Sağlık

Anestezi Nedir? Anestezi Türleri Nelerdir?

Bazı yaşanan sağlık sorunları sebebiyle hastaların ameliyat olması gerekir. Bu durumda hastanın acı çekmemesi için duruma göre ameliyat sırasında Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanı (Anestezist) genel, lokal ya da bölgesel anestezi uygular. Böylelikle operasyon sırasında hastanın güvenliği ve konforu sağlanır. Hasta ameliyat sürecini endişesiz olarak geçirir.

ANESTEZİ NEDİR?

Anestezi, kelime olarak “hissizlik, duygusuzluk” anlamına gelir. Anestezi uygulaması ile ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemler olur. Ancak ameliyatı güvenle olabilmek için duyunun ortadan kaldırılması tek başına yeterli değildir. Ameliyat sırasında solunum ve dolaşım gibi yaşamsal işlevlerin de kontrol altında tutulması gerekir. Anestezi uzmanı hastanın koruyucusudur.

Anestezi; Anestezist tarafından uygulanan bir işlemdir. Bu işlem ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat boyunca hastanın ağrı duymasını önler. Anestezi ameliyat süresince hastanın süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş tıbbi bir uygulamadır. Genel, lokal yada bölgesel olarak uygulanabilir .

ANESTEZİYOLOJİ VE REANİMASYON UZMANI (ANESTEZİST) KİMDİR? 

Tıp Fakültesi mezunudur. Bu dalda 4 yıllık uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Alanının teorik ve pratik tüm bilgileri ile donanmıştır. Tekrar yaşama döndürme becerisini etkin bir şekilde kullanabilir. Ameliyat sonrası hasta bakımında ustadır. Üst düzey tıp teknolojisini rahatlıkla kullanabilir. Bu bilgi ve becerisi ile hastanın ameliyat sürecini güvenle geçirmesini ve sağlığına kavuşmasını sağlar.

Ameliyatlar yaklaşık  150 yıldır anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyat tekniklerinin gelişmesi anesteziyolojideki gelişmeler ile doğru orantılı olmuştur.

ANESTEZİSTİN GÖREVİ NEDİR?

Anestezistin görevi sadece ameliyat sırasında anestezi vererek hastayı uyutmak değildir. Aynı zamanda hastayı anesteziden çıkartarak uyandırmak – ayıltmak ile de yükümlüdür. Onun diğer önemli işlerinden biri de ameliyat bitiminde hastanın ameliyatta aldığı ilaçların etkisinden kurtulmasını sağlamaktır. Anestezist hastanın ameliyat sonrasında ortaya çıkabilecek ağrıları duymaması ve sağlıklı kalması için gerekli bakım ve tedavileri planlayarak uygulatır.

KAÇ TÜRLÜ ANESTEZİ VARDIR?

  • GENEL ANESTEZİ

Hasta anestezi altında bilinci tam kapalı/şuursuz olur. Genel anestezi oluşturmak için kullanılan maddelere “genel anestezikler” denir. Damardan verilenlere “intravenöz”, solunum yolu ile ve oksijen ile birlikte kullanılanlara “inhalasyon anestezikleri” adı verilir. Her hastanın özelliğine göre seçilebilecek bir çok çeşit anestezik vardır. Eskiden çok kullanılan ve anestezi ile özdeşleşen “Eter” son yıllarda kullanılmamaktadır. Eterin yerini modern tıp teknolojisi ile geliştirilen ve daha iyi sonuç veren başka ilaçlar almıştır.

  • BÖLGESEL ANESTEZİ 

Vücudun belli bir kısmının ( kol, bacak, göğüs gibi ) lokal anestezik denilen ilaçların iğne ile enjekte edilerek uyuşturulmasına denir. Spinal, Epidural, Sinir Bloğu gibi çeşitleri bulunur.

  • LOKAL ANESTEZİ 

Küçük cerrahi operasyonlarda sadece girişim yapılan bölgenin uyuşturulmasına denir. Bu uygulamayı ameliyatı yapacak doktor yapabilir. Ancak hastanın yaşamsal fonksiyonlarının takibi ya da sakinleştirilme gereksinimi duyulduğu noktalar için lokal anestezi uzmanı ameliyatta bulunur.

 

Apandist nedir? Belirtileri nelerdir?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu