Seyahat

Antakya Gezilecek Yerler

Antakya gezilecek yerler saymakla bitmez. Antakya Medeniyetler şehri olarak bilinir 72 milletten insanın bir arada yaşadığı ilklerin şehri Antakya. Detaylar haberimizde.

Antakya Gezilecek Yerler

Antakya gezilecek yerler listesi aslında saymakla bitmez. Antakya tam bir kültür şehri. Dünya’nın ilk kilisesi St. Pierre ve Anadolu’nun ilk camisi Habib-i Neccar ve Dünya’nın ikinci büyük mozaik müzesi de Antakya il sınırları içerisindedir. Küçük bir dipnot olarak da söylemeden geçemeyeceğim; ilk aydınlatılan sokak da Antakya’dadır.

St. Pierre Kilisesi

Dünya’nın ilk mağara kilisesidir. 1963 yılında Papa VI. Paul tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir ve her sene 29 Haziran’da törenler düzenlenir. St. Pierre’de tarihte ilk defa bu kilisede Hz. İsa’nın dinini tanıyanlara Hristiyan dendiğine inanılır. Ayrıca kilisede St. Pierre’in heykeli, kutsal sayılan su ve saldırı esnasında cemaatin gizlice kaçmasına yarayan bir de tünel vardır.

Antakya Gezilecek Yerler

Antakya Arkeoloji Müzesi

Antakya gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Antakya Arkeoloji Müzesi. Dünya’da arkeoloji bakımından 2. büyük müze olmasıyla dikkat çeker.

M.Ö 4 binden itibaren günümüze kadar her devrin kültür ve tarihi eserlerini bünyesinde toplayan Antakya’da ilk kez 1932 yılında bilimsel kazılara başlanmıştır. Müze içerisinde 8 adet sergi salonu’na ek olarak müze bahçesinde’de eserler vardır 1.140 metrekarelik oturma alanı mevcuttur ve 2011 yılı itibariyle 35.433 adet eser bulunmaktadır.

hatay gezilecek yerler

Antakya Harbiye Şelalesi

Harbiye’ye uğramadan asla dönmeyin deriz. Tam bir tabiat harikası olan Harbiye’de defne ağaçlarının arasından alana indiğiniz zaman akan şelaleleri görebilirsiniz. Hediyelik eşya satan dükkanlar ve restoranlar oldukça fazla su yataklarının içine atılan masalarda yenen yemekler ve dostlarla edilen sohbete doyamayacaksınız

harbiye şelalesi

Uzun Çarşı

Antakya’ya gidip de Uzun Çarşıyı gezmeden oradan alışveriş yapmadan dönülmez tabiki. Uzun Çarşı Atatürk heykelinin bulunduğu belediye meydanına kadar gider.Her ara sokak ve cadde farklı bir meslek grubuna ayrılmıştır. Farklı inanç ve kökenden gelen Antakyalılar tarafından sürdürülmektedir.Baharatçıların, Ayakkabıcıların, Bakırcıların olduğu çarşının içinde ayrıca kasaplar dikkat çeker uzun çarşıda bir kasaba girip tepsi kebabı yemeden dönmeyin deriz.

Asi Nehri

Antakya denince akla gelen ilk şey Asi Nehri’dir. Ters akmasıyla ünlü olan nehir, şehrin ortasından geçmektedir ve şehri eski Antakya, Yeni Antakya olarak ikiye ayırmaktadır.

Lübnan’dan doğan, Suriye topraklarından geçerek Türkiye’den Akdeniz’e dökülen Asi Nehri, akış yönü itibariyle bölgenin ters nehri özelliğini taşıyor. Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü yerde delta ovası oluşmuştur. Özellikle tarihte ilk yıllarda Asi Nehri’nin denize döküldüğü yerde bir liman şehrinin bulunduğu fakat bu limanın zamanla iç kısımlarda kaldığı bilgisi de bulunmaktadır.

Asi Nehri

Akdeniz’in Turizm Cenneti Antalya’da Gezilecek Yerler İçin Tıklayın.

Büyük Antakya Parkı

Sıra Büyük Antakya Parkı’na geldi. Şehrin ortasında ve Asi Nehri’nin kıyısında bulunan 52.000 metrekare genişliğe sahip bu park şehrin en büyük parkı. Dünya’nın da 3. büyük parkıdır. Şehrin simgesi defne ağacı olmak üzere bir çok bitki türüne de ev sahipliği yapan parkın içinde Toroslar’da yetişen çamlar, süs eriği, aşılı akasya ve palmiyeler de bulunuyor. Parkın içinde bir çok çay bahçesi, koşu alanı, oda tiyatrosu, nikah salonu, hayvanat bahçesi, havuzlar ve oyun alanları mevcut.

Antakya Gezilecek Yerler
antakya büyük park

Komodo Adası Ziyarete Kapanıyor. Gitmeden Bu Yazımızı Okuyun.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yemekleriyle, tarihi mekanlarıyla, dunyanin en buyuk mozaik muzesi ile, keisnlikle ziyaret edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu