Gündem

Anneler Günü Kutlamaları

Anne demek can demek, şefkat ve güven demek.. Koşulsuz sevgi, sınırsız ilgi ve kocaman bir yürek demek.. Anneler günü kutlamaları ne zamandan beri süregeliyor sizler için araştırdım. 

ANNELER GÜNÜ KUTLAMALARI NE ZAMAN BAŞLADI?

Anneler günü kutlamaları asırlar öncesinden beri süre gelen bir gelenek. Sümerlere kadar dayanan bir geçmişe sahip… Annelik ilk çağlardan bu yana İştar, Kybele, Rhea gibi bir çok yerel isim verilerek ve doğurganlık ön plana çıkarılarak doğanın uyanışı olan bahar mevsimi ile özdeşleştirilmiştir. Her bahar mevsiminde kutlamalar geleneksel bir hal alarak yıllarca sürmüştür.

İNGİLİZLERDE “ANNELER GÜNÜ”

İlk olarak 1600′ lü yıllarda İngilizler arasında Lent döneminin 4. pazar gününe “Annelerin Pazarı” ismi verilerek kutlanmaya başlamıştır. O dönemde İngilizler, bu önemli günde izinli sayılarak tüm günleri evde anneleriyle geçiriyorlarmış. Annelerine  “Anne Keki” isimli bir pasta götürmeyi adet haline getirmişler.

Hristiyanlık Avrupa’ da yayıldıktan sonra bu kutlamalar “Anneler Kilisesi”ni onurlandırmak için “Annelerin Pazarı” kutlaması ile birleştirilerek bir kilise festivaline dönüşmüş.

AMERİKA’ DA “ANNELER GÜNÜ”

“Anneler Günü” ile ilgili ilk resmi kutlama yapma önerisi 1872 yılında Julia Ward Howe’ dan gelmiş. Barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston’ da bir yürüyüş organizasyonu yapılmış ve “Anneler Günü” kutlanmış.

Philadelphialı Anna Jarvis’ in annesi mayıs ayının ikinci pazar gününde vefat edince bu günün “Anneler Günü” olarak kutlanması için 1907 yılında Jarvis bir kampanya başlatmış. Bu girişimden bir yıl sonra Philadelphia’ da “Anneler Günü” ulusal olarak kutlanmaya başlanmış.

1911 yılından beri hemen hemen her ülkede anneler günü kutlanmaya başlanmış. 1914 yılında ABD Başkanı Wilson’ ın yaptığı resmi açıklama ile mayıs ayının ikinci pazar günü “Anneler Günü” olarak duyurulmuş.

TÜRKİYE’ DE “ANNELER GÜNÜ”

Türkiye’ de Anneler günü 9 mayıs 1955 tarihinden beri kutlanıyor.

ONLAR BİZİM YERYÜZÜNDEKİ MELEKLERİMİZ, KOŞULSUZ ŞARTSIZ BİZLERE BAKAN, BİZLERİ BÜYÜTEN, EĞİTEN, ONLARI ZAMAN ZAMAN ÜZSEK DE BİZLERİ HEP SEVGİYLE KUCAKLAYAN CANLARIMIZ. ONLARLA BİR GÜN DEĞİL HER GÜN İLGİLENMEK, ONLARA BİR GÜN DEĞİL HER GÜN SEVDİĞİMİZİ SÖYLEMEK GEREK.

TÜM ANNELERİN, ANNE ADAYLARININ, ANNE YARILARININ GÜNÜ KUTLU OLSUN. NE YAPSAK HAKKINIZ ÖDENMEZ. 

Çalışan Annelere Müjde! Yarım Çalışma Ödeneği Hakkında Her Şey…

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Analar kutsaldır diye boşa söylenmiyor. Bizlere karşılıksız sevgi veren annelerimizin anneler günü kutlu olsun. Umarım anne olmayan bizlerde birgün bu mükemmel duyguyu tadabiliriz :)

  2. İlk olarak 1600′ lü yıllarda İngilizler arasında Lent döneminin 4. pazar gününe “Annelerin Pazarı” ismi verilerek kutlanmaya başlamıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu