Hayata Dair

Anne ve Bebek İlişkisinde Babanın Desteği

Anne ve bebek ilişkisinde, babaların nasıl destek sağlayabileceği konusunda birkaç madde derledik. Bu maddeler ışığında babalar eşlerine desteklerini artırabilir, bebeklerinin de daha güvende ve güçlü hissetmelerine yardımcı olabilirler.

Anne ve Bebek İlişkisinde Babanın Desteği

Günümüzdeki babalık anlayışı, eski zamanlara gore büyük değişimler göstermektedir. Yapılan birçok araştırma; bebek gelişimine anne ilgisinin yanı sıra babaların verdiği küçük desteklerin büyük farklar yarattığını kanıtlamaktadır. Anna ve bebek ilişkisinde babanın da desteği olduğunda görülecek değişimlerden bazıları:

Aile olunur

Aile olmak aranıza yeni birisinin katılması değil bireyler arası sevgiye dayalı çeşitli paylaşımların, verilen emeklerin varlığıdır. Gerçek bir aile olabilmek için babanın desteği mutlaka alınmalıdır.

Mutluluk zinciri oluşur

Anne ve bebek ilişkisine katılan baba desteğiyle anne, annenin mutluluğu ile de bebek mutlu olur.

Güvenli bir ortam sağlanır

Yapılan araştırmalarda babanın uzak kaldığı durumlarda bebeklerin daha huzursuz davranışlar sergilediği görülmüştür. Baba, bebek için tehlikelere karşı koruyucu bir gücün temsili olduğu için anne ve bebek ilişkisine kattığı desteğin önemi büyüktür.

Öz güven temelidir

Baba; bebek için güven kavramının ilk temsilidir. Annesini destekleyen bir babasının olduğunu gören bebeğin kendine olan güveninin temelleri atılır.

Duygusal gelişim sağlar

Bebek, babasıyla birlikteyken, mutluluk gibi birçok duyguyu bir arada yaşar. Böylece anne ve bebek ilişkisinde yer alan baba desteği, bebekteki duygusal gelişimin temelini oluşturur.

Baba nasıl destek sağlayabilir?

İş bölümü yapabilir

Hamilelik süresince ve bebek doğduktan sonra annenin yükünü hafifletebilmek için baba, bebeğin temel bakımları ve günlük işleri gibi akla gelebilecek her konuda anneye yardımcı olarak destek verebilir. Böylece hem babalık hissini güçlendirir hem de anne ve bebeğin huzurunu sağlar.

Basit hareketler büyük etkiler yaratır

Baba desteği, küçük hareketlerle sağlanabilecek kadar güçlü bir etkidir. Baba; bebeği kollarında tutarak, onunla birlikte uyuyarak ya da onu göğsünde uyutarak, emzirme vaktinde bebeği annenin kucağına götürerek hem desteğini anneye hissettirebilir hem de bebeği ile arasındaki bağı güçlendirir.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Annesi Son Anda Yetişti. Minik Çocuk Garaj Kapısında Asılı Kaldı.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Anne adayı içinde güzel bir destek olur kadın kadar erkeğin de bu konularda bilgilenmesi ne hoş :)

  2. Hayat müşterek. Artik erkekleri bı yönde geliştirmek büyüdügünde empoze etmek lazim herşey ortak bunlar yardim degil yapilmasi gereken şeyler

  3. Bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Aynı evde yaşayan aile bireylerinin sorumlulukları eşittir.

  4. Guzel yazi olmus. Ayni evin ortak kullanim alani olup kendi sorumluluklarını bilen bireylerin sorun yasayacagina inanmiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu