Hayata DairKültür - Sanat

Antik Mısır Mutfak Kültürü – İnsanlar Ne Yiyordu?

Bugün sizlere Antik Mısır mutfak kültürü ve yemek yeme alışkanlıkları ile tükettikleri belli başlı yiyeceklerin ne olduğundan bahsedeceğiz.

İşte Antik Mısır mutfak kültürü ve o zamanlarda yaşayan insanların tükettikleri belli başlı yiyecekler…

Antik Mısır mutfak kültürü
Antik Mısır mutfak kültürü

Yaşadığımız zaman içerisinde markete gittiğimizde canımız ne çekerse bulup yiyebiliyoruz. Peki eski zamanlara gidecek olursak mesela, Antik Mısır’a… O zaman yaşayan insanlar ne yiyorlardı, ne içiyorlardı? Eski Mısır’da içecek olarak bira, yiyecek olarak da ekmek bol miktarda tüketilmekteydi. Bunların yanı sırasında sebze ürünleri de çok tüketilen yiyecekler arasındaydı. Ancak coğrafi ve iklim koşullarından dolayı meyve ve sebze bağlarının tarlalarının yetersizliği, Mısırlıları daha rahat anlayabilecekleri olan balık tüketimine yöneltmişti. Güneşte kurutulmuş salamura balık etleri tüketilen gıdaların başını çekmekteydi. Sebzeleri ise kışın yemek için kuruturlardı. İçecek olarak biradan başka arpadan edilen bir içecekleri daha vardı.

Hayvan etinin çok pahalı olmasından Mısırlılar kolaylıkla bu etleri alamıyor ve yiyemiyordu. Bundan dolayı yabani hayvan avlamak daha cazip bir hal oluyordu. Dinsel törenlerde kurban edilen hayvanlar fakir ve muhtaçlara dağıtılıyordu. Mısır’da her şey çok düzenliydi ve belli başlı kurallara göre hareket edilmekteydi. Mesela asker, memur gibi görevli kişilerin belli bir beslenme standartları bulunmaktaydı. Üretilen yiyeceklerden bu kişilerin belli miktarda hakları olur ve her ay haklarını alırlardı.

Peki bu aldıkları yiyecek miktarlarına bir göz atalım isterseniz;

Her ay belli ölçülerde öküz eti ve balık, 20 ekmek, yiyecek kadar sebze ve her yıl iki keten giysi. Ancak kralın yakınlarında çalışan, krala hizmet eden görevlilerin aldıkları daha farklıydı. Her gün en iyisinden ekmek, iyi sebzeler, balık ve öküz eti, şarap, zeytinyağı ve incir… Mısır üst tabakasını oluşturan kişilerin yemek alışkanlıkları ve yedikleri tabii ki normal insanlara göre çok farklıydı. Et, kümes hayvanları, sebzeler, meyve sularıda şarap kullandıkları en yaygın gıdalardı.

Günümüzde antik çağlara yönelik birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmaların biri de Antik Çağ insanlarının sağlıkları ile ilgilidir. Alınan saç örneklerine bakıp diğer antik uygarlıklar ile karşılaştırıldığında Mısırlıların çok daha sağlıklı beslendikleri ortaya çıkmıştır. Mısır’da yaşayan orta sınıf halkın mutfağı evin çatısında ya da avlunun bir köşesinde olurdu. Mutfak olarak kullanılan bu yerlerin üzerleri yaprak ve dallarla hafif şekilde kapatılırdı. Mutfaklarda, dışarıya açılan bir köşe illaki bulunurdu. Çünkü, ızgara tarzı yemek yapıldığında kokunun daha rahat dağılması düşünülmüştü.

Antik Mısır mutfak kültürü
Antik Mısır mutfak kültürü

Yemekler çoğunlukla mutfak denen yerde açık ateş üzerinde pişirilirdi. Ancak kilden yapılmış toprak fırınların da olduğu gözlemlenmiştir. Yemeği pişirmek için kullanılan ateşi yakmak için mangal kömürü ve odun kullanılırdı. Baharatlar çok değerli olduğundan dolayı şarap ve bira gibi içkilere tatlandırma amacıyla katılırdı. Antik Mısır dönemine ait bulunan yazılarda yemek yemek için gerekli olan kap ve kaçaklar hakkında bilgilere de rastlanmıştır. Mutfakta bulunan masalar çok alçak olduğundan dolayı hem yemek hazırlamak hem de yemek yeme işlemi oturularak ya da çömelerek yapılmaktaydı. Asil olmayan, sıradan insanlar yemeklerini kilden yapılmış toprak kaplarda pişirir ve aynı kaplarda yerdi. Ancak asil olanlar, alım gücüne bağlı olarak bronz ve altın kaplarda yemeklerini yerdi. Yemek yerken çatal kaşık gibi aletler kullanılmazdı. Yemeklerini parmaklarıyla yerler ve yemek sonrasında yanlarında bulunan bir kaptaki su ile ellerini yıkarlardı.

Mısır Mitolojisine Göre Burcunuz Nedir?

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu