Sağlık

Anti Stres Çayı Tarifi

Depresyonla savaşan, kendini kötü hisseden, ben artık hiç bir şey yapamıyorum, hiç bir şey de istemiyorum diyen… Kimse bana dokunmasın, herkes benden uzak dursun deyip kendini eve kapatan, yataklarından çıkmayanlar… Anti stres çayı tarifi yazısı size derman olabilir.

Anti Stres Çayı İçin Gerekli Malzemeler

Stresle, depresyonla mücadele için sizinle bir anti stres çayı tarifi paylaşacağım. Bu çay için 4 çeşit bitki gerekiyor. Melisa, ıhlamur, ayva çekirdeği ve ayvanın kendisini kullanacağız. (Esasında 3 farklı bitki oluyor ama toplamda 4 birim yapıyor.)

1 tatlı kaşığı ıhlamur çiçeği

1 tatlı kaşığı melisa bitkisi

3-4 ayva çekirdeği

1 dilim ayva

Ortalama 500 – 750 ml su

Öncelikle anti stres çayı hazırlamamız için sıcak suyumuzun hazır olması gerekiyor. Zira bitkileri su içinde kaynatmayacağız, sadece demleyeceğiz.

Anti Stres Çayı Tarifi

Ihlamur

Ihlamur bitkisinin çiçeklerini kullanacağız.. Ihlamur son derece etkili stres giderici ve sakinleştirici bir bitkidir. Ihlamur çiçeği, yapraklarından daha da yüksek oranda etken madde içerir. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı kadar ıhlamur çiçeğini hazırlayıp kenara ayıralım. Çiçekler aynı zamanda yüksek uçucu yağ içermektedir. Yani duyduğumuz ıhlamur kokunu veren de esasında çiçek kısmıdır. Ihlamur çekirdeklerini, kaynamış ve kenara aldığınız suyun içine atın, demliğin kapağını kapatın.

Melisa

Melisa bitkisinden 1 tatlı kaşığı kadar kullanacağız. Melisa da sakinleştirici özelliği yüksek oranlı bir bitkidir. Aynı zamanda uyku problemleri için de kullanılır. Eğer stres atmak için uyuyayım demiyorsanız 1 tatlı kaşığını pek de geçmeyin ;)

Ayva Çekirdekleri

Anti stres çayı için sıradaki bitkimiz ürünümüz ayva çekirdeği. Yalnız ayva çekirdeğini kullanırken dikkat etmeniz gereken bir husus var. Ayva çekirdeği ezildiği zaman siyanogenetik glikozit denilen zehirleyici maddeler ortaya çıkar. Bu nedenle anti stres çayı hazırlanırken ayva çekirdeklerini ezmeden kullanın. 3-4 tane ayva çekirdeği çayımız için kafi olacaktır.

Ayva

Bir dilim ayva sıradaki bitkimiz. Ayvayı daha küçük parçalara doğramamız, içerisindeki etken maddenin ortaya çıkmasını kolaylaştıracaktır.

Hazırladığınız anti stres çayı içerisine, damak tadınıza ve koku zevkinize göre tarçın da ekleyebilirsiniz. Tarçının sadece kokusu ve tadı değil, kan şekerini dengeleme özelliğinden dolayı bitki çayınıza da çok yakışacaktır.

Afiyetler olsun :D

Evinizde rahatlama sağlamak için Doğal Tütsü Yapımı yazıma göz atmayı unutmayın 

Strese karşı Vücutta Sihir Etkisi Yapan Baskı Noktaları yazım için tıklayın

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu