Seyahat

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara gezilecek Yerler denince aklıma ilk gelen Anıtkabir oluyor benim onun için de yazıma ilk olarak Anıtkabir’den başlamak istedim. Anıtkabir’in yapımı yaklaşık 9 yıl sürmüştür. Ve ağırlığı 150.000 tondur. Anıtkabir’de bir çok heykel , süsleme ve kabartma bulunmaktadır.

Ankara Gezilecek Yerler

Sıra başkentimiz Ankara’ya geldi Ankara’da gezilecek yerler saymakla bitmez. Kuğulu parkı, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara kalesi ve en önemlisi Anıtkabir. Hadi başlayalım o zaman nerelere gidilir neler yapılır hep beraber göz atalım

Anıtkabir

Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 yılında başlanmıştır.1 Eylül 1953 yılında ise tamamlanmıştır. Anıtkabir’in yerini dönemin Aydın Milletvekili Mithat Aydın önermiştir. Atatürk’ün yıllar önce ‘Rasat tepe’ de yaptığı gezide’ bu ne kadar güzel bir anıt yeri’ demiştir. Atatürk bu sözü diyerek yıllar sonra gömüleceği yeri hissetmiş gibiydi.

Anıtkabir için 49 proje teklifinin içinden Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Ada’nın projesi kabul edilmiştir.Ayrıca Atamızın kabrine doğru uzanan aslanlı yoldaki istinat duvarının yapımı yaklaşık bir yıl sürmüştür. Avlusunda sekiz adet kule bulunur bu kulelerin isimleri. Cumhuriyet, Devrim, Müdafaa-i Hukuk, Zafer, Barış, Misak-ı Milli, Mehmetçik ve 2 Nisan’dır.

Aslanlı Yol

262 metre olan bu yolda sağlı sollu karşılıklı toplam 24 aslan bulunmaktadır. Bu aslanlar 24 Oğuz boyunu temsil etmektedir.

Anıtkabir ankara

Ankara Kalesi

Ankara Gezilecek Yerlerin diğer durağı Ankara Kalesi. Ankara kalesinin tam olarak ne zaman yapıldığı ile ilgili tam bir bilgi olmamakla beraber Osmanlı İmparatorluğu ve Selçuklular’dan önce yapıldığı bilinmektedir.Ankara kalesindeki eserlere bakıldığı zaman kalenin Roma ve Bizans döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır. Kalenin içi eski Ankara evleriyle doludur kaleye girişte herhangi bir ücret ödenmemektedir sabah 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

ankara kalesi

Kuğulu Park

Ankara gezilecek yerler denince Kuğulu Park’a uğramadan olmazdı tabi ki. Birinci derece Doğal Sit Alanı olan Kuğulu park 7 bin 743 metrekare alana sahip olup içinde dinlenme alanları çocuk oyun parkları kuğu ve ördeklerin bulunduğu havuz ve yeşil alanıyla gidilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

kuğulu park

Etnografya Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi Türk sanatının Selçukludan günümüze kadarki süreçte yaratılmış en önemli örneklerini barındırıyor. Altındağda ki Namazgah tepesinde 1930’da açılmış olan müzenin mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu’dur. Müzenin içerisinde halı, kilim koleksiyonlarına Osmanlı dönemi silahlarından çini, porselen ve süs eşyalarına kadar pek çok farklı eseri bir bir arada görebilirsiniz.

Google’da En Çok Aranan Tatil Bölgeleri

ankara etnoğrafya müzesi

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Ankara ya benim gibi ilkkez gidecekler için çok güzel bir rehber.Yazanin ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu