılda yaşayan bir katipti.

O’nun ölümsüzlüğe ulaşması için hazırlanan 24 metrelik papirüs. Bu gibi defin metinleri esasen sadece firavunlar için hazırlanırdı. Ancak zamanla Mısırlılar, eğer geçişi başarırlarsa sıradan insanların da öbür tarafa geçebileceğini inanmaya başladılar.

Ani’nin destansı yolculuğu ölümüyle başlıyor. Bedeni, bir grup rahip tarafından mumyalanıyor. Ve duygu, hafıza ve zekanın tahtı olan kalbi hariç, bütün organları çıkartılıyor. Sonra, Natron denilen bir tuzla dolduruluyor. Ve reçine kaplı yünle kaplanıyor. Ek olarak, sargılar koruma tılsımları ile örülüyor ve üstüne daha sonra önem kazanacak bok böceği şeklinde bir muska konuyor. 2 aylık bu işlemin amacı, Ani’nin ruhuyla sonunda birleşebilmesi için, bedenini ideal şeklinde korumak.

Antik Mısır'da Ölüler Kitabı: Ani Papirüsü mumyalama

Duat’tan geçmesi gerekiyor…

Ancak ilk önce ruh, Duat’tan, yani yeraltı dünyasından geçmeli. Bu uçsuz mağaraların, ateşten gözlerin ve yılanlar, timsahlar ve kanda dans eden benzeri adı olan, yarı insan canavarlar gibi hepsi korkunç yaratıklarla korunan sihirli geçitlerin diyarı… Daha da beteri, yıkımın Yılan Tanrısı Apep, Ani’nin ruhunu yutmak için karanlıkta pusuda bekliyor!

Neyse ki Ani, ölüm kitabında bulunan sihirle hazırlanmış durumda. Gücü yeten her Mısırlı gibi Ani de, parşömeni ruhunun ihtiyaç duyacağı özel büyü, dua ve parolarla oluşturuyor. Bu cephane ile donatılmış olarak kahramanımız engelleri aşıyor, yaratıkların saldırılarından, kurtuluyor ve Apep’ten sinsice kaçarak, Doğruluk ve Adalet Tanrısı Ma’at’ın salonuna ulaşıyor.

Mısır Mitolojisine Göre Burcunuz Nedir?

Burada Ani, son sınavı ile yüzleşiyor. 42 yargıç Tanrı tarafından yargılanıyor ve doğru bir hayat sürdüğüne onları inandırması gerekiyor. Ani, her birine yaklaşıyor, adları ile hitap ediyor. Ve işlemediği bir günah söylüyor. Bu olumsuz itiraflar ve masumiyet beyanları arasında, kimseyi ağlatmadığını, dedikodu dilemediğini ve suyu kirletmediğini beyan ediyor.

Peki Ani gerçekten böyle mükemmel bir hayat mı yaşadı?

Pek değil. Ancak tam burada bok böceği muskası olaya giriyor. Üzerinde “bana karşı şahitlik yapma” sözleri yazıyor ki, Ani’nin kalbi, komşu kavgası dinlediği zamanı ya da ayağının Nil’de yıkadığı zamanı hatırlayarak ona ihanet etmesin…

Antik Mısır'da Ölüler Kitabı: Ani Papirüsü bok böceği

Şimdi Ani’nin büyük anı geliyor… Kalbinin tartılması Eğer kalbi Ani’nin hataları ile ağırlaşıp tüyden ağır gelirse kalbi yarı timsah, yarı panter ve yarı su aygırı canavar Ammit tarafından yutulacak ve Ani sonsuza dek yok olacak…

Ancak Ani’nin şansı yaver gidiyor. Kalbi saf olarak yargılanıyor. Güneş Tanrısı Ra, O’nu Yeraltı Tanrısı Osiris’e götürüyor. Ve burada öteki hayata geçiş izni alıyor. Sonsuz ve bereketli kamış tarlalarında Ani, ölmüş ebeveynleri ile karşılaşıyor. Burada üzüntü, acı ya da öfke yok, ancak yapılacak iş var. Herkes gibi Ani’de bir arazi parçasında toprağı işlemeli, bunu da mezarına yerleştirilen Sabti bebeğinin yardımı ile yapıyor.

Ani papirüsü bugün, Britanya Müzesi’nde duruyor. 1888’den beri olduğu yerde…

Antik Mısır Mutfak Kültürü – İnsanlar Ne Yiyordu?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Öldükten sonrada iş yaptırıyorlar.”öldük bi rahat bırakın arkadaşım”deme luksleri yok mitoloji hep sevmisimdir❤

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu