Kültür - Sanat

Animasyon Film Önerileri

Animasyon film, pek çoğumuzun gerek hayal dünyasını harekete geçirip bu dünyada doyasıya bir yolculuk yapmamızı sağlayabiliyor. Ben de hazır karantinadayız yabancı dizi önerdik, yabancı film de önerdik, kitap da önerdik e animasyon da tavsiye edelim bari diyerek kendi izlediklerim arasından sizlere bir seçki hazırladım. Sizler de yorumlarınızla tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Animasyon Film

Çocukluğumda da şimdi de sıkılmadan izlemekteyim. Bu nedenle animasyon filmlerin nostalji havası oluşturma gibi muhteşem bir özelliği de var aslında. Yaptığım seçki hem eski hem yeni animasyonları içermektedir ve tamamen kişisel görüşlerimden yola çıkarak hazırlanmıştır.

1- Kutup Ekspresi

Şimdi hayal edin. Bir gece siz uyurken evinizin hemen önünde sihirli, buharlı bir tren duruyor ve sizi, yılbaşından hemen önce Kuzey Kutbu’na götürüyor. Bu yolculuk sırasında yeni arkadaşlar ediniyor, doyasıya sıcak çikolata içiyor, Noel Baba’nın elflerini görüyor ve bizzat Noel Baba’yla tanışıyorsunuz. Mükemmel değil mi? Konumuzun özeti bu. Kahramanımız küçük bir çocuk ve her sene Noel kutlamaları olsa da Noel Baba efsanesine inanmıyor. Aslında inanmak istiyor fakat kanıta ihtiyacı var yani emin olmak istiyor. İşte aradığı bu kanıt, bir gece evinin önünde kendisini bekleyen buharlı bir trenle çıkacağı sihirli bir yolculuk sonunda kendisine gelecektir. Bu animasyonu not edin çünkü kışın izlenebilecek en güzel yapımlardan birisidir. 2005 yapımı olmasına rağmen bıkmadan izlediğim animasyonlardandır.

2- Zootropolis

İşte bol ödüllü bir animasyon film. Her yaşa hitap eden cinsten diyebilirim. Küçük tavşancığımız Judy, adeta yaşadığı küçük kasabaya sığamamaktadır. Ailesi çiftçilikle uğraşmakta ve kızlarının da çiftçi olmasını arzulamaktadırlar fakat kendisinin planı ve hayalleri bu yönde değildir. Zira kendisi, büyük bir metropol olan Zootopia’ya gidip adını duyurmuş bir polis olmayı istemektedir. Bunun iiçin çalışır, didinir ve sonunda polis olmayı başarır. Ancak büyükşehir hç de hayal ettiği gibi bir yer değildir. Kendisi küçük bir tavşan olması nedeniyle teşkilat içerisinde önemli görevler verilmez. Ta ki uzun zamandır üzerinde çalışılan karmaşık ve zorlu bir davayla yolları kesişene kadar… Üstelik kendisine geçimini dolandırıcılıkla sağlayan bir tilki dışında kimse yardım etmeyecektir. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim bir yapım. Azmin elinden hiç bir şeyin kurtulamayacağını dibine kadar aşılayan bir senaryosu olduğunu belirteyim.

animasyon film önerileri

3- Coco

İddia ediyorum izlediğiniz en renkli yapım olacak bu film. Oldukça hareketli, renkli ve sıradışı… Hani böyle “aaaabicim akıp gidiyor be” dediğimiz yapımlardan birisi. Efenim konumuz Meksika’da 12 yaşında bir çocuk olan Miguel’in maceralarına odaklanıyor. Ama bu maceralar öyle yabana atılır cinsten değil. Yıllar yıllar önce Miguel’in büyük büyükbabası müzisyenlik uğruna ailesini terk etmiştir. Bu nedenle kendisine büyük bir öfke vardır aile içinde. Öyle ki aile bireylerinin müzikle en ufak bir teması bile yasaktır. Ancak Miguel’in içinde de tıpkı büyükbabasında olduğu gibi büyük bir yetenek ve müzik aşkı vardır. Sonunda kendisini ispatlamak için önüne bir fırsat gelir. Ancak bunu başarması için bir gitara ihtiyacı vardır. Miguel, ihtiyaç duyduğu gitarı büyükbabasının evinden çalmak ister. Ancak o da ne! Eyvahlar olsun ki Miguel’in bu hareketi lanetlenmesine ve Ölüler Diyarı’na hapsolmasına neden olur. Miguel bir yandan buradan kurtulmaya çalışacaktır ama buna uğraşırken bazı acı gerçekleri de öğrenecektir. Acana büyük büyükbabası gerçekten olduğunu sandığı kişi midir? Sakın kaçırmayın derim efenim.

animasyon film önerileri

4- Klaus: Sihirli Plan

İşte tam kışın izlenesi bir yapım daha… İzlediğinizde içinizi ısıtacak, yüzünüzde sıcak bir tebessüm oluşturacak bir yapım. Noel Baba meselesine çok başka bir yaklaşım göstermişler ve iddia ediyorum izlerken “aaaa gerçekten miii” diyeceksiniz. Konusu mu? Postacı Akademisi’nin aylak, iş görmez ve en işe yaramaz öğrencisi Jesper, akademi başkanı olan babasına güvenerek işleri boşlamaktadır. Ancak babası onun hiç hayal etmeyeceği bir şey yapar ve onu kuzey kutup bölgesinde yer alan bir kasabaya sürgün eder. Kurtulması için orada posta işlerini düzene sokması gerekmektedir. Ancak bu hiç de kolay olmayacaktır çünkü kasabada tek bir posta işlemi bile olmamaktadır. Jesper’in buna bir çözüm bulması gerekecektir. Umutsuzluk içinde kıvranırken öğretmen Alva ve Klaus adında yalnız yaşayan bir adamla kurduğu dostluk, Noel Baba’yı ortaya çıkaracak kadar güçlenecektir. Tavsiye şiddetim 10 üzerinden 11 haberiniz olsun.

5- Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

İlk başlarda önyargılı yaklaştığım fakat izleyince çok çok büyük haksızlık ettiğimi anladığım bir yapımı sizlere sunarım kıymetli takipçiler. Olaylarımızın merkezi Berk adında bir Viking adası. Burada herkesin tuhaf izimleri vardır ki kahramanımızın ismi Hıçgıdık. Hıçgıdık, adadakiVikinglerin liderinin oğludur. Fakat kendisi babası kadar heybetli değildir. Bu nedenle köyün ileri gelenlerinin gözdesi olamaz bir türlü. Kendisini ispatlaması gerekmektedir. Bunu yapabilmesi için kendisine bir hedef belirler. Öteden beri köylerine saldıran ejderhalarla savaşacaktır. Böylelikle hem köyün gözdesi olacak hem de kendisine bir eş bulabilecektir. Bir gün bu amacına yönelik başına gelebilecek en büyük olay gelişir. Bir ejderha saldırısı olur ve Hıçgıdık, o güne kadar kimsenin göremediği efsanevi bir ejderha oan Gecenin Öfkesi’ni yakalamayı başarır. Gelgelelim yufkacık yüreği bu ejderhayı öldürmeye elvermez ve ikili arasında müthiş bir dostluk başlar. Peki Hıçgıdık bunu köye nasıl izah edecektir? Onu da izleyip görünüz efenim.

 

Karantinada Okunacak Kitaplar

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Dogru mudur bilmem ama psikolojisi saglam ve guclu insanlar cizgi filmlerle animasyon icerikleri izlemekten yorulmaz ve yine bu icerikleri severmis. Hani bu gercekse bilhassa cocuklarin bu guzel icerikler karsisinda buyulenmesi tesaduf olmasa gerek. Severim, izlerim, izletirim. Degerli paylasiminiz icin tesekkurler

  2. Çocukluğumdan ziyade şuan halen izlemekten acayip zevk aldığım doğrudur. Burda yer alanlardan izlemediklerim var mutlaka film listeme ekleyeceğim. :)

  3. Bu yazı tam benlik olmuş. Bayılıyorum animasyon filmlerine :) özellikle evde kaldığımız bu günler de ilaç gibi oldu bu film önerileri. Teşekkürler :)

  4. Bende önceden hiç izlemezdim Animasyon filmi…Fakat mecburiyetten izledim bir kere şimdiye kadar niye animasyon izlememişim dedim kendime….

  5. Coco ve ejderhanı nasıl egitirsin merak ettim ve kızımla da izleyebilcegim cok güzel öneriler var filme yuklendiğimiz bugunlerde animasyon cok sevmesem de iyi gelebilir diye düşünüyorum keyifle bakıcam filmlere

  6. Gerçekten animasyonlar çok keyifli. Hele burada önerilenler bir başka. Bazılarını izledim. Sizleri mutlaka ekrana bağlayacak.

  7. Hiç animasyon filmi izlemeyen bir benmişim.demekki ama.ilgimi çekti, merak etmedim değil :)

  8. En sevdiğim film türü. Oğlumla birlikte sevmeye başlamadım tabi, onunla daha çok vakit ayırır ve tekrar tekrar hepsini izler oldum. Ice Age’in her çıkan filmini çıktığı gün sinemaya gitmişimdir.

  9. 5nci olarak tavsiye edilen filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Eskisi kadar animasyon film izlemesem de izlediklerim arasında aklımda yer eden filmlerden.. Madagaskar.. kung fu panda..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu