Sağlık

Antidepresanları Bırakırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Antidepresanları bırakırken dikkat edilmesi gereken konular, biliyorsunuz çeşitli psikolojik sorunlar yaşarken antidepresan ilaçlar kurtarıcımız olsa da bırakırken bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz.

Antidepresanları Bırakırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Bir çok psikolojik rahatsızlıklar günümüzde oldukça çoğalmışken kullanılan antidepresan ilaç kullanımıda oldukça yaygın hale geliyor. Bu psikolojik sorunların en başında depresyon, kaygı bozukluğu, panik atak gibi rahatsızlıkların görünmesi ülkemizde 2007 yılından itibaren ilaç kullanımının 2 – 2.5 kat arttığı bilinen bir gerçek.

Antidepresan ilaçlar çeşitliklerine göre farklı özellikler gösteriyor. Vücudun kimyasını düzenlemede ve psikiyatrik hastalıkları fiziksel olarak tedavi etmeye yardımcı oluyor. Özellikle sık kullanılan antidepresanlar arasında  sertralin, sitalopram, essitalopram gibi  türevi ilaçlar yer alıyor. Bu tür antipsikotik ilaçlar, genellikle düzenli olarak kullanıldıklarında ve belirli bir kullanım süresinden sonra etkisini gösteriyor.

Antidepresan ilaçları ile ilgili en önemli şey ise asla kafamıza göre kullanmamak ve kesinlikle bu ilaçların doktorlar tarafından önerilmesi gerektiğidir. Bu gibi ilaçları düzenli olarak kullanmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak ciddi değişimlere neden olabilir. İlaçları düzenli kullanmayı bırakırken de mutlaka bir doktordan fikir alınması gerekiyor. İlaç kullanma sürecinde sizi takip eden doktorunuzun ilaçları nasıl ve hangi şartlarda bırakmanız gerektiğiyle ilgili sizleri bilgilendirmelidir.

Hiçbir ilacı doktor kontrolünde olmadan bırakmadığınıza emin olmalısınız.

Doktor eşliğinde bile olsa ilaçlarınızı bırakmak istiyorsanız bu her zaman güzel bir deneyim olmayabilir, bununla ilgili zorluklar yaşayabilirsiniz. Herhangi bir sebepten veya doktorunuzun önerisiyle antidepresan kullanmayı bırakma kararı aldınız. Bu bırakma sürecinde bilmeniz gereken bazı önemli hususlar var. Genel olarak doktorunuz size birden ilacı kestirmez. 2 – 4 haftalık bir süreçle ilaçları azaltarak bırakmanızı önerir. Bu zaman diliminde sizin nasıl bir reaksiyon göstereceğinizi de takip eder.

Antidepresan ilaçları azaltmaya başladığınızda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu süreçler 3 ay kadar sürebilir. Bu süreçleri atlatmak zorlu olsa bile atlatmanızı kolaylaştıracak bazı yöntemlere başvurabilirsiniz.

Doktorunuz en iyi dostunuz olmalı

Antidepresan ilaçlarını kullanırken en önemli nokta doktorunuzla kurduğunuz ilişkidir. Güvenip gittiğiniz  bir doktor hikayenizi dinleyecek ve belirtileri gözlemleyecektir. Bu duruma göre size uygun ilacı kullanmanız için sizi destekleyecektir. Gerekli gördüğü durumda da ilacı bırakmanızı isteyecektir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız, gebelik durumunuz varsa veya kişisel nedenlerden dolayı ilacı bırakmak istediğinizde sizi yönlendirecek kişinin doktorunuz olduğunu unutmayın. Doktorunuz sizin için doğru olup olmadığını ve ne şekilde bırakmanız gerektiğini belirleyecektir. Bu süreçte muhakkak çok güvendiğiniz bir uzmanla çalışın. Herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda doktorunuzdan yardım isteyin.

Aceleci olmayın

İlacı bırakırken aceleci davranmamaya çalışın. Kullandığınız antideprasan ilacının türü ve ne kadar süre kullandığınız da ilacı bırakırken önemli etmenlerden biridir. İlacı bırakırken bazen 2 hafta bazen 3 haftalık bir süreç geçebilir. Sabırlı olun ve doktorun size tavsiyelerini dinleyin.

Biraz kafa karışıklığına hazır olun

Yapılan bir çok  araştırmalar ve anketler, antidepresan kullanmayı bırakma sürecinde insanların bazı zorluklarla karşılaştığı biliniyor. Bunlar yorgunluk, halsizlik, ağlama nöbetleri, cinsel isteksizlik ve benzeri belirtilerin ortaya çıktığını doğruluyor. Özellikle SSRI türevi antidepresanlar, serotonin hormonu dengesini düzenleyerek çalışır. Bu sebeple bırakıldığında biraz kafa karıştırabiliyorlar. Ani gülme krizleri, yerini ağlama atağına bırakabilir. İlaç bırakma sürecinde uyuma isteği olabilir. Hatta bazı durumlarda intihar düşüncelerine bile sebep olabilir. Unutulmaması gerekir ki, tüm bunlar geçici süreçlerdir ve tolere edilebilir. Antidepresan ilaçları bırakırken bazı sorunlarla karşılaşacaksınız ama unutmayın ki bu durum devamlı olmayacak.

Vücutta belirgin etkiler oluşabilir

Antidepresan ilaçlarını bırakırken vücutta bazı etkiler oluşabilir. Bulantı, ishal, iştahsızlık gibi sindirim sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu sorunları atlatmak için iyi beslenmeli ve bol bol su içmekte fayda var.

İlaçsız hayatınızı kutlayın

Sağlıklı yaşamak, kendinize dikkat etmek, hayatı sevmek, kendinizle ilgilenmek zaten doğal  bir antidepresandır. İlacı bırakırken size ilaç gibi gelecek aktiviteler belirlemeniz iyi bir fikir olabilir. Düzenli olarak yürüyüşe çıkmak, bir diyetisyene gidip kendiniz için en uygun beslenme planını belirlemek size iyi gelebilir. Bol bol sosyalleşin ve  spor yapın. Fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde gidermeye odaklanmalısınız. Psikolojik olarak sağlıklı bir hayat yaşamak ilk adımınız olmalıdır. İlaçsız hayatınız için bu değişiklikleri mutlaka yapmalısınız. Aynı zamanda ilacı bırakırken yapacağınız bu aktiviteler sizin işinizi kolaylaşmasında yardımcı olacaktır.

Bol bol gülün

Kahkaha atmak insana en iyi gelen şeylerden birisidir.Komik filmler, komik videolar izleyin. Arkadaşlarınızla eğlenceli, sizi eğlendirecek aktivitelere katılın. Kendinizi eğlendirecek ortamlar oluşturun. Siz ne kadar çok eğlenirseniz vücudunuz ilaçlara ihtiyaç duymayacaktır.

Yoga ve meditasyon yapın

İlacı bırakırken yaşayacağınız değişiklikler ve belirtiler sizi oldukça yorgun hale düşürebilir. Yoga ve meditasyon yapmak kendinizi gözlemlemek ve izlemek için iyi bir yöntemdir. Bilinçli olarak yapacağınız nefes ve vücut egzersizleri bu süreci atlatmanızda işinizi kolaylaştıracak yöntemlerdendir.

Epilepsi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. 1 seneye yakın kullandım doktorun verdiği ilacı ben bir anda kestim fakat dikkat edilmesi gereken bir durum

  2. mental hastalıkların ilaçla tedavisi olmaz bence. kendi içinden sorunun kaynağını bulup çözmekte fayda var

  3. Bu tür ilaçların doktor kontrolü olmasına rağmen kullamılmasına karsiyım. İçsek bir durumu ilaçlarla aşmaya çalişmak ne kadar doğru yada gerçektrn aştiğina inaniyor mu insanlar

  4. Psikolojik olan hastalıklarda ilaç tedavisini doğru bulmuyorum. Sonra kişi ilacı bırakması gerektiğinde ona bağlımlı olduğu ve onsuz hayatına devam edemeyeceğini düşündüğü için psikolojisinde bir düzelme olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu