Hayata DairPsikoloji

Anksiyete Hastalarına Söylenmemesi Gerekenler

Eğer daha önce panik atak geçirmediyseniz, kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Eğer daha önce panik atak yaşayan biriyseniz, yalnız değilsiniz. Dünya üzerinde sizin gibi birçok kişi panik atak geçirdi. Eğer kaygı bozukluğuna sahip değilseniz, işte sahip olan kişilere söylememeniz gereken 9 şeyi bu içerikte bulabilirsiniz. Sizler için anksiyete rahatsızlığına sahip kişilere söylenmemesi gerekenleri derledik.

Anksiyete Hastasına “Çok Abartıyorsun” Denmez

Drama kraliçesi olan ve kaygı bozukluğuna sahip kişileri birbirleriyle karıştırmayın. İlki, ilginin merkezi olmak için yaşadığı kötü durumu kullanırken ikincisi ise sadece bu duruma dayanamaz. İşte bu nedenle “çok abartıyorsun” gibi lafları kaygı bozukluğu olan birine söylememelisiniz.

Anksiyete Hastasına “Çok da Önemli Değil” Denmez

Sizin için belki çok önemli olmayabilir fakat kaygı bozukluğu olan kişiler olayları fazlaca önemseme eğilimindedir. Kaygı bozukluğu olan kişiler önemseme eylemini kendi istekleri doğrultusunda yapmazlar. Kaygı bozukluğu sendromunun doğasında vardır bu durum.

Anksiyete Hastasına “Sakin Ol” Denmez

Sakin ol lafı, kaygı bozukluğu olan birine patronluk taslamak için söyleyebileceğiniz en iyi sözlerden biridir. Kaygı bozukluğuna sahip olan bir kişi, çabucak sakinleşebilseydi eğer sizin bu cümleyi kurmanıza asla gerek kalmazdı. Bu yüzden ne yaparsanız yapın bu sözü söylemeyin.

Anksiyete Hastasına “Her Şey Güzel Olacak” Denmez

Bu sözü, empati ile söylediğinizde birçok kişi sizi takdir edecektir fakat bu söz genellikle desteklemek amacıyla söylenir. Bu söz, kaygılı bir insanı daha iyi hissettirmeyeceği aşikar olan bir sözdür çünkü bu sözü söylediğinizde o kişiler size inanmayacaktır.

Bırak Gitsin

Endişe bozukluğuna sahip olan kişilere söylememeniz gereken şeylerden biri de budur. Kaygı bozukluğu rahatsızlığına sahip kişiler, siz bu sözü söyleseniz bile akıllarındaki sorun her ne olursa olsun bu sorunu bir kenara bırakıp gidemezler. Dolayısıyla salla gitsin veya bırak gitsin demenizin bir manası yoktur.

Hepsi Kafanın İçinde

Kaygı bozukluğu olan kişileri, düşünce yapıları ve zihinsel tepkilerinden dolayı suçlamak hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Bu sözü söylemeniz, onların kendilerini daha kötü hissetmelerini sağlayacak ve onlar bu sayede duygularını sorgulamaya başlayacaklardır.

Hayatın Güzelse Neden Kaygılısın?

Bir insanın hayatını asla sosyal medyada onun hakkında gördüklerinizle değerlendirmemelisiniz. Özel olarak seçilmiş fotoğraflar, videolar ve güncellemeler kişinin gerçek hayatını yansıtmayabilir. Güneşli bir tatil fotoğrafının arkasında kaygılı bir insan profili gizli olabilir.

Kaygılı Görünmüyorsun

Kaygılı olsak da bizim de yapmamız gereken işler ve katılmamız gereken sosyal aktiviteler var. Kaygı bozukluğu olan kişiler, bu duruma nasıl adapte olabileceklerini ve nasıl yüzlerine güler yüz maskesi takabileceklerini öğrenmişlerdir. Kaygı bozukluğu olan kişiler, mutlu gözükseler de sanmayın ki içlerinde bir çatışma sürüp gitmiyor.

Kaygı Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Normal kişilere yaşadığı stresin tam tersi şeyleri söyleyerek sakinleşmesini sağlamak mümkün çoğu zaman. Ama anksiyete sorunu yaşayanlar için bu yazıdakiler doğru malesef. Kalemine sağlık

  2. Kardeşimde ve kızımda var. Kızım atak geçirdiği zaman, elini tutup saçlarını okşayarak ve çok sakın bir ses tonuyla konuşarakyanında olduğunu hissettiririm. Belirli bir süre sonra tekrar kendine geliyor. Ama bunu keşfedene kadar, 1 sene geçmişti. Dışarıdan bakan bana çok dedi, sadece ilgi istiyor, abartıyor vesaire. Durumu bilmeyen ve anlamayan birinin ağzının ortasına ıslak odun ile vurasım geliyor. Sabır güzel bir şeydir…

  3. İnsanlar bazen bizim küçücük şeyleri abarttigimi düşünüyor ve söylüyor. Ama keşke elimizde olabilse bazı şeyler. Böyle bir yazıyı yazmanız artık çok kişi bize artık nasıl davranacağını anlarlar. Kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu