SON DAKİKA

Anıtkabir Nasıl İnşa Edildi?

love

30 Ağustos 2018'de eklendi

Anıtkabir Nasıl İnşa Edildi?

Anıtkabir nasıl inşa edildi

Anıtkabir: Cumhuriyetimizin kurucusu, devrimleriyle çağdaş bir ulusun temellerini atan, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahıdır.

Yapımı için açılan uluslararası yarışma sonucunda 47 projenin içinden Prof. Dr. Emin ONAT ve Doç. Orhan ARDA’nın projelerine göre inşa edildi. 2. Dünya Savaşının sebep olduğu güç koşullar altında 9 Ekim 1944 yılında görkemli bir temel atma töreni yapılmıştır. 9 yıl süren inşaat 4 aşamada bitirilmiştir. Atatürk’ün naaşı 10 Kasım 1953 yılında Anıtkabir’e nakledilmiştir.

Deniz seviyesinden 900 metre yükselikte yer alan Anıtkabir; her köşesinde inkılapları simgeleyen 10 kulesiyle tam 750.000 metre kare alan üzerinde kuruludur. 120.000 metre kare alanlık anıt blok içerisinde; aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve tören meydanını çevreleyen kuleler bulunuyor. Geriye kalan kısmında ise Barış Parkı yer alıyor.

Anıtkabir’in Girişleri

Anıtkabir’e Tandoğan kapısından girildiğinde 26 basamaklı merdivenlerle aslanlı yola ulaşılıyor. Anıtkabir’in yapımında simetri gözetilerek yerleştirilen kulelerin ikisi olan; İstiklal ve Hürriyet Kuleleri, aslanlı yolun hemen başında, Müdafaa-i Hukuk Kulesi ve Mehmetçik Kulesi de tören meydanı tarafında yer alıyor. Plan ve yapı şekli olarak birbirine benzer inşa edilen kulelerin üzeri piramit şeklinde çatılarla kaplıdır. Çatıların tepelerinde eski Türk çadırlarında bulunan tunçtan yapılmış mızrak ucu vardır. Traverten taşlarla örülü aslanlı yol 262 metre uzunluğundadır. Yolun kenarında duran aslanlar gücü ve barışı simgeliyor. Aynı zamanda bu aslanlar Türk tarihindeki 24 Oğuz boyunu temsil ediyor. Aslanlı yolun bitiminde 15 bin kişi kapasiteli tören meydanı yer alıyor.

Mozole

Tören meydanından 42 basamaklı merdivenlerle mozoleye çıkılıyor. Merdivenlerin ortasında hitabet kürsüsü yer alıyor ve kürsünün üzerinde Atatürk’ün ” Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” sözü yazıyor.72 metreye 52 metre genişliğinde olan mozolenin yüksekliği ise 17 metredir. Mozole cephesinde solda Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi, sağ tarafta ise Cumhuriyetin kuruluşunun 10. yılında söylediği nutku yer alıyor.

Anıtkabir Çevresinde Bulunan Ağaçlar Bodur Ağaçlardan Seçildi!

Anıtkabir etrafına dikilen ağaçların bodur bitki seçilmesinin sebebi; ağaçlar uzarsa Anıtkabir kapanır ve etraftan görünmez diyedir. Böylece Anıtkabir Ankara’nın her yerinden görünebilir olmuştur.

Atatürk’ün kabri, 40 tonluk mermerden yapılan sembolik bir Lahit’in yaklaşık olarak 7 metre kadar alt kısmındaki mezar odasında bulunuyor.

Aslanlı yolda yürürken, taşların aralarının 5 santim açık olduğu görülür, bunun nedeni ise kabirde yatana saygı ve hürmet gösterisidir, düşmemek için önünüze bakmak ve dikkatinizi kaybetmemek için yanınızdaki ile sohbet etmememiz amaçlanmıştır. Başınız önde eğik, keder içinde yürüyor görünmeniz amaçlanarak yol planlaması yapılmıştır.

Anıtkabir mezar odası ilk defa 2013 yılında görüntülenerek kamuoyu ile paylaşılmıştır.

 

Bize bu ülkeyi emanet eden, Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygı ve sevgi ile selamlıyoruz, ruhu şad olsun.

Türklerin Kullandığı Alfabeler

Yorumlar

5
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
NlnOryEnes Dilbenmbncnseher35arslankayrahanim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
kayrahanim
Yönetici

Minnet ve saygı ile <3

seher35arslan
Üye
seher35arslan

Saygı,sevgi ve minnet ile anıyoruz 🙁

mbncn
Üye

Elinize sağlık harika bir yazı olmuş.

Enes Dilben
Üye
Enes Dilben

Saygı, sevgi ve minnetle.

NlnOry
Editor

Saygı ve minnetle anıyorum

SİZİN İÇİN ÖNERİLİYOR

11 Mayıs 2018, 22:10

Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken 15 Kitap

Türk Edebiyatı oldukça köklü bir birikime sahiptir. Birbirinden değerli yazarlarımız ve eserlerimiz vardır. Bu yazımda sizlere; Türk Edebiyatından mutlaka okunması gereken 15 kitap ile ilgili bilgi vereceğim. Bütün eserlerimizi bir kalemde incelememiz ne yazık ki mümkün olmayacağından, sizler için böyle ufak bir liste hazırladım.   Türk Edebiyatından Mutlaka Okunması Gereken...

Devamını Görüntüle