Sağlık

Ameliyathane Kıyafetleri Neden Yeşil Renktir? Ya da Mavi? İşte Cevabı.

Ameliyathane kıyafetleri neden yeşil renklidir? Ya da mavi? Hiç düşündünüz mü? İrili ufaklı cerrahi operasyonları geçirdiğimiz steril ortamlardır ameliyathaneler. Bir hastanın en korktuğu şeydir ameliyat. Bir insanı hiç bir şey hissetmeyecek kadar uyutmak ve sonrasında tekrar normal yaşamına döndürmek. Üstelik ameliyat olanlar bilir, o aradaki zaman genellikle siyah bir boşluktan ibarettir. Peki doktorlar neden yeşil giyer?

Ameliyathane Kıyafetleri Neden Yeşil Olur? Ya da Mavi? Hiç Merak Ettiniz mi? İşte Cevabı.

Aynı zamanda herkesin korkulu rüyası, kapı önünde bekleyiş ve binbir kötü düşünceyi aklımıza getirdiğimiz, sağolsun yakın çevremizin de “benim kaynımda da vardı ameliyat oldu, öldü.” Cümleleriyle bize güya destek oldukları yerlerdir.

Hep görürüz. Yeşil örtüler, yeşil eldivenler, yeşil boneler, yeşil kıyafetler. Nedir bu yeşil renk tutkusu ameliyathanelerde? Bu soru bir çoğumuzun aklına gelmez, deşmeyiz.

Gerçekten Nedir Bu Ameliyathanelerde Yeşil Renk Tutkusu?

Aslında işin en temel sebebi yeşil rengin kırmızı renk için karşıt renk oluşu. Ne mi alaka? Cerrahi operasyonun olduğu bölgenin kanlı oluşu, ameliyathane tepe ışıklarının haddinden fazla parlak ışık vermesi gözün duyarlılığını azaltmakta, seçim yapma şansını zorlaştırmaktadır. Kırmızıya alışan gözün ayırt edici özelliği azalırken, yeşil renk karşıt ton oluşturarak onu her daim canlı tutup, gözün duyarlılığını arttırır. Bu sayede göz, kırmızının rehavetinden kurtulur ve daha aktif devam eder yoluna. Ameliyathanelerde bu nedenle aktif renk yeşildir.

Herşeyin alternatifinin olduğu bir zamana denk geldik tabi ki. Ee yeşil renk örtüler, gömlekler yoksa ameliyatlar mı duracak?

Mavi Renkte İyi Bir Alternatiftir.

Tabii ki hayır. Mavi renk bu tarz durumlar için biçilmiş kaftandır. Yeşil renk kadar aktif olmasa da mavi renk örtüler , steril gömlekler de zaman zaman ameliyathaneler de yeşil renk alternatifi olarak kullanır. Yani aslında burada önemli olan kanın rengine karşıt bir renk olmasıdır. Yeşil ve mavi kırmızıya alışan gözleri bu süreçten ayırt eden en iyi renklerdir.

Neden Turuncu Olmaz?

Dediğimiz gibi, aslında bunun bir standartı yok ancak bilim insanları uzun süre belli bir renge maruz kalan gözlerin o renge alışmasını önlemenin en iyi yolunun karşıt bir renk olduğunu söylüyor. Eminiz ki bir bildikleri vardır. Yani siz turuncu renkli ameliyat kıyafetleri giyen bir doktor görürsenize iki kere düşünün.

Sağlıklı günler dileriz.

 

2020’de Muhteşem Filmler Bizi Bekliyor. İşte En’ler.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çok faydalı olmuş yeşil rengin neden kullanıldığını merak etmişsindir hep teşekkürler makaleniz için

  2. yeminle şaşırdım. renk karışımlarının ve zıt renklerin bu şekilde kullanılması ilginç.
    turuncu olmamasının sebebi de kırmızı ve sarının karışımından ortaya çıktığı için kırmızıya yakındır. ve rengin şiddeti kırmızı olduğu için şiddeti fazladır.
    görsel sanatlar bilimle yaşıyor :D

  3. Bir hastane çalışanı olarak biliyordum fakat okuyanların bilinçlenmesi açısından güzel bir yazı olmus. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu